- Interpretacja - P-2-443/61/05

Shutterstock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 12.10.2005, sygn. P-2-443/61/05, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 216 § 1, art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 - j.t. z późn. zm.) w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 08.2005r. dotyczące zapytania o to czy sprzedaż nieruchomości działek rolnych położonych na terenie mieszkalnictwa rolniczego stanowiących osobisty majątek podatnika nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podzielam Pani stanowisko w sprawie.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego wynika, że w 1997 roku nabyła Pani grunt rolny w gminie X. Następnie z tego gruntu wydzieliła Pani 8 działek rolnych, które potencjalnie będą traktowane jako tereny budowlane gdyż wg wypisu z planu zagospodarowania gminy jest to teren mieszkalnictwa rolniczego.

Jedną z przedmiotowych działek sprzedała Pani w listopadzie 2004r. a obecnie planuje Pani sprzedaż dwóch działek. Jednocześnie oświadcza Pani, że w najbliższym okresie nie planuje Pani sprzedaży innych działek oprócz wyżej wymienionych. Ponadto nie wszystkie wydzielone działki są działkami budowlanymi. Niektóre z wydzielonych działek nie mogą być sprzedane jako działki budowlane, gdyż przebiegają pod linią wysokiego napięcia. Wg wyjaśnień Pani, będą to zawsze działki rolne.

Art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 , poz 535 z późn. zm.) stanowi, że opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jak wynika z art. 2 pkt 6 towarami w rozumieniu w/w ustawy są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a także grunty.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), podatnikami podatku od towarów i usług są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust. 2, bez względu na cel i rezultat takiej działalności. Stosownie do ust. 2 działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów handlowców i usługodawców również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż sprzedaż gruntów stanowiących majątek osobisty ma charakter incydentalny. Biorąc pod uwagę, że dokonuje Pani sprzedaży nieruchomości ze swego majątku osobistego w warunkach wskazujących, że działania te nie zmierzają do nadania im zorganizowanego charakteru, a sprzedawane towary nie były nabywane w celu ich zbycia należy uznać, że w/w czynności nie stanowią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku VAT. Zatem nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jednocześnie, należy wskazać, że niniejsza interpretacja dotyczy konkretnego stanu faktycznego przedstawionego we wniosku na dzień zaistnienia zdarzenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe, organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2). Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej).

Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie