Temat interpretacji
O ile - jak wskazał Wnioskodawca - proporcja jako udział sprzedaży opodatkowanej w całkowitym obrocie za 2010 r. nie przekroczyła 2%, to stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy, Zainteresowany nie jest zobligowany do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia pn.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Szpitala, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2011 r. (data wpływu 24 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 07 listopada 2011 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z inwestycją pn. " w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Projektu II Ochrona Środowiska, zapobieganie zagrożeniom i energetyka, Działania II.7 Elektroenergetyka" jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT w związku z inwestycją pn. ,," w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Projektu II ,,Ochrona Środowiska Zapobieganie zagrożeniom i energetyka, Działania II.7 ,,Elektroenergetyka".
Wniosek uzupełniono dnia 07 listopada 2011 r. o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego oraz własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Szpital stara się o dofinansowanie projektu pn. w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Projektu II Ochrona Środowiska, zapobieganie zagrożeniom i energetyka, Działania II.7 Elektroenergetyka".
Planowany zakres przedsięwzięcia to dostosowanie istniejącego agregatu o mocy 330 kVA do zasilania przez 24 h, modernizacja rozdzielnicy niskiego napięcia Rnn w budynku Agregatorowni, linie kablowe nn zasilania rezerwowego, montaż dwóch układów UPS 20 kVA każdy, modernizacja rozdzielnicy niskiego napięcia Rnn w budynku Przychodni, w budynku Głównym Szpitala, w pawilonie Zakaźnym oraz w pawilonie Stara Administracja.
W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca wskazał, iż planowana inwestycja będzie służyła działalności zwolnionej a także w znikomej części działalności opodatkowanej. Faktury dokumentujące poniesione wydatki będą wystawiane na Szpital.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy w związku z planowaną inwestycją Szpital na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług jest zobligowany do odliczenia podatku VAT od planowanego przedsięwzięcia...
Zdaniem Wnioskodawcy, celem działania Szpitala jest zapewnienie ogółowi ludności opieki zdrowotnej w ramach opieki stacjonarnej i specjalistycznego lecznictwa ambulatoryjnego oraz rehabilitacji i podstawowej opieki zdrowotnej sklasyfikowanej wg Polskiej Klasyfikacji Działalności /PKD 2007/8610Z Działalność Szpitali.
Usługi w zakresie opieki medycznej, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane przez zakłady opieki zdrowotnej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 18 i usługi transportu sanitarnego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 20 są zwolnione od podatku VAT i w tym zakresie podatek nie podlega odliczeniu. W sporadycznych przypadkach, jeśli cel nie będzie zachowany może wystąpić naliczenie podatku VAT.
Szpital jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. W ramach swojej działalności na podstawie ustawy z dnia 15.04.2011r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2011 r. Nr 112 poz. 654, art. 54.1 ustawy) wydzierżawia pomieszczenia odpłatnie zgodnie z zasadami gospodarowania mieniem ruchomym ustalonymi przez podmiot, który utworzył zakład.
Szpital dodatkowo obciąża dzierżawców kosztami zużytej energii zgodnie z art. 28 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. Od 01.04.2011 r. dodano do ustawy art. 8 ust. 2a, który stanowi: W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej , bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.
W związku z powyższym planowana inwestycja będzie służyła działalności zwolnionej, a także w znikomej części działalności opodatkowanej.
Wnioskodawca ponadto zaznaczył, że zgodnie z art. 90 ustawy, proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 za 2010 rok nie przekracza 2% i zgodnie ze zmianą art. 90 ustawy wprowadzoną od 1 kwietnia 2011 r., w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8 nie przekracza 2%, podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0% i nie musi dokonać odliczenia podatku naliczonego w części związanej z wykonywaniem czynności opodatkowanej.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Stosownie do przepisu art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. Dz. U. z 2011 r. nr 177, po. 1054), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Natomiast w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy - kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
W myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 (niewystępujących w przedmiotowej sprawie).
Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
W przypadku, gdy podatnik dokonuje zakupów związanych zarówno z czynnościami, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i z czynnościami, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, zastosowanie znajdują przepisy art. 90 ustawy.
Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, to zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
W myśl art. 90 ust. 3 ustawy, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Art. 90 ust. 4 ustawy stanowi, iż proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.
Do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności (art. 90 ust. 5 ustawy), a także obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie (art. 90 ust. 6 ustawy).
Stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy, w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 marca 2011 r. w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
- przekroczyła 98% - podatnik ma prawo do prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2;
- nie przekroczyła 2% - podatnik nie ma prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2.
Natomiast w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r. nadanym ustawą z dnia 18 marca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach (Dz. U. Nr 64, poz. 332) art. 90 ust. 10 stanowi, iż w przypadku gdy proporcja określona zgodnie z ust. 2-8:
- przekroczyła 98% oraz kwota podatku naliczonego niepodlegająca odliczeniu, wynikająca z zastosowania tej proporcji, w skali roku, była mniejsza niż 500 zł - podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 100%;
- nie przekroczyła 2% podatnik ma prawo uznać, że proporcja ta wynosi 0%.
Zatem, dokonując analizy cyt. wyżej przepisów stwierdzić należy, iż na podstawie art. 90 ust. 1 ustawy, występuje obowiązek wyodrębnienia podatku naliczonego związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje.
Natomiast w sytuacji, gdy nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku związanego z czynnościami, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego oraz kwot podatku naliczonego związanego z czynnościami w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do proporcjonalnego rozliczenia podatku naliczonego, zgodnie z art. 90 ust. 2 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku VAT, stara się o dofinansowanie projektu pn. " w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa na lata 2007-2013, Projektu II Ochrona Środowiska, zapobieganie zagrożeniom i energetyka, Działania II.7 Elektroenergetyka". Planowany zakres przedsięwzięcia to dostosowanie istniejącego agregatu o mocy 330 kVA do zasilania przez 24 h, modernizacja rozdzielnicy niskiego napięcia Rnn w budynku Agregatorowni, linie kablowe nn zasilania rezerwowego, montaż dwóch układów UPS 20 kVA każdy, modernizacja rozdzielnicy niskiego napięcia Rnn w budynku Przychodni, w budynku Głównym Szpitala, w pawilonie Zakaźnym oraz w pawilonie Stara Administracja. Wnioskodawca jest zakładem opieki zdrowotnej, który wykonuje działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (wydzierżawianie pomieszczeń) jak i zwolnioną (usługi w zakresie opieki medycznej i usługi transportu sanitarnego, o których mowa w art. 43 ust. 1 pkt 18 i art. 43 ust. 1 pkt 20 ustawy). Inwestycja będąca przedmiotem wniosku ma służyć Zainteresowanemu zarówno do działalności zwolnionej, a w znikomej części także do działalności opodatkowanej. Przy czym Wnioskodawca wskazał, iż za 2010 r. proporcja ustalona zgodnie z art. 90 ustawy nie przekroczyła 2%.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której planowana inwestycja służyć będzie zarówno sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług oraz sprzedaży zwolnionej od podatku VAT. Natomiast za rok 2010 ustalona proporcja jako udział rocznego obrotu z działalności gospodarczej opodatkowanej w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu działalności gospodarczej opodatkowanej i zwolnionej nie przekroczyła 2%.
Wobec powyższego, o ile - jak wskazał Wnioskodawca - proporcja jako udział sprzedaży opodatkowanej w całkowitym obrocie za 2010 r. nie przekroczyła 2%, to stosownie do art. 90 ust. 10 ustawy, Zainteresowany nie jest zobligowany do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia pn. .
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi