Temat interpretacji
POSTANOWIENIE
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14 a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( jednolity tekst Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku Pana z dnia 20.04.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług
stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20.04.2005 r. zwrócił się Pan do tut. Organu podatkowego z zapytaniem w indywidualnej sprawie opisanej we wniosku w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług. We wniosku zawarł Pan pytanie " czy wprowadzenie kwoty z wystawionej faktury do kasy fiskalnej, odprowadzenie stosownych podatków od tej należności w świetle nie otrzymania zapłaty było działaniem prawidłowym i czy wobec faktu nie otrzymania zapłaty miał Pan prawo wycofać z kasy fiskalnej wprowadzoną kwotę ".
Z treści złożonego pisma wynika, że w sierpniu 2002 roku wykonał Pan usługę budowlaną. Po zakończeniu robót budowlanych została wystawiona faktura VAT, którą otrzymał zlecający usługę. Faktura została wystawiona i kwota należności z niej wynikająca została zaewidencjonowana na kasie fiskalnej pomimo że nie otrzymał Pan za tą usługę pieniędzy. W związku z brakiem zapłaty nie dokonał Pan korekty wystawionej faktury jak i nie anulował paragonu z kasy fiskalnej. Uważa Pan, że takie postępowanie jest prawidłowe.
W myśl art. 6 ust. 8b pkt. 2 lit. d) ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami ) obowiązującej do 30 kwietnia 2004 r. wynika, że obowiązek podatkowy w odniesieniu do usług budowlanych powstaje z chwila otrzymania zapłaty, nie później jednak niż po upływie 30 dni od dnia wykonania usługi.
Zgodnie z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 1999 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków stosowania tych kas przez podatników ( Dz. U. Nr 109, poz. 1249 ze zmianami ) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących obowiązani są m.in. do dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego oraz do wydawania oryginału paragonu nabywcy.
Z § 34 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym ( Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zmianami ) wynika, że podatnicy podatku od towarów i usług są obowiązani wystawiać faktury stwierdzające świadczenie usług. Jedynie obowiązku tego nie mają podatnicy świadczący usługi osobom fizycznym nie prowadzącym działalności gospodarczej, gdyż osobom tym obowiązani są wystawiać faktury na ich żądanie - art. 32 ust.2 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami ).
W przypadku gdy podatnik świadczący usługę osobie fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej wystawia fakturę VAT na jej żądanie, a faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do kopii faktury podatnik powinien dołączyć paragon dokumentujący tą sprzedaż ( § 36 ust. 1 i 3 wyżej cytowanego rozporządzenia Ministra Finansów z zastrzeżeniem ust. 4). Oznacza, to że nabywca otrzyma od sprzedawcy tylko fakturę.
W § 41 i § 42 wyżej cytowanego rozporządzenia określono, że w przypadku gdy po wystawieniu faktury udzielono rabatów określonych w art. 15 ust.2 ustawy, podatnik udzielający rabatu wystawia fakturę korygującą. Fakturę korygującą wystawia się również, gdy podwyższono cenę po wystawieniu faktury lub w razie stwierdzenia pomyłki w cenie, stawce lub kwocie podatku bądź w jakiejkolwiek innej pozycji faktury.
Mając na uwadze wyżej cytowane przepisy należy stwierdzić, że pomimo iż nie otrzymał Pan zapłaty prawidłowo została udokumentowana wykonana usługa - przez wystawienie faktury VAT i zaewidencjonowanie sprzedaży w kasie fiskalnej. Brak też jest podstaw do dokonania korekty wystawionej faktury VAT i anulowania sprzedaży w kasie fiskalnej.
Na dzień wydania niniejszej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług, w tej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.
Powyższa interpretacja :
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
Pouczenie :
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazać dowody uzasadniające to żądanie.