POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP/443-57-58-2-GK/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2005, sygn. PP/443-57-58-2-GK/05, Opolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Działając na podstawie art. 14a § 4 i art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Spółki przedstawione w piśmie z dnia 31 marca 2005 r. w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wykonywanych czynności, jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 31 marca 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 4 kwietnia 2005r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 maja 2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1 czerwca 2005 r.) Jednostka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jej indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Spółka przedstawiła następujący stan faktyczny:
Spółka planuje podpisanie umowy z firmą z Francji na sprzedaż towarów. Klient Spółki pragnie mieć zabezpieczoną ciągłość produkcji, dlatego Spółka rozważa możliwość wynajmu na terenie Francji magazynu od innej spółki. Wyprodukowany towar zostanie przewieziony do wynajmowanego magazynu i będzie własnością Spółki. Magazyn będzie stworzony jedynie w celu obsługi jednego podatnika, który będzie pobierać towar z tego magazynu w zależności od swoich potrzeb. Płatność za towar ma być zgodna z pobranymi ilościami towaru przez kontrahenta.

Spółka zadała następujące pytania:

- jak należy udokumentować tego rodzaju sprzedaż i jak wykazać w deklaracji VAT?
- kiedy powstaje obowiązek podatkowy?

Spółka przedstawiła stanowisko, iż zgodnie z przepisami o VAT, czynnością podlegająca opodatkowaniu jest dostawa towarów, przez którą rozumie się m.in. przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel. W przypadku wprowadzenia swoich towarów (półosie do samochodów) do swojego magazynu we Francji, klient, mimo że nie jest jeszcze ich właścicielem, ma prawo do dysponowania nimi jak właściciel, gdyż są one postawione do jego dyspozycji i to on decyduje o tym, kiedy zostaną użyte do produkcji. W związku z tym, zdaniem Spółki, w momencie przemieszczenia przez Spółkę towarów do magazynu we Francji następuje WDT, zatem po stronie klienta zagranicznego powinno wystąpić WNT. Konsekwentnie następująca, po pobraniu przez klienta towarów z magazynu do produkcji, sprzedaż w sensie cywilnoprawnym nie powinna w tym wypadku powodować powstania czynności opodatkowanej VAT. Obowiązek podatkowy powstanie z chwilą wystawienia faktury, a w przypadku jej braku 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy do magazynu. Stawka VAT O %. Spółka powinna wystawić fakturę VAT podając jako nabywcę podmiot zagraniczny, dla którego przeznaczone są towary. Sprzedaż będzie ujęta w deklaracji VAT-7 poz. 28

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje co następuje:

Na wstępie należy zauważyć, iż tut. organ podatkowy postanowieniem z dnia 4 lipca 2005r. nr PP/443-52-53-2-GK/05, poinformował Spółkę, iż nie jest organem właściwym do udzielenia odpowiedzi w zakresie obowiązków wynikających z przepisów podatkowych obowiązujących we Francji.

Jednocześnie zaznacza się, iż polskie przepisy o podatku od towarów i usług nie zawierają szczególnych uregulowań dla transakcji call of stock.

W opisanym stanie faktycznym zastosowanie znajdzie art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) - zwanej dalej "ustawą", zgodnie z którym za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów uznaje się również przemieszczenie przez podatnika, o którym mowa w art. 15, lub na jego rzecz towarów należących do jego przedsiębiorstwa z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, które zostały przez tego podatnika na terytorium kraju w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa wytworzone, wydobyte, nabyte, w tym również w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, albo sprowadzone na terytorium kraju w ramach importu towarów, jeżeli mają służyć czynnościom wykonywanym przez niego jako podatnika na terytorium tego innego państwa członkowskiego, nie zaś - jak twierdzi - Spółka art. 13 ust. 1 ustawy. Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od towarów i usług powstaje, jak słusznie twierdzi Spółka, 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy - przemieszczenia towarów (art. 20 ust. 1 ustawy), natomiast w przypadku gdy przed upływem ww. terminu Spółka wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, zgodnie z art. 20 ust. 2 ustawy. Powyższe powoduje, iż Spółka nie powinna wystawiać faktury VAT dokumentującej dokonanie dostawy na rzecz kontrahenta w momencie przemieszczania towarów do magazynu lecz fakturę dokumentującą przemieszczenie do magazynu do Francji. Faktury dla kontrahenta zagranicznego winny być wystawione w związku z wydaniem towaru z magazynu i ich sprzedażą ale czynność ta powinna być opodatkowana i dokumentowana zgodnie z przepisami francuskimi, bowiem zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy oraz art. 8 ust. 1 lit. b VI Dyrektywy Rady z dnia 17 maja 1977r. w sprawie harmonizacji przepisów Państw Członkowskich dotyczących podatków obrotowych - wspólny system podatku od wartości dodanej (77/388/EEC), miejscem dostawy będzie Francja.

Na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Na podstawie art. 41 ust. 3 ustawy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0 %, z zastrzeżeniem art. 42. Zgodnie bowiem z art. 42 ust. 1 pkt 1 i pkt 2 ustawy wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0 %, pod warunkiem że:

  1. podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podał ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów;
  2. podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, o którym mowa w art. 99, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju.

Jednocześnie zgodnie z art. 42 ust. 14 ustawy przepisy ust. 1-4 i 11-13 stosuje się odpowiednio do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3. Z powyższego wynika, iż Spółka realizując dostawę towarów, o której mowa w art. 13 ust. 3 ustawy będzie uprawniona do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0% jedynie w przypadku gdy będzie posiadała właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany w tym przypadku przez Francję, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, i podała ten numer oraz swój numer, o którym mowa w art. 97 ust. 10, na fakturze stwierdzającej dostawę towarów oraz będzie posiadała, przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy dowody, iż towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do magazynu. W przeciwnym wypadku Spółka winna zastosować stawkę właściwą dla dostawy towaru na terytorium RP, zgodnie z art. 42 ust. 12 ustawy, który stanowi, iż jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Natomiast na podstawie art. 42 ust. 13 ustawy otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony w ust. 12 upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów.

W przypadku dokonania WDT i spełnienia warunków dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0%, Spółka winna wykazać tę transakcję w pozycji 28 deklaracji dla celów podatku od towarów i usług VAT - 7 oraz w informacji podsumowującej VAT-UE. W przeciwnym wypadku dostawa ta winna być wykazana w deklaracji jako dostawa krajowa.

Mając na uwadze zaistniałe okoliczności postanowiono jak na wstępie.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień złożenia wniosku. Ponadto informuje się, iż zmiany przepisów w zakresie podatku od towarów i usług, wchodzące w życie z dniem 1 czerwca 2005 r. nie wpływają na prawidłowość niniejszej interpretacji.

Na podstawie art. 14a § 4, art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 223 § 1 w związku z art. 239 ustawy - Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej. Zgodnie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2004 r. Nr 253, poz. 2532 ze zm.) opłacie tej podlegają podania i załączniki do podań składane w sprawach indywidualnych z zakresu administracji publicznej. Szczegółowy wykaz przedmiotów opłaty skarbowej zawiera załącznik do ww. ustawy. Zgodnie z pozycją 1, części I, powołanego załącznika do ustawy o opłacie skarbowej z dnia 9 września 2000r. opłata skarbowa od podania wynosi 5zł natomiast zgodnie z poz. 2 opłata skarbowa od załącznika do podania wynosi 50gr.

Opolski Urząd Skarbowy