Przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług określony został w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwan... - Interpretacja - IIUSPP/443/16/152/90632/04

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 02.08.2004, sygn. IIUSPP/443/16/152/90632/04, Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług określony został w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług zwanej dalej ustawą VAT. W dalszych regulacjach ustawa precyzuje zakres poszczególnych, wymienionych w tym przepisie zdarzeń i czynności. Lista zawarta w art. 5 oraz uzupełnienie dokonane w art. 14 tej ustawy ma charakter wyczerpujący i zawiera określenie wszystkich czynności i zjawisk stanowiących przedmiot opodatkowania podatkiem VAT. Wszelkie czynności i zjawiska niewymienione w tych regulacjach nie podlegają opodatkowaniu. Artykuł 8 ust. 1 ustawy VAT wprowadza definicję świadczenia usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Zgodnie z tą definicją, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Jednostka ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, udziela pracownikom i byłym pracownikom pomocy materialnej na zorganizowanie różnych form wypoczynku. Jednostka nie świadczy usług związanych z wypoczynkiem, jak również nie dokonuje zakupu i odsprzedaży takich usług świadczonych przez inne podmioty.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny i prawny należy stwierdzić, iż w rozpatrywanym przypadku nie zachodzą czynności podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT, bowiem świadczenie pieniężne na rzecz pracowników i byłych pracowników, przyznawane im ze środków pieniężnych pochodzących z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych na pokrycie kosztów związanych z zorganizowaniem przez nich wypoczynku - nie mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach