Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem aportu na osobę fizyczną, która wniosła aportem przedsiębiorstwo do spółki komandytowej a doręczonych spółce po dniu dokonania aportu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 1 grudnia 2014 r. (data wpływu 15 grudnia 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem aportu na osobę fizyczną, która wniosła aportem przedsiębiorstwo do spółki komandytowej a doręczonych spółce po dniu dokonania aportu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 grudnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przed dniem aportu na osobę fizyczną, która wniosła aportem przedsiębiorstwo do spółki komandytowej a doręczonych spółce po dniu dokonania aportu.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 1 października 2014 r. do Spółki komandytowej został wniesiony przez komandytariusza - osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą wpisaną do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej wkład w postaci przedsiębiorstwa, w rozumieniu art. 51&¹ Kodeksu cywilnego, tj. wszelkie składniki materialne i niematerialne związane z dotychczasowym przedsiębiorstwem (w tym pracowników). Przed dokonaniem aportu, w zakresie prowadzonego w ramach działalności gospodarczej przedsiębiorstwa, komandytariusz był czynnym podatnikiem VAT, jak również prowadził księgi rachunkowe.
Spółka kontynuuje działalność gospodarczą przedsiębiorstwa osoby fizycznej, a zatem przedsiębiorstwo, będące przedmiotem aportu prowadzi nieprzerwanie działalność. Część faktur dotyczących zakupu towarów, które wchodziły w skład przedsiębiorstwa i zostały wniesione aportem, zostało wystawionych na osobę fizyczną przed dniem aportu, jednak faktury te zostały doręczone Spółce po dacie aportu. W przypadku faktur, których termin płatności następuje dopiero po dniu ich otrzymania przez nabywcę, zapłaty dokona Spółka.
Komandytariusz w dalszym ciągu pozostawał będzie przedsiębiorcą wpisanym do Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej pod dotychczasową firmą, przy czym - w związku z faktem wniesienia aportu w postaci przedsiębiorstwa - nie będzie prowadził działalności w dotychczasowym przedmiocie i zakresie (ta działalność jest bowiem kontynuowana przez Spółkę). Aktualnie komandytariusz nie podejmuje żadnych czynności w ramach indywidualnej działalności gospodarczej.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.
Czy Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z faktur VAT wystawionych przed dniem aportu na osobę fizyczną, której przedsiębiorstwo zostało wniesione do spółki komandytowej, a doręczonych Spółce po dniu dokonania aportu...
Wnioskodawca przedstawiając swoje stanowisko wskazał, że zgodnie z art. 93a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, osoba prawna zawiązana (powstała) w wyniku:
- przekształcenia innej osoby prawnej,
- przekształcenia spółki niemającej osobowości prawnej
- wstępuje we wszelkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej osoby lub spółki. Przy czym zgodnie z przepisem art. 93a § 2 pkt 2 cyt. ustawy, § 1 stosuje się odpowiednio do spółki niemającej osobowości prawnej do której osoba fizyczna wniosła na pokrycie udziału wkład w postaci swojego przedsiębiorstwa.
W przytoczonym artykule określona została zasada sukcesji praw i obowiązków co oznacza, że w aspekcie podatkowym następuje kontynuacja w formie spółki (przy zachowaniu pełnej ciągłości majątkowej i przedmiotowej) działalności gospodarczej osoby fizycznej. Zdaniem Spółki, wniesienie przez osobę fizyczną aportem przedsiębiorstwa do spółki komandytowej spowoduje, że Spółka wstąpi we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki związane z prowadzonym przez komandytariusza indywidualnie przedsiębiorstwem.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Powyższe regulacje wskazują, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.
Odnosząc powyższe do opisanego stanu faktycznego - Spółka jest podatnikiem podatku od towarów i usług oraz następcą podatkowym osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, która wniosła tytułem wkładu do spółki swoje przedsiębiorstwo. Otrzymywane faktury są bezspornie związane z działalnością przedsiębiorstwa. W konsekwencji Spółce, jako następcy prawnemu, będzie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług wynikającego z faktur VAT wystawionych przed dniem aportu na osobę fizyczną, której przedsiębiorstwo zostało wniesione do spółki komandytowej, a doręczonych Spółce po dniu dokonania aportu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny, stosownie do art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN (PDF)
Treść w pliku PDF 2 MB
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy