Postanowienie - Interpretacja - PG1/415-2/06

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 21.03.2006, sygn. PG1/415-2/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Pytanie podatnika
Referencje
PB-3/005-SIP-207/06, decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego

Postanowienie

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 15 stycznia 2006 r. (wpływ do Urzędu - 20 stycznia 2006 r.)

- postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 15 stycznia 2006 r. (wpływ do Urzędu - 20 stycznia 2006 r.) wystąpiła Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nie prowadzi Pani działalności gospodarczej natomiast uzyskuje przychody z tytułu najmu lokalu mieszkalnego opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Poniosła Pani wydatki związane z remontem wynajmowanego lokalu, których nie odliczała Pani od podatku w ramach ulg mieszkaniowych. Wydatki te stanowiły koszty uzyskania przychodów z tytułu najmu.

Zapytanie Pani dotyczy kwestii, czy w obowiązującym stanie prawnym, przysługuje Pani prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z remontem wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Pani zdaniem zwrot podatku VAT, o którym mowa w ustawie z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. nr 177, poz. 1468), Pani przysługuje ponieważ nie jest Pani osobą fizyczną, o której mowa w art. 4 ust. 1 wskazanej ustawy.

Zgodnie z art. 3 ust 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 2005 r. o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. Nr 177, poz. 1468), osoba fizyczna ma prawo do zwrotu części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych w związku z:

  • budową budynku mieszkalnego;
  • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne w wyniku, których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach;
  • remontem budynku mieszkalnego.

Stosownie do art. 4 ust. 1, wskazanej ustawy prawo do zwrotu, o którym mowa w art. 3 ust. 1, przysługuje pod warunkiem, że osoba fizyczna lub jej małżonek nie dokonywali czynności, o których mowa w art. 3 ust. 1 jako podatnicy podatku dochodowego od towarów i usług w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Treść tego zapisu wyłącza prawo do skorzystania ze zwrotu niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w stosunku do osób, które prowadziły inwestycje, o których mowa w art. 3 ust. 1 w związku z prowadzoną działalnością w tym zakresie. Zatem wyłączeniu podlegają osoby, które dokonują zakupu materiałów budowlanych w związku z prowadzoną działalnością w zakresie budowy domów w celu ich dalszej odsprzedaży, czy też świadczące usługi remontowe. Brak jest natomiast przeszkód do wystąpienia o zwrot części wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym w przypadku osób, które realizują inwestycję, a następnie dokonują wynajmu remontowanego budynku czy lokalu mieszkalnego.

Zgodnie z załącznikiem nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) , usługi w zakresie wynajmowania lub dzierżawienia nieruchomości o charakterze mieszkalnym na własny rachunek, z wyłączeniem wynajmu lokali w budynkach mieszkalnych na cele inne niż mieszkaniowe (PKWiU 70.20.11.) zwolnione zostały od podatku od towarów i usług. Fakt wymienienia tej czynności (wynajmu) jako zwolnionej z podatku VAT, powoduje, iż podlega ona opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym podjęcie inwestycji, o której mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, w celu wynajęcia budynku czy lokalu powoduje, iż inwestycje te poniesione są w celu wykonania czynności (wynajmu) podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Dokonując jednak wykładni celowościowej przepisu art. 4 ust. 1 przywołanej ustawy o zwrocie niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym, wskazuję, że treść tej normy wyklucza możliwość uzyskania podwójnej korzyści, tj. w zakresie odliczenia podatku naliczonego nad należnym i następnie zwrotu części podatku VAT na podstawie ww. ustawy.

W sytuacji zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wynajmu lokalu mieszkalnego na cele mieszkalne (zwolnienie przedmiotowe) nie mamy do czynienia z sytuacją, o której mowa w art. 4 ust. 1 ustawy. Zatem brak jest przeszkód do skorzystania przez Panią z prawa do zwrotu części wydatków poniesionych na remont wynajmowanego lokalu mieszkalnego.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pani wiążąca. Interpretacja ta jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14b § 2 ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 14a § 4 ww. ustawy Ordynacja podatkowa służy Pani zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy