Temat interpretacji
W myśl art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 , poz. 926 ze zm) zwanej dalej ordynacją podatkową, Urząd Skarbowy stosownie do swojej właściwości, na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Dnia 15.10.2004r. wpłynęło do tutejszego organu podatkowego zapytanie uzupełnione dnia 22.10.2004r. złożone przez Gminę w zakresie:
możliwości uzyskania zwrotu podatku od towarów i usług od dokonanych inwestycji sfinansowanych ze środków programu Sapard .
Ze złożonych pism wynika, że Gmina (będąca podatnikiem podatku od towarów i usług) zawarła w dniu 30.06.2004r. oraz w dniu 20.07.2004r. z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące współfinansowania inwestycji polegającej na budowie dróg lokalnych na terenie gminy .
W ocenie Gminy nie będzie ona miała możliwości dokonania odliczenia podatku VAT zawartego w cenie zakupionych materiałów lub usług, gdyż dokonane inwestycje nie będą miały związku z prowadzeniem sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług przez Gminę. Ponadto zawarta umowa po 1 maja 2004r. nie daje możliwości zwrotu podatku VAT w myśl §27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i
usług (Dz.U. Nr. 97, poz. 970 z póżn. zm.).
Mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzegu zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, informuje, że w świetle obowiązującej obecnie ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzenia wykonawczego do tej ustawy podatnicy podatku od towarów i usług korzystający ze środków programu Sapard na realizację inwestycji mają dwie możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w cenie nabytych towarów lub usług.
Pierwsza z możliwości uregulowana jest w art.86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535). W myśl art.86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zgodnie z powołanym przepisem odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z
transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego.
Reasumując, nie mają Państwo prawa do odliczenia podatku od towarów i usług przy ponoszeniu nakładów na realizację ww. inwestycji, jeśli nie mają one związku ze sprzedażą opodatkowaną.
Druga z możliwości uregulowana jest w § 27a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 97, poz. 970 ze zm.).
W przepisach § 27a ww. rozporządzenia szczegółowo doprecyzowane są warunki jakie muszą spełniać podatnicy by ubiegać się o zwrot podatku, w tym między innymi, że zwrot podatku z tytułu nabycia towarów i usług lub importu towarów i usług przysługuje podmiotom, którzy przed dniem 1 maja 2004r. zawarły z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowy w ramach Specjalnego Programu Akcesyjnego na Rzecz Rozwoju Rolnictwa i Obszarów Wiejskich (Sapard) dotyczące refundacji ze środków
Unii Europejskiej części kosztów kwalifikowanych związanych z realizacją przedsięwzięć w ramach tego programu.
Ze złożonego zapytania wynika, że umowa zawarta została w dniu 30.06.2004r. oraz w dniu 20.07.2004r. pomiędzy Gminą a Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w związku z czym uzyskanie zwrotu podatku VAT na podstawie powyższych przepisów nie jest możliwe.