Temat interpretacji
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 3.11.2004 r. (wpływ 15.11.2004 r.) w sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług wydania towarów na podstawie umowy użyczenia, uprzejmie wyjaśnia:
Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710 - 719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.). Użyczenie jest umową, w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas
oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy (art. 710 Kodeksu cywilnego).
Istotnymi cechami tej umowy są zatem dwa elementy:
- oddanie rzeczy do używania na pewien czas,
- nieodpłatność.
Zasadą jest, że podatkowi od towarów i usług podlegają czynności o charakterze odpłatnym, czyli że usługi świadczone pod tytułem nieodpłatnym, co do zasady, nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem - art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535).
Jednakże ustawodawca określił wyjątki od tej zasady, zgodnie z którymi opodatkowaniu podlega również świadczenie usług nie mające charakteru odpłatnego, lecz zrównane w zakresie opodatkowania z odpłatnym świadczeniem usług. Oddanie towaru do użyczenia może być zakwalifikowane jako nieodpłatne świadczenie usług nie będące dostawą, zrównane z odpłatnym świadczeniem usług, jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu tego towaru w całości lub w części - art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Opodatkowanie zatem tych usług jest determinowane prawem do odliczenia podatku z tytułu nabycia przez podatnika związanych z nimi towarów i innych usług oraz brakiem związku świadczonych usług z przedmiotem działalności przedsiębiorstwa.
Wobec powyższego, jeżeli zawiera Pan umowę użyczenia dotyczącą bezpłatnego korzystania przez Spółkę cywilną, której jest Pan wspólnikiem, z samochodu ciężarowego będącego Pana własnością, to w celu ustalenia zasad opodatkowania tej czynności podatkiem od towarów i usług niezbędne jest stwierdzenie, czy zachodzą przesłanki, o których mowa w powołanym powyżej art. 8 ust. 2 ustawy, a więc czy zawarcie konkretnej umowy jest związane z przedmiotem Pana działalności, oraz czy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towaru związanego z tą czynnością, w całości lub w części.
Z opisanego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że samochód ciężarowy będący przedmiotem użyczenia nabyty został na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a nabywając przedmiotowy samochód nie działał Pan w charakterze podatnika podatku od towarów i usług. Wobec tego nie przysługiwało Panu prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy jego nabyciu.
Należy zatem stwierdzić, iż w przypadku wykonania czynności opisanej w zapytaniu, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania.