Temat interpretacji
Czy prace pn. Założenie zieleni drogowej opodatkowane są stawką VAT 23% jako część składową głównego zadania, czy przyporządkować je do grupy 81.30.10 usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni i zastosować 8% stawkę VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 marca 2011 r. (data wpływu 18 marca 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 7 czerwca 2011 r. (data wpływu 8 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi założenia zieleni drogowej wykonywanej w ramach realizacji zadania polegającego na modernizacji drogi jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla usługi założenia zieleni drogowej wykonywanej w ramach realizacji zadania polegającego na modernizacji drogi. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem w dniu 8 czerwca 2011 r., w którym doprecyzowano opis sprawy oraz przedstawiono własne stanowisko w sprawie.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Głównym przedmiotem działalności firmy Wnioskodawcy wynikającej z wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jest działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni (PKD 81.30.Z). Według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług wykonywane czynności sklasyfikowane są jako 81.30.10 usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni. Zainteresowany podpisał kontrakt jako Podwykonawca. Główna nazwa zadania w kontrakcie brzmi Budowa. Podwykonawca przyjmuje do wykonania na ww. zadaniu następujący zakres prac, którego szczegółowy zakres określony jest w dokumentacji projektowej, w Specyfikacji Technicznej oraz w Harmonogramie robót na wykonanie prac: założenie zieleni drogowej (w skład tych prac wchodzi: ścięcie mechaniczne drzew wraz z karczowaniem pni, karczowanie krzewów, cięcia sanitarne i techniczne po zakończeniu prac budowlanych, mechaniczne zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej spycharką, rozścielenie ziemi urodzajnej spycharkami oraz wykonanie trawników).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy prace pn. Założenie zieleni drogowej opodatkowane są stawką VAT 23% jako część składową głównego zadania, czy przyporządkować je do grupy 81.30.10 usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni i zastosować 8% stawkę VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, założenie zieleni drogowej jest częścią składową zadania i wszelkie etapy prac: ścięcie drzew, rozścielenie ziemi oraz wykonanie trawników podlega pod główne zadanie pn. Budowa i oprocentowane jest stawką VAT 23%, które to zadanie jest głównym tematem podpisanej umowy.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów w myśl art. 7 ust. 1 ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Art. 2 pkt 6 ustawy, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. stanowi, iż przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Stosownie do treści art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.
Ponadto, stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i ust. 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Oprócz stawki podstawowej, na wybrane grupy towarów i usług, ustawodawca przewidział stawki preferencyjne oraz zwolnienie od podatku.
I tak, w art. 41 ust. 2 ustawy postanowiono, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
W poz. 176 załącznika nr 3, stanowiącego Wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku 7%, wymieniono usługi z grupowania PKWiU 81.30.10.0 Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zieleni.
Tu. Organ informuje, iż zgodnie z obowiązującym od dnia 1 stycznia 2011 r. art. 146a ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:
- stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%;
- stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%;
- stawka ryczałtowego zwrotu podatku, o której mowa w art. 115 ust. 2, wynosi 7%;
- stawka ryczałtu, o której mowa w art. 114 ust. 1, wynosi 4%.
Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca zawarł umowę jako Podwykonawca na wykonanie zadania pn. Budowa. Szczegółowy zakres prac został określony w dokumentacji projektowej, w specyfikacji Technicznej oraz w Harmonogramie robót. Zgodnie z zawartą umową Zainteresowany przyjął do wykonania następujący zakres prac założenie zieleni drogowej w skład tych prac wchodzi: ścięcie mechaniczne drzew wraz z karczowaniem pni, karczowanie krzewów, cięcia sanitarne i techniczne po zakończeniu prac budowlanych, mechaniczne zdjęcie warstwy ziemi urodzajnej spycharką, rozścielenie ziemi urodzajnej spycharkami oraz wykonanie trawników. Jak wskazał Wnioskodawca, świadczona przez niego usługa polegająca na założeniu zielni drogowej jest częścią składową zadania i wszelkie etapy prac: ścięcie drzew, rozścielenie ziemi oraz wykonanie trawników podlega pod zadanie główne pn. Budowa, gdyż to zadanie jest głównym tematem podpisanej umowy.
W świetle powyższego stwierdzić należy, iż przedmiotem umowy zawartej przez Wnioskodawcę jako Podwykonawcę jest usługa o symbolu PKWiU 81.30.10 Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych, jako odrębne i niezależne świadczenie. Zatem, na podstawie poz. 176 załącznika nr 3 ustawy w zw. z art. 146a ustawy usługa ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 8%.
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż świadczona przez Wnioskodawcę usługa pn. Założenie zieleni drogowej sklasyfikowana pod symbolem PKWiU 81.30.10 Usługi związane z zagospodarowaniem terenów zielonych, na podstawie art. 41 ust. 2 w zw. z art. 146a pkt 2 i w związku z poz. 83 załącznika nr 3 do ustawy o VAT, korzysta z obniżonej stawki podatku VAT w wysokości 8%.
Ponadto podkreślić należy, iż kwestie dotyczące zaklasyfikowania czynności wskazanych we wniosku do właściwego grupowania statystycznego, nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym, niniejszej interpretacji udzielono w oparciu o klasyfikację PKWiU wskazaną przez Zainteresowanego.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu