Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. ... - Interpretacja - PP-II-443-47-04-PG

ShutterStock
Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z dnia 29.12.2004, sygn. PP-II-443-47-04-PG, Małopolski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie dot. podatku od towarów i usług z dnia 07.12.2004 r. (data wpływu do urzędu 08.12.2004 r.), wyjaśnia co następuje:

Z treści pisma wynika, iż Spółka w 2001 r. zawarła umowę z Komitetem Badań Naukowych (Ministerstwo ...) w X o wykonanie prac badawczo rozwojowych, objętych projektem celowym, pt. "...". Wykonany egzemplarz doświadczalny wiertnicy, po uznaniu przez Ministerstwo umowy za wykonaną, będzie rozliczony zgodnie z przepisami o środkach trwałych. Ministerstwo nie będzie właścicielem wytworzonych wartości, ani nie będzie z nich czerpało jakichkolwiek korzyści.

W związku z powyższym, przedmiotem zapytania Spółki jest rozstrzygnięcie kwestii, czy otrzymana dotacja podlega uregulowaniom ustawy o podatku od towarów i usług. (Dz. U. nr 54, poz. 535) oraz czy prawidłowym zgodnie z wymogiem Ministerstwa jest wystawienie faktury VAT o treści "prace naukowo - badawcze PKWiU 73", które zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy są zwolnione od podatku VAT.

W ocenie Wnioskodawcy otrzymana dotacja nie stanowi podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług jest obrót. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawa lub świadczeniem usług.
Analiza przytoczonej normy prawnej wskazuje, że warunkiem niezbędnym do uznania dopłat za obrót jest ich związek z konkretnymi czynnościami wykonywanymi przez podatników, podlegającymi opodatkowaniu, mający wpływ na ceny dostarczanych towarów lub świadczonych usług przez podatnika.

W sytuacji, gdy Spółka przeznacza dotację na realizację projektu celowego tj. prac badawczo - rozwojowych na warunkach określonych w umowie i harmonogramie, przy czym kwoty dopłat nie są przeznaczane na dofinansowanie dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz innych podmiotów - dotacja ta nie będzie podlegać opodatkowaniu w oparciu o regulację art. 29 ust. 1 ustawy o PTU.

Powyższa dotacja wpływa natomiast na obliczenie kwoty podatku naliczonego do odliczenia w oparciu o proporcję ustaloną zgodnie z art. 90, ust. 2 ustawy o PTU.

Stosownie do art. 90 ust. 7 dotacja ta traktowana jest jak obrót uzyskany z czynności w stosunku do których podatnikowi nie przysługuje prawo obniżenia podatku należnego o naliczony.
Jeżeli Podatnik wystawi fakturę i powoła się na symbol PKWiU 73 (usługi naukowo - badawcze) oznaczać to będzie zupełnie inny stan faktyczny. Dotacja oznaczać będzie "wynagrodzenie" za zrealizowaną usługę naukowo - badawczą, zwolnioną z opodatkowania na podstawie art. 43, ust. 1, pkt 1 ustawy (zał. nr 4, poz. 5). Należy wskazać, że faktury wystawiane na kontrahentów zewnętrznych dokumentują wyłącznie wykonaną czynność - dostawa towarów, świadczenie usług (zgodnie z art. 106, ust. 1 ustawy). Tak udokumentowaną czynność należy wykazać w deklaracji jako sprzedaż zwolnioną z opodatkowania, od której podatnikowi nie przysługuje prawo odliczenia podatku - na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Reasumując, jeżeli Podatnik udokumentuje ww. zdarzenie jako wykonanie usługi, regulacje dot. otrzymanych dotacji nie będą miały w ogóle zastosowania.

Małopolski Urząd Skarbowy