POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-96/05/BA/46009

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 20.10.2005, sygn. PP/443-96/05/BA/46009, Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Nowa Huta, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 23 września 2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta działając na podstawie ww. przepisów, w odpowiedzi na zapytanie doręczone do tut. Urzędu w dniu... wyjaśnia, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca jest odbiorcą części środków grantu określonego w Umowie Grantu Funduszu Powierniczego (GEF). Grant ten przyznawany jest w oparciu o umowy zawarte pomiędzy Rzeczypospolitą Polską a Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju.

Otrzymane środki z Grantu Funduszu Powierniczego będą przeznaczane na sfinansowanie kwalifikowalnych kosztów zakupu towarów, robót i usług, dostawy i montażu sprzętu wymaganych dla realizacji projektów wdrażanych przy pomocy Grantu Kapitałowego.Celem wdrażanego projektu jest zwiększenie poziomu inwestycji energooszczędnych sektora publicznego i prywatnego.Kwota przyznanego grantu nie będzie miała wpływu na cenę dostarczanych towarów.

W ramach zadań programowych nie dochodzi do zobowiązania się beneficjentów i wykonywania konkretnego świadczenia na rzecz określonego podmiotu. Beneficjenci ramach ww. programu otrzymują dotacje na pokrycie kosztów przez nich poniesionych.

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że:

Kwota przyznanego grantu w ramach realizacji Umowy Grantu Funduszu Powierniczego (GEF) nie powinna być wykazywana przez wnioskodawcę jako obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i uług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku."

Aby jednak objąć opodatkowaniem tj. przyporządkować stawkę podatku VAT takim dotacjom, konieczne jest stwierdzenie, że finansowanie to ma bezpośredni związek z ceną konkretnych dostaw lub świadczeniem usług.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca otrzymuje dotacje na pokrycie kosztów realizacji zadań wynikających z wyżej wymienionej Umowy Grantu Funduszu Powierniczego. Dotacja ta nie ma bezpośredniego związku z ceną konkretnych dostaw lub świadczeniem usług.

W świetle powołanego wyżej przepisu a contrario jeżeli nie zachodzi bezpośredni związek pomiędzy ceną dostaw lub świadczeniem usług a otrzymaną dotacją to dofinansowanie tego typu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Pozostałe zagadnienia wynikające z przedmiotowego wniosku a dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych będą uregulowane w odrębnym postanowieniu.

Powyższa interpretacja:

- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,

- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Na dzień wydania niniejszego postanowienia wobec wnioskodawcy nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

POUCZENIE:

Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków - Nowa Huta w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia - zgodnie z art.236 ustawy - Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Kraków-Nowa Huta