POSTANOWIENIE - Interpretacja - VI/443-327/06/JW

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.11.2006, sygn. VI/443-327/06/JW, Pomorski Urząd Skarbowy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Gdańsku na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.08.2006r. (data wpływu do tut. Urzędu 30.08.2006r.), uzupełnionego pismem z dnia 06.09.2006r., o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, do dostawy paliwa i oleju pozostałego w zbiornikach przy sprzedaży statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00 na rzecz armatora amerykańskiego na terytorium Grecji

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest nieprawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego

Uzasadnienie

Podatnik dokonał w lipcu 2006r. sprzedaży statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00. Dostawa statku miała miejsce na terytorium Grecji, zaś nabywcą statku jest armator amerykański.

W okresie poprzedzającym sprzedaż, statek przebywał w czarterze u kontrahenta z Indii. Przejęcie statku z czarteru nastąpiło na terytorium Turcji. Z Turcji statek przybył do Grecji, gdzie zgodnie z umową nastąpiła finalizacja transakcji i przekazanie statku kupującemu.

Przy przekazaniu statku odbył się pomiar paliwa w zbiornikach statku. Zgodnie z umową kupujący zobowiązany był do zapłaty za paliwo i oleje.

Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dla opodatkowania przedmiotowej transakcji właściwe będzie zastosowanie stawki 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zdaniem Podatnika, przedmiotowa sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0% na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Po przeanalizowaniu zaprezentowanego we wniosku stanu faktycznego oraz stanowiska wnioskodawcy, mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa tut. Organ podatkowy stwierdza, co następuje:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatnik dokonał dostawy statku pełnomorskiego sklasyfikowanego w klasie PKWiU 35.11.24-30.00 na rzecz armatora amerykańskiego, na terytorium Grecji.

Ponadto przy przekazaniu statku odbył się pomiar paliwa w zbiornikach statku. Zgodnie z umową kupujący zobowiązany był do zapłaty za paliwo i oleje.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług został określony w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  2. eksport towarów,
  3. import towarów,
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Tut. Organ zauważa, że do uznania czynności, o której mowa we wniosku Podatnika, za dostawę towarów opodatkowaną podatkiem od towarów i usług - należy w pierwszej kolejności określić miejsce świadczenia przy dostawie przedmiotowego towaru. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Regulacje prawne dotyczące określenia miejsca świadczenia przy dostawie towarów zostały zawarte w art. 22 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów niewysyłanych ani nietransportowanych - miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, dostawa przedmiotowego paliwa i oleju, znajdujących się w zbiornikach statku miała miejsce na terytorium Grecji, zaś w okresie poprzedzającym sprzedaż, statek przebywał w czarterze u kontrahenta z Indii. Przejęcie statku z czarteru nastąpiło na terytorium Turcji.

Z Turcji statek przybył do Grecji, gdzie zgodnie z umową nastąpiła finalizacja transakcji i przekazanie statku kupującemu.

W ocenie tut. Organu zastosowanie w przedmiotowej sprawie przepisu art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT jest zasadne z uwagi na fakt, iż paliwa i oleje podlegają sukcesywnemu zużyciu podczas eksploatacji statku, zatem ich pomiar w momencie dokonania dostawy stanowił wyłączną podstawę określenia ich ilości, w stosunku do której zostało przeniesione prawo do rozporządzania jak właściciel.

Należy przy tym zauważyć, iż statek nie przemieścił się z Turcji do Grecji w celu dokonania przez Podatnika dostawy paliwa i oleju ich dostawa stanowiła efekt uboczny celu przemieszczenia dostawy statku. Przeniesienie prawa własności ustalonej pomiarem w chwili dostawy statku ilości niezużytych przez dotychczasowego właściciela statku paliw i olejów należy uznać za dokonane na terytorium Grecji.

Mając powyższe na uwadze, należy zatem stwierdzić, że przedmiotowa transakcja polegająca na sprzedaży znajdującego się w zbiornikach statku paliwa i oleju, na rzecz kontrahenta amerykańskiego nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT tj. odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, bowiem w momencie dostawy przedmiotowe towary nie znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym brak jest podstaw do zastosowania w odniesieniu do przedmiotowej dostawy stawki podatku VAT w wysokości 0%.

Natomiast, jak wynika z objaśnień do deklaracji dla podatku od towarów i usług, zawartych w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 19 września 2005r. w sprawie wzorów deklaracji podatkowych dla podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 185, poz. 1545), w poz. 21 deklaracji VAT-7 wykazuje się dostawę towarów oraz świadczenie usług poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, o którym mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, o którym mowa w art. 87 ust. 5 ustawy o VAT.

Ponadto tut. Organ zauważa, iż stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Pomorski Urząd Skarbowy