Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszy... - Interpretacja - PP/443-10/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 26.10.2005, sygn. PP/443-10/05, Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

Na podstawie art. 14 a § 1 i 4, art. 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8, poz. 60 z 2005 r. z późniejszymi zmianami), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim, po rozpatrzeniu wniosku z dnia 14.10.2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, postanawia uznać stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

W dniu 14.10.2005 r. wpłynął do Urzędu Skarbowego w Opolu Lubelskim Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży artykułów wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, wentylacyjnych, sanitarnych i gazowych, a także w zakresie świadczenia usług obejmujących montaż instalacji wodno-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania, gazowych oraz armatury sanitarnej (symbol PKW i U 45.33) z własnych materiałów w budownictwie mieszkaniowym. Za wykonaną usługę wystawia Pan jedną fakturę. Rozliczenie następuje z tytułu usługi montażowej bez odrębnego rozliczania kosztów dodatkowych, tj. zużytych do montażu materiałów. Na w/w usługi montażowe stosuje Pan stawkę podatku VAT w wysokości 7%.

Mając na uwadze powyższe zwraca się Pan z zapytaniem, czy na wykonywane usługi, o których mowa wyżej, prawidłowo stosuje Pan stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Według Pana stanowiska świadczenie usług w zakresie montażu instalacji centralnego ogrzewania, wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych i gazowych w budynkach mieszkalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki w wysokości 7%.

Mając na uwadze powyższe zwraca się Pan z zapytaniem, czy na wykonywane usługi, o których mowa wyżej, prawidłowo stosuje Pan stawkę podatku VAT w wysokości 7%. Według Pana stanowiska świadczenie usług w zakresie montażu instalacji centralnego ogrzewania, wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych i gazowych w budynkach mieszkalnych podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki w wysokości 7%. Zgodnie z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z 2004 r. z późniejszymi zmianami), w okresie od dnia przystąpienia Polski do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Według ust. 2 przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. W myśl art. 2 pkt 12 cytowanej ustawy przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111- Budynki mieszkalne jednorodzinne,112 - Budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - Budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.Stosownie do § 5 ust. 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawiewykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z 2004 r. z późniejszymi zmianami) obniżoną stawkę podatku w wysokości 7% stosuje się również do usług wymienionych w załączniku nr 1 do rozporządzenia. Pod pozycją 20 tego załącznika wymienione są usługi w zakresie budowy, remontu i bieżącej konserwacji budynków zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 1130):1) domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych,2) budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.

Wystawiając fakturę za wykonane prace budowlane, montażowe, remontowe lub konserwacyjne podatnik może fakturować robociznę, pracę sprzętu i materiały osobno, licząc od poszczególnych pozycji podatek VAT, lecz jedynie w sytuacji, gdy umowa cywilnoprawna spisana między wykonawcą a odbiorcą określa odrębne rozliczenie zużytych materiałów. W przypadku objęcia umową całego zakresu wykonywanej roboty budowlanej, montażowej, remontowej lub konserwacyjnej wraz z materiałami stosuje się stawkę właściwą dla usługi od pełnej wartości kosztorysu. Stawka podatku VAT uzależniona jest więc od precyzyjnego ustalenia identyfikacji, zarówno czynności, którą podatnik wykonuje, jak i identyfikacji przedmiotu tej czynności, towaru lub usługi. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że na wykonywaną przez Pana usługę wystawiana jest jedna faktura. Rozliczenie następuje globalnie z tytułu usługi montażowej bez odrębnego rozliczenia kosztów dodatkowych (np. materiał, transport, narzędzia itp.). W związku z powyższym należy stwierdzić, że do wykonywanych przez Pana usług w zakresie montażu instalacji centralnego ogrzewania, wentylacyjnych, wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych i gazowych w w/w obiektach budownictwa mieszkaniowego z materiałów pochodzących z własnego sklepu należy stosować stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.

Zgodnie z art. 14 b § 1 i 2 Ordynacji podatkowej, interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie nie jest wiążąca dla podatnika. Jest wiążąca natomiast dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.Przedmiotowa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez Wnioskodawcę oraz stan prawny obowiązujący w dacie wydania interpretacji przez organ podatkowy.

Urząd Skarbowy w Opolu Lubelskim