Dla czynności wniesienia aportem Prawa Autorskiego zastosowanie znajdzie stawka podstawowa podatku VAT określona w przepisie art. 146a pkt 1 ustawy ... - Interpretacja - IPPP2/443-848/13-2/BH

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 14.10.2013, sygn. IPPP2/443-848/13-2/BH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Dla czynności wniesienia aportem Prawa Autorskiego zastosowanie znajdzie stawka podstawowa podatku VAT określona w przepisie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. Przyjmując zatem, iż kwota wyjściowa dla ustalenia podstawy opodatkowania wynosi w analizowanym przypadku 123 jednostki pieniężne, jednocześnie uwzględniając treść przepisu art. 29 ust. 9 ustawy VAT oraz stosując metodę w stu podstawa opodatkowania podatkiem VAT wyniesienie 100 jednostek pieniężnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 7.08.2013 r. (data wpływu 12.08.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia autorskiego prawa do znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za objęcie akcji tej spółki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12.08.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wniesienia autorskiego prawa do znaku towarowego do spółki komandytowo-akcyjnej w zamian za objęcie akcji tej spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka) prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów usług, jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów usług. Spółka jest właścicielem autorskiego prawa do znaku towarowego (dalej: Prawo Autorskie). Prawo Autorskie nie stanowi w Spółce podlegającej amortyzacji wartość niematerialnej i prawnej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2011 r., nr 74, poz. 397 ze zm., dalej updop). Spółka wykorzystuje Prawo Autorskie do prowadzenia działalności gospodarczej.

Spółka zamierza (przystąpić) zawiązać wraz z osobami fizycznymi lub osobami prawnymi spółkę komandytowo-akcyjną (dalej: SKA). Spółka zamierza wnieść aportem do SKA Prawo Autorskie. Spółka będzie w SKA akcjonariuszem. W statucie SKA zostanie określona wartość rynkowa wnoszonego przez Spółkę Prawa Autorskiego. Z uwagi na fakt, iż obecnie nie jest znana przyszła wartość rynkowa Prawa Autorskiego dla potrzeb wniosku przyjmuje się, iż wartość ta wynosi 123 jednostki pieniężne. Zgodnie z planowanymi ustaleniami dotyczącymi rozliczenia wniesienia wkładu, w zamian za wniesiony wkład Spółka otrzyma akcje SKA o wartości nominalnej 100 jednostek pieniężnych oraz kwotę pieniężną wynoszącą 23 jednostek pieniężnych. Przekazanie 23 jednostek pieniężnych nie nastąpi przed objęciem akcji przez Spółkę.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy czynność wniesienia Prawa Autorskiego przez Spółkę jako wkładu do SKA stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  2. W przypadku uznania wyżej wskazanej czynności za czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów usług, jaka będzie podstawa opodatkowania takiej czynności i ile wyniesie w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego wartość należnego podatku od towarów i usług.
  3. W jakim momencie powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do aportu, wniesienia wkładu w postaci Prawa Autorskiego...

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1

W ocenie Spółki czynność wniesienia Prawa Autorskiego do SKA, w której to spółce Spółka będzie akcjonariuszem będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Ad. 2

Podstawa opodatkowania wyniesie w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego 100 jednostek pieniężnych, a należny podatek VAT wyniesie 23 jednostki pieniężne - 100 jednostek pieniężnych jako wartość rynkowa w rozumieniu przepisów ustawy VAT pomniejszona o wartość należnego podatku VAT.

Ad. 3

Momentem powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT po stronie Spółki będzie moment podpisania oświadczenia o objęciu akcji w SKA przez Spółkę w związku ze zmianą statutu SKA dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego tej spółki.

Uzasadnienie

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. z 2011r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego przedmiotem aportu będzie Prawo Autorskie. W wyniku wniesienia aportem Prawa Autorskiego prawo własności do tego prawa zostanie przeniesione na SKA. Zgodnie z wyżej w przywołaną definicją pod pojęciem świadczenia usług rozumie się każde świadczenia na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy VAT. Mając na uwadze treść przepisu art. 2 pkt 6 ustawy o VAT Prawo Autorskie nie może zostać uznane dla potrzeb podatku VAT za towar, tym samym świadczenie na rzecz SKA polegające na przeniesieniu udziału w prawie własności Prawa Autorskiego nie może zostać uznane za dostawę towarów. W konsekwencji skoro świadczenia takie nie może zostać uznane za dostawę towarów to świadczenie takie stanowi świadczenie usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.

Czynnością opodatkowaną podatkiem VAT zgodnie z treścią wyżej przywołanego art. 8 ust. 1 ustawy o VAT jest jednak odpłatne świadczenie usług. Należy przy tym wskazać, iż z treści przepisu nie wynika aby odpłatność musiała mieć postać pieniężną. Może również przybrać postać rzeczową - zapłatą może być inny towar lub usługa, albo mieszaną zapłata może być w części pieniężna, a w części rzeczowa. Innymi słowy dla uznania czynności za odpłatną wystarczające jest, by istniała możliwość określenia ceny wyrażonej w pieniądzu w stosunku do świadczenia wzajemnego stanowiącego wynagrodzenie za tę czynność. W analizowanej sytuacji w zamian za aport Prawa Autorskiego Spółka otrzyma akcje SKA. Stąd w ocenie Wnioskodawcy przeniesieniu Prawa Autorskiego na SKA należy przypisać walor odpłatności.

Reasumując w naszej ocenie aport Prawa Autorskiego do SKA będzie stanowić dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT jako odpłatne świadczenie usług. Podobne stanowisko w tej sprawie zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 13 grudnia 2010 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-194/10/WN.

Ad. 2

Zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą podatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych łub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Jednocześnie zgodnie z art. 29 ust. 9 ustawy o VAT w przypadku wykonania czynności, o których mowa w art. 5, dla których nie została określona cena, podstawą opodatkowania jest wartość rynkowa towarów lub usług pomniejszona o kwotę podatku, z zastrzeżeniem ust. 10 i 12.

W przypadku dokonania czynności wniesienia Prawa Autorskiego do SKA jako wkładu niepieniężnego (aportu), nie występuje kwota należna (cena) w zamian za wniesiony aport.

Stąd też, w ocenie Spółki, w analizowanym przypadku podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług należy określić na podstawie art. 29 ust. 9 ustawy VAT. Przez wartość rynkową zgodnie z art. 2 pkt 27b ustawy o VAT rozumie się całkowitą kwotę, jaką w celu uzyskania w danym momencie danych towarów lub usług, nabywca lub usługobiorca na takim samym etapie sprzedaży jak ten, na którym dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, musiałby, w warunkach uczciwej konkurencji, zapłacić niezależnemu dostawcy lub usługodawcy na terytorium kraju; w przypadku gdy nie można ustalić porównywalnej dostawy towarów lub świadczenia usług, przez wartość rynkową rozumie się:

  1. w odniesieniu do towarów - kwotę nie mniejszą niż cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a w przypadku braku ceny nabycia, koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy,
  2. w odniesieniu do usług - kwotę nie mniejszą niż całkowity koszt poniesiony przez podatnika na wykonanie tych usług. Biorąc zatem pod uwagę, iż zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego wartość rynkowa prawa do znaku towarowego wynosi 123 jednostki pieniężne, to zdaniem Spółki ta właśnie wartość winna zostać uwzględniona przy ustalaniu podstawy opodatkowania podatkiem VAT.

W ocenie Spółki żaden przepis ustawy o VAT, czy też przepis rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy nie przewiduje możliwości zastosowania do czynności przeniesienia Prawa Autorskiego, w sytuacji przedstawionej w opisie zdarzenia przyszłego, stawki obniżonej podatku VAT, w szczególności Spółki nie można uznać za artystę wykonawcę lub twórcę w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

W konsekwencji, w ocenie Spółki, dla czynności wniesienia aportem Prawa Autorskiego zastosowanie znajdzie stawka podstawowa podatku VAT określona w przepisie art. 146a pkt 1 ustawy o VAT. Przyjmując zatem, iż kwota wyjściowa dla ustalenia podstawy opodatkowania wynosi w analizowanym przypadku 123 jednostki pieniężne, jednocześnie uwzględniając treść przepisu art. 29 ust. 9 ustawy VAT oraz stosując metodę w stu podstawa opodatkowania podatkiem VAT wyniesienie 100 jednostek pieniężnych. Z kolei wartość podatku należnego naliczona od podstawy opodatkowania 100 jednostek pieniężnych wyniesienie 23 jednostki pieniężne.

W ocenie Spółki bez znaczenia dla ustalenia wartości podstawy opodatkowania w analizowanej sytuacji pozostanie wartość nominalna, czy też rynkowa obejmowanych w zamian za aport akcji w SKA. Ponadto zdaniem Spółki bez wypływu na ustalenie wartości podstawy opodatkowania podatkiem VAT pozostanie również przejęty przez strony sposób rozliczenia wniesienia aportu do SKA przedstawiony w opisie zdarzenia przyszłego.

Reasumując, o ile zatem wartość 123 jednostki pieniężne będzie można uznać za wartość rynkową w rozumieniu przepisów ustawy VAT to podstawa opodatkowania w rozpatrywanym przypadku winna wynieść, zgodnie z treścią art. 29 ust. 9 ustawy o VAT, 100 jednostek pieniężnych.

Wyżej zaprezentowane stanowisko Spółki znajduje swoje poparcie m.in. w treści interpretacji indywidualnej z dnia 22 listopada 2012 roku Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1071b/12/RS, czy też interpretacji indywidualnej z dnia 19 czerwca 2012 roku Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-295/12/AM.

Ad. 3

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6 art. 20 i art. 21 ust. 1.

W odniesieniu do świadczenia usług, których przedmiotem są prawa majątkowe, w tym Prawo Autorskie, ustawodawca określił moment powstania obowiązku podatkowego w treści przepisu art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT. W świetle tego przepisu obowiązek podatkowy w takiej sytuacji powstaje z chwilą otrzymania zapłaty, nie później niż termin płatności określony na fakturze lub w umowie.

Mając na uwadze treść przepisu art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy o VAT należy zatem stwierdzić, iż w analizowanej sytuacji dla wyznaczenia momentu powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT bez znaczenia pozostanie dzień wystawienia faktury VAT dokumentującej czynność wniesienia aportem Prawa Autorskiego. Istotne w tym przypadku będzie zatem ustalenie momentu otrzymania zapłaty, względnie upływu terminu płatności wskazanego na fakturze lub umowie. W przypadku wniesienia aportem Prawa Autorskiego w celu ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego należy wyznaczyć dzień otrzymania przez Spółkę zapłaty za ten aport. Zgodnie z opisem zdarzenia przyszłego, w zamian za aport Spółka otrzyma akcje w SKA. Skoro formą zapłaty za aport są otrzymane akcje to tym samym moment ich objęcia należy uznać za moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Objęcie akcji w SKA wymaga złożenia stosownego oświadczenia w tym zakresie przez akcjonariusza. Tym samym za moment powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT w związku z wniesieniem aportem przez Spółkę Prawa Autorskiego do SKA należy uznać dzień, w którym nastąpi podpisanie stosownego oświadczenia o objęciu akcji w SKA przez Spółkę. Podobne stanowisko w tej sprawie pośrednio zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 27 stycznia 2010 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1041c/09/MN, czy też w interpretacji indywidualnej z dnia 21 stycznia 2010 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1352/09-4/HW, lub też w interpretacji indywidualnej z dnia 28 stycznia 2010 roku wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-55/10/IK.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Nadmienia się, że w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN (PDF)

Treść w pliku PDF 617 kB

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie