POSTANOWIENIE - Interpretacja - PP-406/56/2005

ShutterStock
Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 18.11.2005, sygn. PP-406/56/2005, Urząd Skarbowy w Gorlicach

Temat interpretacji

Pytanie podatnika

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Gorlicach działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku z dnia 28 września 2005 r. - pismo Nr PS/756/2005 w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę:

Spółka dokonała sprzedaży nieruchomości obejmującej grunt oraz budynki i budowle.
Opisana we wniosku nieruchomość została do Spółki wniesiona aportem w 1998r. W latach 1998-2005 Spółka nie dokonywała ich ulepszenia ani modernizacji.

Zapytanie dotyczy:

Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować sprzedaż gruntów?.

Stanowisko wnioskodawcy:

Sprzedaż gruntu zabudowanego korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VATw myśl przepisu art. 29 ust. 5 ustawy VAT.

Ocena prawna stanowiska wnioskodawcy:

W myśl zapisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Definicja towaru zawarta jest w art. 2 pkt 6 wyżej cytowanej ustawy VAT zgodnie, z którym przez towar rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy VAT zwalnia od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będacych przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Jeśli zatem budynki opisane we wniosku spełniają kryteria towaru używanego w myśl art. 43 ust. 2 ustawy, ich dostawa będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT.
Przepis art. 29 ust. 5 ustawy VAT stanowi, że w przypadku dostawy budynków trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntów.
Oznacza to, że dostawa budynków trwale z gruntem związanych będzie opodatkowana stawką podatku VAT właściwą dla dostarczanych budynków, w tym przypadku będzie zwolniona z opodatkowania.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla podmiotu - podatnika/ płatnika/ inkasenta/ następcy prawnego podatnika/osoby trzeciej odpowiedzialnej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla podatnika organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Gorlicach w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia

Urząd Skarbowy w Gorlicach