Temat interpretacji
prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2009r. (data wpływu 2 grudnia 2009r.), uzupełnionym pismem z dnia 26 lutego 2010r. (data wpływu 26 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 1 marca 2010r. (data wpływu 2 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 grudnia 2009r. wpłynął ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2010r. (data wpływu 26 lutego 2010r.) oraz pismem z dnia 1 marca 2010r. (data wpływu 2 marca 2010r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur otrzymanych przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Spółka (dalej również Wnioskodawca) została utworzona w dniu 5 sierpnia 2009r. na podstawie uchwały Rady Miasta z dnia 31 maja 2007r. oraz na podstawie zmian do tej uchwały z dnia 30 października 2008r. i 27 sierpnia 2009r. Spółka złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R do Urzędu Skarbowego, w którym zrezygnowała z przysługującego jej zwolnienia z podatku VAT z dniem 1 listopada 2009r. Pierwszą deklarację VAT-7 Wnioskodawca złożył za listopad 2009r.
W piśmie z dnia 26 lutego 2010r. Wnioskodawca dodał, iż złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 26 października 2009r. i został zarejestrowany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego jako czynny podatnik podatku od towarów i usług od dnia 1 listopada 2009r.
W piśmie z dnia 1 marca 2010r. Wnioskodawca wyjaśnił, iż do dnia 1 listopada 2009r. nie dokonał sprzedaży.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy podatek VAT naliczony wynikający z faktur, które Wnioskodawca otrzymał przed złożeniem zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R podlega odliczeniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług...
W piśmie z dnia 26 lutego 2010r. Wnioskodawca sprostował ww. pytanie: czy podatek naliczony wynikający z faktur, które Wnioskodawca otrzymał przed dniem 1 listopada 2009r. podlega odliczeniu na zasadach określonych w ustawie o podatku od towarów i usług...
W związku z powyższym, pytanie sformułowane w piśmie z dnia 26 lutego 2010r. tut. organ uznał za ostateczne.
Zdaniem Wnioskodawcy: Spółka ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur zakupu towarów i usług wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczych związanych ze sprzedażą opodatkowaną stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Spółka dokonując zakupu towarów i usług w okresie gdy nie była zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT (wrzesień, październik 2009r.) nie miała prawa dokonania odliczenia, jednak zgodnie z art. 86 ust. 11 prawo takie przysługuje jej w dwóch następnych okresach rozliczeniowych po otrzymaniu faktur VAT czyli w listopadzie 2009r., w miesiącu, w którym dokonała zgłoszenia do podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, że może dokonać obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z przedmiotowych faktur otrzymanych w okresie za wrzesień-październik 2009r. w składanej deklaracji VAT-7 za okres listopad 2009r.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.
W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7 suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z przytoczonych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje jedynie podatnikom w związku z zakupem towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego zostało ograniczone. Ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem zarówno zaistnienia przesłanek pozytywnych (tj. wykorzystywania towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych), jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.
I tak, zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy o VAT, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.
W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18.
Natomiast świetle art. 86 ust. 11 ww. ustawy, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3.
W myśl art. 96 ust. 4 ustawy o VAT, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje podatnika i potwierdza jego zarejestrowanie jako "podatnika VAT czynnego" lub w przypadku podatników, o których mowa w ust. 3 - jako "podatnika VAT zwolnionego".
Z wniosku wynika, że Spółka (dalej także Wnioskodawca) została utworzona w dniu 5 sierpnia 2009r. na podstawie uchwały Rady Miasta z dnia 31 maja 2007r. oraz na podstawie zmian do tej uchwały z dnia 30 października 2008r. i 27 sierpnia 2009r. Złożyła zgłoszenie rejestracyjne VAT-R do Urzędu Skarbowego, w którym zrezygnowała z przysługującego jej zwolnienia z podatku VAT z dniem 1 listopada 2009r. Pierwszą deklarację VAT-7 Wnioskodawca złożył za listopad 2009r. Wnioskodawca dodał, iż złożył zgłoszenie rejestracyjne VAT-R w dniu 26 października 2009r. i został zarejestrowany przez Naczelnika Urzędu Skarbowego jako czynny podatnik podatku od towarów i usług od dnia 1 listopada 2009r. Ponadto do dnia 1 listopada 2009r. Wnioskodawca nie dokonał sprzedaży.
Do podstawowych zasad wspólnego systemu VAT należy między innymi zasada neutralności podatku dla podatnika, rozumiana jako stosowanie podatku od towarów i usług na wszystkich etapach obrotu gospodarczego z równoczesnym prawem do potrącenia podatku zawartego w poprzedniej fazie obrotu.
Z zasady neutralności podatku VAT wynikającej z konstrukcji Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, str. 1 ze zm.) wynika, że brak rejestracji jako podatnika VAT czynnego w okresie rozliczeniowym, w którym powstało prawo do obniżenia podatku należnego nie uniemożliwia podatnikowi skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktur dokumentujących zakupy bezspornie związane z prowadzeniem działalności opodatkowanej.
Należy również stwierdzić, iż z treści art. 88 ust. 4 ustawy o VAT nie wynika, by do nabycia uprawnienia do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego koniecznym było posiadanie statusu podatnika VAT czynnego w momencie otrzymania faktury zakupowej. Podatnik nabywa prawo do odliczenia podatku naliczonego w momencie otrzymania faktury, lecz aby to uprawnienie zrealizować musi on posiadać status podatnika VAT czynnego w momencie jego realizacji. Podkreślić trzeba, że prawo to podatnik realizuje poprzez złożenie rozliczenia (deklaracji) dla podatku od towarów i usług w obowiązującym do jej złożenia terminie.
Zatem w przedmiotowej sytuacji, gdy faktury, o których mowa we wniosku, dokumentujące nabycie towarów i usług wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej, związanych ze sprzedażą opodatkowaną, Wnioskodawca otrzymał we wrześniu i październiku 2009r., nie mógł dokonać obniżenia kwoty podatku należnego w miesiącu ich otrzymania, gdyż nie był zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Wnioskodawca może natomiast obniżyć kwotę podatku należnego o podatek naliczony wynikający z ww. faktur, o ile nie zaistnieją wyłączenia wskazane w art. 88 ustawy o VAT, w deklaracji podatkowej za listopad 2009r.
W konsekwencji stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach