P O S T A N O W I E N I E - Interpretacja - PP.443/23/05

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 24.06.2005, sygn. PP.443/23/05, Urząd Skarbowy w Kościerzynie

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art.14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U z 2005r. Nr 8, poz.60 ) po rozpatrzeniu wniosku (.....)z dnia 25.05.2005r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie:

stawka podatku od towarów i usług - śruta poekstrakcyjna sojowa o nazwie ,,HP-300"" sklasyfikowana w PKW i U 15.41.3

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

U Z A S A D N I E N I E

(.....), pismem z dnia 25.05.2005r. zwróciła się, o interpretację przepisów dotyczących podatku od towarów i usług, w sprawie stawki podatku od towarów i usług dotyczącej sprzedaży śruty poekstrakcyjnej sojowej o nazwie ,,HP-300"" i PKW i U 15.41.3

Stan faktyczny:

,,HP-300"" - ma zastosowanie w żywieniu zwierząt jako składnik mieszanek paszowych . Jest śrutą poekstrakcyjną sojową poddaną dodatkowemu procesowi technologicznemu , którego celem jest zwiększenie przyswajalności przez zwierzęta zawartych w niej składników pokarmowych.

W przypadku śrut poekstrakcyjnych sojowych , rzepakowych , słonecznikowych oraz makuchów o PKWiU 15.41.3 stosuje się obniżoną 7% stawkę VAT, za pisemnym oświadczeniem nabywcy , że jest podatnikiem podatku rolnego lub dochodowego od działów specjalnych produkcji rolnej.""

,,HP-300"" tak jak śruty poekstrakcyjne i makuchy ma to samo zastosowanie jako surowiec wysokobiałkowy w żywieniu zwierząt, dlatego uważamy uzasadnione stosowanie obniżonej 7% stawki VAT.

Stanowisko podatnika:

,,HP-300"" tak jak śruty poekstrakcyjne i makuchy, ma to samo zastosowanie jako surowiec wysokobiałkowy w żywieniu zwierząt, dlatego uważamy uzasadnione stosowanie obniżonej 7% stawki VAT"".

Stanowisko organu podatkowego:

W podatku od towarów i usług, sprawa klasyfikacji statystycznych jest szczególnie eksponowana, bowiem z symbolami PKWiU wiąże się określona stawka podatkowa albo zwolnienie od podatku.

Przy stosowaniu stawek podatkowych w podatku od towarów i usług niezbędna jest znajomość grupowań statystycznych, powołanych ze statystyki do prawa podatkowego. Załączniki do ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn.zm.), odwołują się do symboli grupowań statystycznych przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych i zwolnień przedmiotowych od podatku od towarów i usług. Dlatego też sprawa klasyfikacji statystycznych towarów i usług w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług nabiera w zakresie tych zwolnień i preferencji szczególnego znaczenia. Polega ono mianowicie na tym, że przepisy podatku od towarów i usług bezpośrednio odwołują się do towarów i usług wymienionych w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej. Natomiast w przypadkach towarów i usług objętych stawkami 0%, 7% i 22% oraz zwolnieniami od podatku, wymienione są one /z pewnymi wyjątkami/ z nazwy i symbolu w ustawie VAT.

Przy sprzedaży towarów i usług objętych stawkami niższymi niż stawka podstawowa oraz zwolnieniami od podatku od towarów i usług bezwzględnie wymagane jest podanie symboli statystycznych na fakturach, wynika to z przepisów normujących niezbędne dane na fakturach - § 9 ust. 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798).

Zaliczanie określonego produktu /usługi/ do właściwego grupowania PKWiU należy do obowiązków producenta /usługodawcy/. Wynika to z faktu, że właśnie producent /usługodawca/ posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia produktu /usługi/ do odpowiedniego grupowania PKWiU tj. informacje dotyczące rodzaju użytego surowca, technologii wytwarzania, konstrukcji i przeznaczenia wyrobu lub charakteru usługi.

W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania, do którego należy zaliczyć produkt oraz świadczoną usługę, producent /usługodawca/ może zwrócić się o pomoc do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi.

Z cytowanych powyżej unormowań wynika, iż ustawodawca nie upoważnił organów podatkowych do wydawania opinii klasyfikacyjnych i nie mogą one decydować o zaliczeniu określonych wyrobów lub usług do odpowiedniego grupowania PKWiU, do którego zalicza się określony wyrób lub usługę.

Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z póź.zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na podstawie art. 41 ust. 1 powyżej cytowanej ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Natomiast w art. 41 ust. 2 cyt. ustawy sprecyzowano, iż dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1. W załączniku nr 3 do ustawy - wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% - w poz. 21 wymieniono oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie jadalne o symbolu ex 15.4.

Ustawodawca w objaśnieniu do załącznika nr 3 do ustawy wskazał, iż symbol ex dotyczy tylko danego wyrobu/usługi z danego grupowania.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, że jeżeli śruta poekstrakcyjna sojowa ,,HP-300"" poddana dodatkowemu procesowi technologicznemu została sklasyfikowana w PKWiU w Sekcji D - produkty przetwórstwa przemysłowego, podsekcji DA - artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe, Dział 15 - artykuły spożywcze i napoje, grupa 15.4 - oleje i tłuszcze zwierzęce i roślinne, klasa 15.41- oleje i tłuszcze surowe, podkategoria 15.41.3 - makuchy i inne stałe pozostałości po ekstrakcji tłuszczów lub olejów pochodzenia roślinnego, mąka i grysik z nasion lub owoców oleistych, dziesięciocyfrówka 15.41.31-30.00 - makuchy, śruta poekstrakcyjna i inne pozostałości stałe z ekstrakcji oleju sojowego, o którym mowa w poz. 21 załącznika nr 3 do cyt. powyżej ustawy - to jest objęty opodatkowaniem zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy VAT stawką podatku wynoszącą 7%.

Ponadto wyjaśnić należy, iż śruta poekstrakcyjna ,,HP - 300"" stosowana jest w żywieniu zwierząt jako składnik mieszanek paszowych, spełniając wymóg produktu jadalnego.

Z powyższego wynika, iż wobec wskazania przez ustawodawcę w załączniku nr 3 do ustawy - wykazu towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7% - w poz. 21 oleje, tłuszcze zwierzęce i roślinne - wyłącznie jadalne o symbolu ex 15.4 przy ustalaniu preferencyjnych stawek podatkowych określonych w postanowieniach art. 41 ust. 2 ustawy oraz przy stosowaniu stawek podatkowych w podatku od towarów i usług określonych w postanowieniach art. 41 ust 1 ustawy decyduje kryterium grupowania statystycznego oraz przeznaczenia produktu.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego podziela stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 25.05.2005r., iż ,,HP-300"" tak jak śruty poekstrakcyjne i makuchy, ma to samo zastosowanie jako surowiec wysokobiałkowy w żywieniu zwierząt, dlatego uzasadnione jest stosowanie obniżonej 7% stawki VAT.

Urząd Skarbowy w Kościerzynie