Temat interpretacji
Przepis art. 5 ust. 1 pkt 1) ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) określa, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju, rozumiana jako przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel - por. art. 7 ust. 1. W świetle art. 2 pkt 6 ustawy o podatku VAT przez towary rozumie się między innymi grunty, zatem dostawa gruntów została objęta obowiązkiem podatkowym. Jednakże w przypadku, gdy dostawa dotyczy terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę, to zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 9) jest przedmiotowo zwolniona od tego podatku. Tak więc opodatkowane są tylko grunty budowlane.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Przy czym w myśl art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.
Zatem nie każda dostawa gruntu budowlanego będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Aby dostawa terenów budowlanych podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być dokonana przez podatnika podatku od towarów i usług w ramach prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej, a grunt musi wchodzić w skład majątku firmy.
Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług, przedmiotowa nieruchomość stanowi majątek firmy ( grunty są związane z działalnością gospodarczą Podatnika ), zatem jej dostawa podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.