prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu oraz zakup paliwa niezbędn... - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.662.2017.2.UNR

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2017, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.662.2017.2.UNR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu oraz zakup paliwa niezbędnego do eksploatacji tego samolotu

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 września 2017 r. (data wpływu 21 września 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 listopada 2017 r. (data wpływu 21 listopada 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu oraz zakup paliwa niezbędnego do eksploatacji tego samolotu jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu oraz zakup paliwa niezbędnego do eksploatacji tego samolotu.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 listopada 2017 r. w zakresie doprecyzowania opisu zdarzenia przyszłego.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

(ostatecznie przedstawione w uzupełniniu wniosku)

Spółka ... i Spółka działa jako hurtownia na zlecenie ... sprzedając odbiorcom detalicznym prowadzącym warsztaty naprawcze samochodowe - części samochodowe i akcesoria motoryzacyjne będące własnością zleceniodawcy. Spółka zajmuje się również dystrybucją sprzedawanych towarów. Działalność prowadzona jest w 8 oddziałach, na terenie województwa śląskiego. Charakter prowadzonej działalności wymaga utrzymywania stałych kontaktów ze Zleceniodawcą, którego siedziba i miejsce działania jest w ... oraz nadzorowania pracy oddziałów znajdujących się w różnych miejscowościach na terenie województwa śląskiego.

Spółka ... i Spółka w celu realizacji i usprawnienia prowadzonej działalności - zamierza nabyć w formie leasingu lekki samolot w wersji ultra light, który będzie przewoził 2 osoby z pilotem. Urządzenie jest ultralekkie więc koszty eksploatacyjne związane z jego użytkowaniem będą stosunkowo niskie w porównaniu do innych tego typu rozwiązań.

Planowana transakcja ma na celu usprawnienie zarządzania firmą działającą w wielu oddziałach oraz ma zapewnić nieodzowną w zmieniających się uwarunkowaniach funkcjonowania rynku - elastyczną strategię sprzedaży i dystrybucji towarów oferowanych odbiorcom. Ma na celu również sprawniejsze przekazywanie wiedzy z zakresu rozwiązań IT i ochrony danych wynikających z prowadzonej działalności. Ostatnie doświadczenia (z m-ca maja 2017) gdzie ataki hakerskie na systemy informatyczne doprowadziły do kilkudniowych przestojów spowodowały konieczność poszukiwania sposobów pozwalających na maksymalne redukowanie strat.

W zakupie urządzenia pozwalającego na szybkie przemieszczanie się osoby zarządzającej upatrujemy rozwiązanie zarówno problemów organizacyjnych jak i ochronę dóbr intelektualnych wypracowywanych w prowadzonej działalności.

Forma zakupu w postaci leasingu pozwoli na rozłożenie w czasie kosztów zakupu, zatem zarówno rozliczenie podatku dochodowego jak i podatku od towarów i usług będzie następowało w sposób racjonalny. Planowane przez Spółkę przedsięwzięcie w postaci zakupu ultralekkiego samolotu do przemieszczania się pomiędzy oddziałami firmy i centralą zleceniodawcy jest w 100% związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i Wnioskodawca nie przewiduje innego zastosowania dla tej inwestycji. W związku z powyższym wszystkie koszty eksploatacyjne dotyczące planowanego przedsięwzięcia będą służyły wyłącznie prowadzonej przez Spółkę - działalności gospodarczej.

W piśmie z dnia 14 listopada 2017 r. Wnioskodawca wskazał, że jest zarejestrowanym pod numerem NIP ... czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu będą wystawiane na Wnioskodawcę. Wnioskodawca będzie wykorzystywał ultralekki samolot do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące zakup niezbędnego paliwa do eksploatacji ultralekkiego samolotu będą wystawiane na Wnioskodawcę. Zakupione paliwo niezbędne do eksploatacji ultralekkiego samolotu Wnioskodawca będzie wykorzystywał do czynności - opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

Czy środek transportu w postaci ultralekkiego samolotu do usprawnienia sposobu zarządzania i przekazywaniu ważnych informacji w zakresie działania wielooddziałowej firmy zakupiony w formie leasingu z naliczonym na fakturze podatkiem od towarów i usług do raty leasingowej będzie korzystał z obniżenia podatku należnego od sprzedaży w 100% na podstawie art. 86 ust. 1 oraz art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a w związku z art. 86a ust 4 pkt 1 u.p.t.u. czy będziemy zobowiązani do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu

  • Czy paliwo niezbędne do eksploatacji ultralekkiego samolotu do komunikacji ze zleceniodawcą i w ramach wielooddziałowej firmy będzie korzystać z możliwości odliczenia podatku vat naliczonego z faktur zakupu w 100% na podstawie art. 86 ust.1 u.p.t.u

  • Zdaniem Wnioskodawcy:

    Zgodnie z zapisami art. 86. ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług koszty poniesione na dzierżawę w formie leasingu urządzenia transportowego w postaci ultralekkiego samolotu do przewożenia 2 osób z pilotem pozwalającego na:

    • usprawnienie zarządzania firmą,
    • bezpieczniejszy przepływ informacji,
    • ochronę wypracowanych wartości intelektualnych,
    • zmniejszenie potencjalnych strat wynikających z zagrożeń przejęcia wypracowywanych wartości są kosztami uprawnionymi do korzystania z możliwości odliczenia podatku vat naliczonego w pełnej wysokości wynikającej z wystawionej faktury vat.

    Tym samym - koszty eksploatacyjne w postaci paliwa niezbędnego do uruchamiania urządzenia transportowego zapewniającego firmie lepsze możliwości zarządzania - są uprawnione do korzystania z możliwości odliczenia podatku vat naliczonego przy ich zakupie w 100% wynikającego z wystawionej faktury vat.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

    Podstawowe zasady dotyczące odliczenia podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r., poz. 1221), zwanej dalej ustawą. Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

    Kwotę podatku naliczonego stanowi, w myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy, suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

    Treść tego przepisu wskazuje, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje podatnikowi w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

    Podkreślić należy, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

    I tak, na mocy art. 88 ust. 3a ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:

    1. sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
      1. wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
      2. uchylony
    2. transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
    3. (uchylony)
    4. wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
      1. stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane w części dotyczącej tych czynności,
      2. podają kwoty niezgodne z rzeczywistością w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
      3. potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego w części dotyczącej tych czynności;
    5. faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę zgodnie z odrębnymi przepisami nie zostały zaakceptowane przez sprzedającego;
    6. (uchylony)
    7. wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze w części dotyczącej tych czynności.

    W świetle art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

    Powyższe przepisy wskazują, że co do zasady prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w momencie powstania obowiązku podatkowego pod warunkiem, że podatnik posiada fakturę dokumentującą nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, a także niezaistnienia przesłanek określonych w art. 88 ustawy.

    Zgodnie z powyższą regulacją, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go dla tej czynności za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

    Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

    Działalność gospodarcza według art. 15 ust. 2 ustawy obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

    Zatem odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza jednocześnie możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

    Podatnik w momencie nabycia towarów lub usług powinien dokonać ich kwalifikacji do określonych rodzajów sprzedaży, z którymi zakupy te są związane. Najistotniejszym warunkiem, umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego, jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

    Zaznaczyć jednak należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.

    O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą, np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

    Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu.

    W prawie zarówno europejskim, jak i krajowym, zasada potrąceń podatku naliczonego stanowi wprost o związku podatku naliczonego ze sprzedażą opodatkowaną. Zgodnie z nią, w stopniu, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do celów transakcji opodatkowanych, podatnik jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego od nabywanych towarów i usług od podatku należnego. Innymi słowy, jeżeli nabywane towary lub usługi są przeznaczone do transakcji opodatkowanych, podatnik będzie mieć prawo do odliczeń z podatku należnego do zapłaty.

    Zatem niezbędnym warunkiem odliczenia VAT jest istnienie bezspornego związku pomiędzy zakupami a konkretną transakcją opodatkowaną. Prawo do odliczenia podatku naliczonego powinno przysługiwać podatnikowi w takim zakresie, w jakim działalność podatnika daje to prawo. Aby odliczenie podatku było dopuszczalne, transakcje powodujące naliczenie podatku winny pozostawać w ścisłym związku z transakcjami, które rodzą prawo do odliczenia. W ten sposób prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług zakłada, że poczynione wydatki stanowią element cenotwórczy transakcji obciążonych podatkiem należnym, rodzącym prawo do jego odliczenia.

    Z opisu sprawy wynika, że Spółka działa jako hurtownia na zlecenie ... sprzedając odbiorcom detalicznym prowadzącym warsztaty naprawcze samochodowe - części samochodowe i akcesoria motoryzacyjne będące własnością zleceniodawcy. Spółka zajmuje się również dystrybucją sprzedawanych towarów. Spółka w celu realizacji i usprawnienia prowadzonej działalności - zamierza nabyć w formie leasingu lekki samolot w wersji ultra light, który będzie przewoził 2 osoby z pilotem. Planowana transakcja ma na celu usprawnienie zarządzania firmą działającą w wielu oddziałach oraz ma zapewnić nieodzowną w zmieniających się uwarunkowaniach funkcjonowania rynku - elastyczną strategię sprzedaży i dystrybucji towarów oferowanych odbiorcom. Planowane przez Spółkę przedsięwzięcie w postaci zakupu ultralekkiego samolotu do przemieszczania się pomiędzy oddziałami firmy i centralą zleceniodawcy jest w 100% związane z prowadzoną przez Spółkę działalnością i Wnioskodawca nie przewiduje innego zastosowania dla tej inwestycji. Wszystkie koszty eksploatacyjne dotyczące planowanego przedsięwzięcia będą służyły wyłącznie prowadzonej przez Spółkę - działalności gospodarczej. Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Faktury dokumentujące raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu będą wystawiane na Wnioskodawcę. Wnioskodawca będzie wykorzystywał ultralekki samolot do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Faktury dokumentujące zakup niezbędnego paliwa do eksploatacji ultralekkiego samolotu będą wystawiane na Wnioskodawcę. Zakupione paliwo niezbędne do eksploatacji ultralekkiego samolotu Wnioskodawca będzie wykorzystywał do czynności - opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

    Wnioskodawca ma wątpliwości, czy przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego w związku z nabyciem ultralekkiego samolotu oraz paliwa niezbędnego do eksploatacji tego samolotu.

    Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy, uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez zarejestrowanego podatnika podatku od towarów i usług.

    Powyższe prawo do odliczenia podatku powstaje w związku z powstaniem obowiązku podatkowego na podstawie otrzymanej faktury, bądź dokumentu celnego z tytułu czynności będącej źródłem podatku naliczonego.

    Z art. 2 pkt 31 ustawy wynika, że ilekroć w ustawie jest mowa o fakturze rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.

    Zatem, aby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego musi dysponować fakturami, zawierającymi kwoty podatku VAT, które potwierdzają dokonane zakupy.

    Reasumując, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu oraz zakup paliwa niezbędnego do eksploatacji tego samolotu, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy. Przy czym prawo to przysługuje, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.

    Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również ustalenia, czy w celu realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe dotyczące nabycia ultralekkiego samolotu, będzie zobowiązany do prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.

    W tym miejscu wskazać należy, iż w myśl art. 2 pkt 34 ustawy, ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pojazdach samochodowych rozumie się przez to pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

    Natomiast zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2017 r. poz. 1260 z późn. zm.) użyte w ustawie określenia oznaczają:

    • pojazd - środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszynę lub urządzenie do tego przystosowane (pkt. 31);
    • pojazd silnikowy - pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego (pkt 32);
    • pojazd samochodowy - pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h; określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (pkt. 33).

    Na mocy art. 86a ust. 1 ustawy w przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, stanowi 50% kwoty podatku:

    1. wynikającej z faktury otrzymanej przez podatnika;
    2. należnego z tytułu:
      1. świadczenia usług, dla którego zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 podatnikiem jest ich usługobiorca,
      2. dostawy towarów, dla której zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca,
      3. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów;
    3. należnego, w przypadku, o którym mowa w art. 33a;
    4. wynikającej z otrzymanego dokumentu celnego, deklaracji importowej w przypadku, o którym mowa w art. 33b, oraz z decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34.

    W myśl art. 86a ust. 2 ustawy do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, o których mowa w ust. 1, zalicza się wydatki dotyczące:

    1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;
    2. używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;
    3. nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

    W myśl art. 86a ust. 3 ustawy przepis ust. 1 nie ma zastosowania:

    1. w przypadku gdy pojazdy samochodowe są:
      1. wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika lub
      2. konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;
    2. do towarów montowanych w pojazdach samochodowych i do związanych z tymi towarami usług montażu, naprawy i konserwacji, jeżeli przeznaczenie tych towarów wskazuje obiektywnie na możliwość ich wykorzystywania wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika.

    Według art. 86a ust. 4 ustawy, pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

    1. sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub
    2. konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

    Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie przepisy art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a i art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług nie znajdą zastosowania. Zgodnie z tymi przepisami, warunek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu stosuje się w przypadku pojazdów samochodowych, które w myśl w art. 2 pkt 34 ww. ustawy, są pojazdami samochodowymi w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony. W przedmiotowej sprawie faktury dokumentujące raty leasingowe oraz zakup paliwa nie są związane z pojazdami samochodowymi lecz dotyczą ultralekkiego samolotu.

    Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

    Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.

    Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, niniejsza interpretacja traci swą aktualność.

    Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

    Zgodnie z art. 14na Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

    1. z zastosowaniem art. 119a;
    2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

    Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w w dwóch egzemplarzach (art. 47 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2017 r., poz. 1369, z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

    Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

    Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy), na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17,43-300 Bielsko-Biała.

    Stanowisko

    prawidłowe

    Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej