P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - 1432/PP/P/440-18/14a/06/KC

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 16.01.2006, sygn. 1432/PP/P/440-18/14a/06/KC, Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 1, § 4, art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60 ze zm.) art. 5 ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11.03.2004r. (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany:#61623; postanowił uznać przedstawione stanowisko Strony w zapytaniu z dnia 29.11.2005r. /uzupełnionym w dniu 23.12.2005r./ w sprawie stawki podatku od towarów i usług, jaka winna być umieszczona na refakturze usług, polegających na rejestracji produktu leczniczego oraz prowizji za świadczone usługi za nieprawidłowe.


U Z A S A D N I E N I E

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż przedmiotem działalności Spółki jest skomercjalizowana rejestracja leków i kosmetyków. Po wykonaniu usług, Strona wystawia faktury VAT, opodatkowując wykonane czynności 22% stawką podatku od towarów i usług. Po dokonaniu rejestracji leków Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wystawia fakturę VAT, stosując zwolnienie z podatku. Strona po dokonaniu rejestracji - poniesionymi kosztami obciążą kontrahenta niemieckiego, doliczając swoją prowizję. Całość opodatkowuje stawką podatku VAT w wysokości 22%. W zawartej z kontrahentem umowie określone jest, iż Spółka będzie dokonywała refaktur poniesionych kosztów. Określone jest także, iż wynagrodzenie /prowizja/ Strony podlega opodatkowaniu 22% stawką podatku VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy

Zdaniem wnioskodawcy cała usługa rejestracji preparatu wraz z prowizją powinna podlegać zwolnieniu z podatku od towarów i usług.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy

Ze stanu faktycznego przedstawionego w zapytaniu wynika, iż w 2001r. Spółka zawarła umowę współpracy z niemieckim kontrahentem, w zakresie pośrednictwa w rejestracji na terenie Polski leków i kosmetyków. Za wykonane usługi wnioskodawca wystawia refakturę VAT, opodatkowując całość świadczonych usług 22% stawką podatku od towarów i usług. W zawartej umowie określono, iż Spółka będzie refakturować poniesione koszty.

Przepisy ustawy o podatku Vat nie regulują refakturowania usług. W praktyce przyjęto jednak, iż z refakturowaniem mamy do czynienia, gdy występują następujące okoliczności:- przedmiotem refakturowania są usługi,- z usług nie korzysta podmiot /albo korzysta w części/ na którego jest wystawiona pierwotna faktura,- sprzedaż /odsprzedaż/ musi być dokonana po cenie zakupu, bez marży narzuconej przez odsprzedającego,- podmiot, który dokonuje refakturowania wystawia na rzecz nabywcy refakturę, z uwzględnieniem tej samej stawki podatku Vat, która jest na fakturze pierwotnej wystawionej przez usługodawcę,- w umowie zawartej pomiędzy kontrahentami powinno być zastrzeżone o odrębnym rozliczaniu /refakturowaniu/ danego rodzaju czynności.

Zgodnie z powyższym refakturowanie ma na celu przeniesienie ciężaru poniesionych kosztów przez podmiot refakturujący, na podmiot, który faktycznie z tych usług skorzystał, mimo tego, że podmiot refakturujący faktycznie danej usługi nie świadczył.

Z uwagi na fakt, iż jeden z warunków nie został spełniony tj. Spółka narzuca marże przy odsprzedaży, nie może wystawić faktury ze zwolnieniem od podatku ani dokonać refaktury nabytych na zlecenie kontrahenta usług. Czynność taka byłaby możliwa jedynie, przy oddzielnym rozliczaniu transakcji tj. oddzielnego refakturowania samych zakupionych usług /z taką samą stawką podatku VAT/ oraz oddzielnie prowizji tj.: opodatkowanie jej zgodnie z miejscem świadczenia usług.

Odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący na dzień złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i § 2 ww. ustawy interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże ona natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy. W przypadku uwzględnienia przez podatnika tej interpretacji ma zastosowanie art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa.

Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany