Temat interpretacji
W odpowiedzi na zapytanie z dnia 24.03.2004 r. (data wpływu do tutejszego Organu: 26.03.2004 r.) w zakresie podatku od towarów i usług Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego zgodnie z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) wyjaśnia co następuje:
Przedmiotem zapytania Wnioskodawcy jest rozstrzygnięcie kwestii zastosowania stawki podatku od towarów i usług od pobranej zaliczki przekraczającej 50% ceny na wydany towar przy czym w momencie wydania towaru obowiązywać będzie wyższa stawka podatkowa. Podatnik dysponując wiedzą o podwyżce stawki podatkowej z 7% na 22% sprzedawanego towaru betonu od 01.05.2004 r. przyjmuje zaliczkę powyżej 50% rozliczając tę czynność wg 7% stawki podatku. Odbiór towaru nastąpi po wejściu w życie wyższych stawek podatkowych. Zdaniem Wnioskodawcy w analizowanym przypadku wyższą stawkę podatku należy zastosować proporcjonalnie do części sprzedaży nie objętej zaliczką, natomiast część objętą zaliczką pozostawić opodatkowaną wg obecnie obowiązującej stawki 7%.
Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.) opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z zasadą ogólną, wyrażoną w art. 6 ust. 1 cytowanej ustawy, w przypadku sprzedaży towarówobowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania (dostarczenia) towaru. W przypadku pobrania zaliczek przewidziano inny moment powstania obowiązku podatkowego, wyrażony w art. 6 ust. 8 cytowanej ustawy.
Zgodnie z tym artykułem, jeżeli przed wydaniem towaru pobrano co najmniej połowę ceny (przedpłata, zaliczka, zadatek, rata), to obowiązek podatkowy powstaje z chwilą przyjęcia zapłaty. Stosownie do tych uregulowań w przypadku gdy przed wydaniem towaru pobrano zaliczkę w kwocie co najmniej 50% ceny brutto obniżona stawka podatkowa dotyczyć będzie wyłącznie kwoty zaliczki, którą podatnik otrzymał w okresie obowiązywania niższej stawki podatkowej.
Natomiast od zaliczek otrzymanych w okresie obowiązywania wyższej stawki podatkowej, jak również w przypadku wydania towaru w okresie obowiązywania wyższej stawki podatkowej, od pozostałej części ceny należy rozliczyć wyższą stawką podatkową. Fakt wydania towaru w okresie późniejszym - w momencie obowiązywania wyższej stawki podatkowej pozostaje bez znaczenia, ponieważ obowiązek podatkowy w tym przypadku powiązany był nie z wydaniem towaru, a z otrzymaniem zaliczki. W świetle powyższych wyjaśnień należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika w piśmie jest zgodne z obowiazującymi przepisami podatkowymi.