Temat interpretacji
W odpowiedzi na pismo z dnia 05.11.2004 r. (data wpływu do tut. urzędu skarbowego 08.11.2004 r.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Starachowicach działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że w przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku VAT bardzo istotnym jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia usług zależeć będzie, czy świadczenie usług będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, czy nie.
W przypadku świadczenia usług, co do zasady, za miejsce świadczenia uznaje się miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. W przypadku braku wyżej wymienionych miejsc, za miejsce świadczenia usług uznaje się miejsce stałego zamieszkania.
Jest to reguła podstawowa, do której zostały wprowadzone pewne odstępstwa.
W przypadku świadczenia usług związanych z nieruchomościami, w tym usług rzeczoznawców majątkowych i pośredników w obrocie nieruchomościami oraz usług przygotowania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego - miejscem świadczenia jest miejsce położenia nieruchomości. Oznacza to, że usługi związane z nieruchomościami będą podlegać opodatkowaniu w państwie, w którym znajduje się nieruchomość.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie posługuje się pojęciem eksportu usług. Oznacza to, że w sytuacji, gdy zgodnie z kryterium miejsca świadczenia, dana usługa zostanie uznana za świadczoną poza granicami Wspólnoty, to usługa taka nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Podatnikom dokonującym transakcji niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT przysługuje jednakże prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego od importowanych lub nabywanych towarów i usług dotyczących dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium Polski, jeżeli podatek ten mógłby być odliczony, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium Polski.
Tym samym stanowisko Spółki "S" zawarte w piśmie w dnia 05.11.2004 r. jest prawidłowe.
Szczegółowe uregulowania w tym zakresie zawarte są w art. 7, art. 27, art. 28 i art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).