Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Kujawsko - Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy, w odpowiedzi na pismo Spółki z dnia 20 października 2004r. w sprawie stosowania przepisów prawa podatkowego, wyjaśnia co następuje.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Jednostka dokonuje dostawy towarów poza granice Wspólnoty. Potwierdzeniem powyższej czynności jest dokument SAD "karta 3". Na odwrotnej stronie dakumentu SAD "karta 3" widnieje pieczęć okrągła urzędu celnego "Polska-Cło" oraz stempel urzędu celnego z numerem PWZ / nr urzędu celnego / numer ewidencyjny.
Spółka zwróciła się do tut. Organu z pytaniem, czy uznanie przez Spółkę dokumentu SAD potwierdzonego pieczątką Urzędu Celnego w ..., z adnotacją na dokumencie SAD w pozycji 44 RAT-EXP jako dokumentu uprawniającego do zastosowania stawki 0% w podatku od towarów i usług jest słuszne.
W odpowiedzi na przedmiotowe pismo tutejszy Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 5 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniem podatkiem VAT podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, w myśl postanowień art. 2 ust. 8 cyt. ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywozów towarów z terytorium kraju poza
terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4 ustawy. W myśl art. 41 ust. 4 i 6 czy. ustawy w przypadku eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%. Stosuje się ją pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Przepis ten koresponduje z art. 19 ust. 6 ustawy o VAT, zgodnie z którym obowiązek podatkowy w eksporcie powstaje z chwilą potwierdzenia przez urząd celny wyjścia - wywozu towaru poza terytorium Wspólnoty. W praktyce przyjmuje się, że właściwymi potwierdzeniami są wypełnione przez urząd celny wyjścia stosowne karty jednolitego dokumentu administracyjnego SAD. Ustawa o VAT nie określa, jak powinien wyglądać dokument, który taki wywóz potwierdza. Musi on być jednak zgodny z postanowieniami VI Dyrektywy, która w tym zakresie
Jeżeli więc ostatnim urzędem celnym przed opuszczeniem przez towar obszaru celnego Wspólnoty jest urząd celny Rzeczypospolitej Polskiej, wówczas eksport towarów uznaje się za potwierdzony, jeśli został opatrzony pieczątką właściwą dla ostatniego urzędu celnego Rzeczypospolitej Polskiej przed opuszczeniem obszaru celnego Wspólnoty.
Spółka posiadając dokument SAD potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty wraz z adnotacją urzędu celnego w ..., o ile są one urzędami celnym wyjścia, będzie więc miała prawo do zastosowania stawki 0% w eksporcie towarów. Natomiast jeżeli warunek z art. 41 ust. 6 nie zostanie spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji prowadzonej dla celów podatku od towarów i usług za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę 0% podatku, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust.6, przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim - mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru w kraju (art. 41 ust 7 ustawy).
Jednocześnie otrzymanie tego dokumentu w terminie późniejszym, niż określony w art. 41 ust. 7 uprawnia podatnika - w świetle art. 41 ust. 9 ustawy - do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej, w której wykazał dostawę towarów.
Odpowiedź zgodna jest ze stanem prawnym aktualnym na dzień jej udzielenia