Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordyn... - Interpretacja - OG/005/170/PP2/443/36/06

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 28.11.2006, sygn. OG/005/170/PP2/443/36/06, Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 218 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku podatnika z dnia 02.10.2006 r. (uzupełnionego w dniu 08.11.2006 r.) dotyczącego udzielenia pisemnej interpretacji w części dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT przy zakupie lokalu mieszkalnego wraz z garażem od developera na rynku pierwotnym stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

W dniu 02.10.2006 r. podatnik złożył wniosek do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług przy zakupie lokalu mieszkalnego wraz z garażem.

Zgodnie decyzją Wojewody Świętokrzyskiego z dnia 26.10.2005 r. o ustaleniu lokalizacji drogi krajowej z rygorem natychmiastowej wykonalności podatnik sprzedał na rzecz Skarbu Państwa Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Warszawie nieruchomość, tj. dom wraz z działką i budynkiem garażowomieszkalnym. Powyższa sprzedaż została udokumentowana umową sprzedaży oraz spisaniem aktu notarialnego, czynność ta nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z utratą domu zamierza dokonać zakupu od dewelopera na rynku pierwotnym mieszkania wraz z garażem.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem do Naczelnika tut. Skarbowego, czy w/w zakup będzie podlegał zwolnieniu z podatku od towarów i usług oraz zwolnieniu z podatku od czynności cywilnoprawnych.

Do części zapytania dotyczącego podatku od czynności cywilnoprawnych Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie o pozostawieniu bez rozpatrzenia.

Podatnik przedstawił własne stanowisko w tej sprawie, iż zakup mieszkania wraz z garażem od developera podlega zwolnieniu z podatku VAT.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach stwierdza, że przedstawione stanowisko przez Podatnika jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. b) ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) do dnia 31 grudnia 2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu, m.in. do dostawy obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

W myśl art. 2 pkt 12 cyt. wyżej ustawy o VAT, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB ): 111 Budynki mieszkalne jednorodzinne ,112 Budynki mieszkalne o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe i ex 113 Budynki zbiorowego zamieszkania wyłącznie: Budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie i rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Dostawa lokali mieszkalnych w obiektach budownictwa mieszkalnego przez podatników prowadzących działalność gospodarczą w zakresie budownictwa mieszkaniowego lub usług mieszkaniowych podlega opodatkowaniu preferencyjną stawką w wysokości 7%.

Natomiast garaże oraz miejsca postojowe znajdujące się w wielorodzinnych budynkach mieszkalnych są lokalami użytkowymi, nie stanowią lokali mieszkalnych, nie są również pomieszczeniami pomocniczymi służącymi zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych i podlegają opodatkowaniu stawką podstawową w wysokości 22% .

Reasumując, zakup mieszkania wraz z garażem od developera na rynku pierwotnym przez podatnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach