Stan faktyczny: - Interpretacja - PI/005-2348/04/CIP/01

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 16.12.2004, sygn. PI/005-2348/04/CIP/01, Izba Skarbowa w Gdańsku

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Stan faktyczny:

Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie:

  • sprzedaży okularów do korekcji wzroku,
  • sprzedaży oprawek okularowych,
  • sprzedaży soczewek okularowych,
  • usług naprawy okularów i naprawy oprawek okularowych,
  • łączenia szkieł z oprawkami.

Ocena prawna stanu faktycznego :

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczonych usług - poza wyjątkami wyszczególnionymi w ustawie o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) - zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 w/w ustawy wynosi 22 %.

Zgodnie z art. 8 ust. 3 w/w ustawy usługi wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, z wyjątkiem usług elektronicznych.

Stawka podatku od towarów i usług dla dostawy towarów i świadczenia usług wymienionych w załączniku Nr 3, zgodnie z przepisem art. 41 ust 2 w/w ustawy wynosi 7 %. Wśród towarów opodatkowanych powyższą stawką podatku, pod pozycją 103 załącznika Nr 3 ustawodawca wymienia soczewki kontaktowe, soczewki okularowe ze szkła, soczewki okularowe z innych materiałów sklasyfikowane w grupowaniu PKWiU 33.40.11, ponadto w poz. 106 w/w załącznika wymieniono towary - bez względu na symbol PKWiU - wyroby medyczne, w rozumieniu ustawy o wyrobach medycznych dopuszczone do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, inne niż wymienione w pozostałych pozycjach załącznika.

Zgodnie z art. 3 pkt 17 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o wyrobach medycznych (Dz. U. Nr 93, poz. 896) pod pojęciem wyrobu medycznego - należy rozumieć: narzędzie, przyrząd, aparat, sprzęt, materiał lub inny artykuł, stosowany samodzielnie lub w połączeniu, włączając oprogramowanie niezbędne do właściwego stosowania wyrobu, przeznaczone przez wytwórcę do stosowania u ludzi w celu:

  1. diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia przebiegu chorób,
  2. diagnozowania, monitorowania, leczenia, łagodzenia lub kompensowania urazów lub upośledzeń,
  3. badania, zastępowania lub modyfikowania budowy anatomicznej lub prowadzenia procesu fizjologicznego,
  4. regulacji poczęć
  • który nie osiąga swojego zasadniczego zamierzonego działania w ciele lub na ciele ludzkim środkami farmakologicznymi, immunologicznymi lub metabolicznymi, lecz którego działanie może być przez nie wspomagane.

W sprawie będącej przedmiotem zapytania Podatnik dokonuje sprzedaży okularów korekcyjnych, oprawek okularowych i soczewek okularowych, jednocześnie świadczy usługi naprawy okularów i oprawek okularowych oraz dokonuje łączenia szkieł z oprawkami.

Zatem jeżeli sprzedawane przez Podatnika wyroby (okulary) można uznać za wyroby medyczne - to ich sprzedaż jest opodatkowana 7 % stawką VAT na podstawie art. 41 ust. 2 poz.106 załącznika Nr 3 do cyt. ustawy o podatku od towarów i usług. Natomiast świadczone usługi naprawy soczewek kontaktowych , soczewek okularowych ze szkła oraz soczewek okularowych z innych materiałów (PKWiU 33.40.11) podlega opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług zgodnie z poz. 163 w/w załącznika.

Odnośnie wymienionych w zapytaniu usług naprawy okularów i oprawek okularowych - należy wskazać, iż Podatnik nie dokonał klasyfikacji wskazanych usług. Jednakże zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi naprawy i przerobu okularów sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 33.40.90-00.30 - "Usługi napraw i konserwacji wyrobów do korekcji i ochrony wzroku". Usługi o wskazanym symbolu PKWiU nie są wymienione w załącznikach do w/w ustawy i przepisach wykonawczych wydanych na jej podstawie, a zatem podlegają opodatkowaniu 22 % stawką podatku od towarów i usług.

Należy wskazać, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania sprzedawanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego symbolu statystycznego spoczywa wyłącznie na wykonawcy usługi lub sprzedawcy towaru. W przypadku wystąpienia trudności w ustaleniu właściwego grupowania Podatnik może zwrócić się o pomoc do uprawnionego organu statystycznego - Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Zgodnie z § 12 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) stanowiącym, iż w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.

Zatem, biorąc powyższe pod uwagę wystawiając fakturę VAT dokumentującą dostawę towarów lub świadczenie usługi objętej preferencyjną stawką podatku od towarów i usług bądź zwolnieniem od tego podatku na fakturze należy podać prawidłowy symbol danego towaru lub usługi określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej jaki wymienia ustawa o podatku od towarów i usług lub przepisy wykonawcze do tej ustawy. Natomiast w wypadku gdy przepisy ustawy lub przepisów wykonawczych nie powołują takiego symbolu na fakturze należy podać podstawę prawną pozwalającą na zastosowanie stawki obniżonej bądź zwolnienia z opodatkowania.

W przypadku wyszczególnienia przez dokonującego dostawy towaru i świadczącego usługę poszczególnych czynności oddzielnie (sprzedaż towaru, wykonanie usługi) każdą czynność należy objąć stawką właściwą dla danej czynności.

Izba Skarbowa w Gdańsku