POSTANOWIENIE ============ Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (... - Interpretacja - PP/443-121-2/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 29.11.2006, sygn. PP/443-121-2/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE
============
Działając na podstawie art. 216 § 1 w związku z art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.), Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu po rozpatrzeniu wniosku z dnia 08 września 2006r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności polegających na przewozie pacjentów na dializy z i do miejsca zamieszkania - stwierdza, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

U z a s a d n i e n i e
=======================
Pismem z dnia 08 września 2006r., Podatnik zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie, w której na dzień złożenia wniosku nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Podatnik przedstawił następujący stan faktyczny:

Podatnik pyta czy przewożenie pacjentów na dializę (stałe , w określonych dniach i godzinach) winno być traktowane jako "usługa medyczna", czy też jako przewozy regularne.

Podatnik ustalił w .....Wojewódzkim Inspektoracie Transportu Drogowego że przedmiotowe przewozy stanowią przewozy regularne specjalne i wymagają uzyskania odpowiedniego zezwolenia. Natomiast Wojewódzki Urząd Statystyczny zakwalifikował przedmiotowe usługi jako "Przewozy pasażerskie pozarozkładowe pozostałe gdzie indziej niesklasyfikowane" (PKWiU 60.23.14-00.00) opodatkowane podatkiem VAT w wysokości 7%.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu wyjaśnia co następuje.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług.

Stosownie do art. 8 ust. 1 wyżej cytowanej ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7,

Usługi polegające na przewożeniu dializowanych pacjentów z miejsca zamieszkania do stacji dializ i po dializach z powrotem do domu samochodami przystosowanymi do przewożenia chorych, wyposażonymi między innymi w butle tlenowe i wózki inwalidzkie, kierowanymi przez osoby mające uprawnienia ratowników medycznych mieszczą się w grupowaniu PKWiU 85.14.14-00.00 "Usługi pogotowia ratunkowego" - w grupie usług ochrony zdrowia i opieki społecznej.

Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej są zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i poz. 9 załącznika nr 4 do ustawy o VAT, której brzmienie jest następujące: "9. PKWiU ex 85. Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej, z wyłączeniem usług weterynaryjnych (PKWiU 85.2)".

Zatem jeżeli świadczone usługi polegają na przewożeniu dializowanych pacjentów z miejsca zamieszkania do stacji dializ i po dializach z powrotem do domu samochodami przystosowanymi do przewożenia chorych, wyposażonymi między innymi w butle tlenowe i wózki inwalidzkie, kierowanymi przez osoby mające uprawnienia ratowników medycznych będą zwolnione od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT .

Ponadto tut. organ informuje, iż do ustalenia czy mamy do czynienia z wykonywaniem usług lub dostawą towarów, decyduje rodzaj czynności i etap na jakim jest ta czynność wykonywana, z czym związana jest określona klasyfikacja. Do wydawania opinii klasyfikacyjnych oraz udzielania pomocy w zakwalifikowaniu wyrobów do odpowiedniego grupowania są upoważnione wyłącznie odpowiednie organy statystyczne.

Zatem w przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania zainteresowany podmiot może zwrócić się o wskazanie zaklasyfikowania rodzaju prowadzonej działalności i wydanie opinii interpretacyjnej do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź.

W świetle powyższego stanowisko przedstawione we wniosku jest nieprawidłowe.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje również, iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , płatnika lub inkasenta , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 i art. 236 § 2 pkt 1 oraz art. 239 w związku z art. 223 § 1 powołanej ustawy Ordynacja podatkowa, na niniejsze postanowienie służy zażalenie, które wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu, za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia otrzymania niniejszego postanowienia.
Zażalenie podlega opłacie skarbowej.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu