Temat interpretacji
Zgodnie z opisanym stanem faktycznym we wniosku Podatnik prowadzi działalność gospodarczą i jednocześnie jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę. Okazjonalnie, jako podmiot gospodarczy wykonuje usługi na rzecz swojego pracodawcy w ramach umowy zlecenia.
Zdaniem Wnioskodawcy według przepisów obowiązującej ustawy o VAT z dnia 11.03.2004r. czynności wykonywane na rzecz pracodawcy na podstawie umowy zlecenia nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Stanowisko to jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, , o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza, zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.W art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 maja 2005r. określono czynności, których wykonywanie nie jest na gruncie ww. ustawy uznawane za wykonywaną samodzielną działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tj:
- czynności, z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.),
- wykonywanych przez osobę fizyczną na podstawie umowy agencyjnej, umowy zlecenia lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dot. umowy zlecenia albo umowy o dzieło, jeżeli umowę taką zawarła z pracodawcą, z którym pozostaje w stosunku pracy lub jeżeli w ramach takiej umowy wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy,
- z tytułu, których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt. 2 - 8 ustawy z dn. 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonywanych tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności, co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności.
Zatem jeżeli cywilnoprawna umowa agencyjna, zlecenie, o dzieło lub inna o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem Cywilnym stosuje się przepisy dot. umowy zlecenia albo umowy o dzieło zostaje zawarta przez osobę, która z usługobiorcą związana jest jednocześnie stosunkiem pracy, są to wystarczające warunki, aby uznać taką umowę cywilnoprawną za wyłączoną z pojęcia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującą od dnia 01.06.2005r. wprowadzoną ustawą z dnia 21.04.2005r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie innych ustaw ( Dz. U. Nr 90 poz. 756 ) uchylono brzmienie art. 15 ust. 3 pkt 2 ww. ustawy, a pkt 3 ust. 3 tegoż art. 15 otrzymał brzmienie " z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2 - 9 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecone czynności co do warunków wykonywania tych czynności , wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich . " A zatem wobec zaistniałej zmiany przychody z tytułu wykonywanych usług na rzecz swojego pracodawcy w ramach umowy zlecenia od 01.06.2005r. będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT , w przypadku niespełnienia któregokolwiek z warunków określonych w art. 15 ust. 3 pkt 3 tejże ustawy.