Temat interpretacji
Pismem z dnia 27-09-2004 r. bez znaku Zarząd Wspólnoty Gruntowej zwrócił się do tut. Urzędu w trybie art.14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującym stanie faktycznym:
Założona została Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi M. na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnoty gruntowej. Członkami Wspólnoty są wszyscy mieszkańcy wsi będący płatnikami podatku rolnego i leśnego. Spółka posiada statut i osobowość prawną zgodnie z art.15 cytowanej wyżej ustawy . Wspólnota gruntowa jest właścicielem nieruchomości gruntowych sklasyfikowanych w ewidencji gruntów jako tereny leśne, natomiast według ich przeznaczenia w Planie Zagospodarowania Przestrzennego Gminy jako tereny zabudowy letniskowej i budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego.
Posiadane nieruchomości zostały podzielone na kilku arowe działki budowlane i zgodnie z uchwałą członków Wspólnoty przeznaczone zostały do sprzedaży w formie aktów notarialnych . W 2004 r. Wspólnota zamierza sprzedać kikadziesiąt działek na łączną wartość około 300 000 zł., być może sprzedaż działek będzie prowadzona w latach następnych.
Spółka dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej Wsi M. nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. Zarząd Wspólnoty za pełnione funkcje nie pobiera wynagrodzenia. Działki, które zamierza sprzedać Wspólnota są od lat jej własnością . Przychody uzyskane ze sprzedaży działek zostaną w całości przeznaczone na cele społeczne, ogólnowiejskie tj. na budowę Wiejskiego Domu Kultury wraz z salą gimnastyczną dla młodzieży szkolnej i pomieszczeniami dla OSP w M.
Stanowisko Spółki jest następujące : sprzedaż działek przez Spółkę nie powinna podlegać przepisom ustawy o podatku od towarów i usług z następujących względów- nie występuje działalność gospodarcza ponieważ Wspólnota Gruntowa tylko zbywa własne nieruchomości , nie wystepują korzyści z tego tytułu dlaokreślonych osób fizycznych czy prawnych a tylko pozytywne skutki ogólnospołeczne dla wszystkich mieszkanców;- nie występuje zamiar długotrwałej działalności handlowej , który można uznać za działalność gospodarczą ponieważ działki zostaną sprzedane w określonym czasie i dla określonego celu.
Naczelnik Urzędu Skarbowego W T. po przeanalizowaniu przedstawionego w treści zapytania stanu faktycznego stwierdza no następuje :Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz.U.Nr 54, poz. 535 ) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają :- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;-eksport towarów ;- import towarów ;- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Pod pojęciem towary, zgodnie z art.2 pkt 6 cytowanej ustawy rozumie się rzeczy ruchome jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części , będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej , a także grunty.
W myśl art.15 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług , podatnikami są osoby prawne , jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą , o której mowa w ust.2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności . Stosownie do ust.2 art.15 ustawy jak wyżej działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców oraz rolników , a także działalność osób wykonujących wolne zawody , również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób czestotliwy.Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniutowarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych .Powyższe wskazuje , że odpłatna dostawa gruntu podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług , jeżeli jest realizowana przez podatnika w ramach jego działalności gospodarczej.
Od 1 maja 2004 r.podmiot dokonujący dostawy gruntu budowlanego w ramach prowadzonej dzialalności gospodarczej uzyskuje status podatnika VAT już z chwilą pierwszej transakcji, bowiem zgodnie z art.113 ust.13 pkt 1 lit. d ustawy o podatku od towarów i usług ,zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania do podatników dokonujących dostaw terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę .W ocenie tut. Organu podatkowego Spółka prowadzi działalność gospodarczą i w związku ze sprzedażą gruntów budowlanych ma obowiązek dokonać rejestracjiw podatku od towarów i usług oraz dokonywania z tego tytułu rozliczeń . Dostawa gruntów pod zabudowę podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22 %.
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika , że Spółka ma zamiar sprzedać kilkadziesiąt działek i być może będzie ona prowadzona również w latach następnych , co wskazuje , że nie będzie to jednorazowa dostawa.Zatem stanowisko Spółki przedstawione w zapytaniu jest nie prawidłowe.