POSTANOWIENIE - Interpretacja - 1472/RPP1/443-241/06/AW

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 27.04.2006, sygn. 1472/RPP1/443-241/06/AW, Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 29.01.2006 r. (data wpływu do tut. Urzędu 1.02.2006 r.) - w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art.14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 ze zm.)

uznaje stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Spółka prowadzi działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu autorskimi prawami majątkowymi do utworów muzycznych, słowno-muzycznych i słownych w ramach której udziela osobom trzecim licencji na korzystanie z tych praw. Część umów na świadczenie opisanych usług została zawarta przez Spółkę przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz. 535 ze zm.). Na mocy art. 147 ust. 2 tej ustawy Spółka zarejestrowała przed dniem 14 maja 2004 r. we właściwym urzędzie skarbowym powyższe umowy i w związku z tym faktem do świadczonych usług stosowała do dnia 31.12.2005 roku zwolnienie w podatku od towarów i usług. W złożonym wniosku Spółka zwraca się z wątpliwościami dotyczącymi stosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług w przypadku świadczenia opisanych usług w okresie do dnia 31.12.2005 roku w przypadku gdy płatności za usługi następują po tym terminie. Jednocześnie zdaniem wnioskodawcy Spółka winna do opisanych usług wykonanych w okresie do 31.12.2005 roku lecz za które zapłata nastąpiła w okresie późniejszym stosować zwolnienie w podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 9 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż z upływem terminu płatności określonego w umowie lub fakturze - z tytułu świadczenia na terytorium kraju usług, o których mowa w art. 27 ust. 4 pkt 1 (sprzedaż praw lub udzielanie licencji i sublicencji, przeniesienie lub cesja praw autorskich, patentów, praw do znaków fabrycznych, handlowych, oddanie do używania wspólnego znaku towarowego albo wspólnego znaku towarowego gwarancyjnego, albo innych pokrewnych praw). Jednakże zgodnie z art. 147 ust. 1 tej ustawy w okresie do dnia 31 grudnia 2005 r. zwalnia się od podatku usługi udzielania licencji i sublicencji, inne niż wymienione w art. 4 pkt 2 lit. c i lit. e ustawy, o której mowa w art. 175, udzielone na podstawie umów zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tych umów dokonanych po tym dniu. Przepis ten stosuje się pod warunkiem, że umowy zostały zarejestrowane w urzędzie skarbowym przed dniem 14 maja 2004 roku.

Dodatkowo w celu ustalenia właściwego momentu wykonania usługi licencyjnej skutkującym ustaleniem właściwej stawki podatku od towarów i usług należy zwrócić uwagę na pismo Ministra Finansów Nr PP3-812-458/2004/AK/1786 z dnia 24 czerwca 2004r. w sprawie zasad opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem na podstawie ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, które wykonane zostały przed 1 maja 2004r., a obowiązek podatkowy powstał po dniu 30 kwietnia 2004r. W przedmiotowym piśmie Minister Finansów stwierdził m.in., że "wykonanie przez podatnika czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powoduje obowiązek rozliczenia podatku według stawek obowiązujących w dniu wykonania tej czynności. Określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku z tytułu wykonanej czynności." Powyższe zagadnienie odnosi się co prawda do zasad ustalania stawek podatku VAT dla czynności wykonanych w okresie poprzedzającym wejście w życie ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. i dla których obowiązek podatkowy powstał już w nowym stanie prawnym, jednakże powyższe zasady ustalania stawek podatku VAT określone w tym piśmie powinny zdaniem Naczelnika tut. Urzędu być stosowane do zdarzeń opisanych we wniosku Spółki.

Biorąc pod uwagę treść przedstawionych przepisów prawa oraz stan faktyczny przedstawiony w złożonym przez Spółkę wniosku zdaniem Naczelnika tut. Urzędu w przypadku usług udzielania licencji i sublicencji świadczonych przed dniem 31.12.2005 roku włącznie w stosunku do których płatność następuje po tym dniu zastosowanie znajdzie zwolnienie w podatku od towarów i usług.

Niniejsza interpretacja co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika. Interpretacja obowiązuje do czasu zmiany przepisów. Zgodnie z art. 14b § 1 - 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie - na podstawie art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej - Stronie służy prawo wniesienia zażalenia, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego, do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.

Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie