Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu faktury za wykonane usługi nadzoru nad montażem? - Interpretacja - ITPP2/443-1099c/11/RS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 19.10.2011, sygn. ITPP2/443-1099c/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu faktury za wykonane usługi nadzoru nad montażem?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 1 sierpnia 2011 r. (data wpływu 4 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 17 października 2011 r., (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług nadzoru nad montażem urządzeń - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 sierpnia 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 17 października 2011 r., (daty wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie powstania obowiązku podatkowego z tytułu nabycia usług nadzoru nad montażem urządzeń.

W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 9 lutego 2011 r. podpisał Pan kontrakt z firmą niemiecką (czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej) na dostawę urządzeń systemu odzysku energii i przebudowy systemu gotowania brzeczki. Przedmiotowe urządzenia przemieszczane są z terytorium Niemiec na terytorium Polski. Wartość kontraktu stanowiła 250.000 Euro. Warunki dostawy to EXW Zakład Sprzedającego. Dostawę urządzeń przewidziano na koniec sierpnia bieżącego roku, początek montażu około września, a uruchomienie koniec października. Odbiór urządzenia zakończono pozytywnym testem. Odpowiedzialność sprzedającego nie ogranicza się wyłącznie do dostawy. Montaż i rozruch urządzeń ma być przeprowadzony przez Pana jako kupującego, pod nadzorem specjalistów sprzedającego. Montaż zostanie zlecony firmie zewnętrznej, która będzie działać na rzecz Pana. Sprzedający specyfikuje kryteria wymagane od specjalistów kupującego, zarządza i nadzoruje wykonywane prace montażowe. Montaż jest istotny i nie stanowi prostych czynności. Wartość usług montażowych wynosić będzie około 100.000 zł. Koszty nadzoru nad montażem nie są ujęte w wartości ww. kontraktu. Ostateczna wartość za wykonanie ww. usług zostanie określona w aneksie, po wykonaniu wszystkich prac. Zapłata nastąpi po podpisaniu protokołu przekazania urządzenia, na podstawie wystawionego rachunku. Za świadczone usługi nadzoru nie ma ustalonych po sobie terminów płatności. Kontrahent niemiecki posiada także oddział w Polsce, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz nie bierze udziału w transakcjach, tj. dostawie i nadzorze nad montażem. Pana firma zarejestrowana jest dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu faktury za wykonane usługi nadzoru nad montażem...

Zdaniem Wnioskodawcy, obowiązek podatkowy powstanie 15. dnia miesiąca następnego po miesiącu dostawy lub w dacie wystawienia faktury za dostawy, gdyż faktura za wykonane usługi wystawiona po dacie dostawy jest nierozerwalnie związana z kontraktem (aneksem) i nie potwierdza dokonanej za tą fakturę płatności dokonanej po dacie wystawienia faktury.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Regulacje dotyczące momentu postania obowiązku podatkowego ustawodawca zawarł w treści art. 19 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). W ust. 1 powołanego artykułu zawarto ogólną zasadę, w myśl której obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Z kolei w ust. 4 tego artykułu wskazano, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinno być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Jednak od tej zasady przewidziano szereg wyjątków, określających w sposób odmienny szczególny moment powstania obowiązku podatkowego.

Stosownie do ust. 19 powyższego artykułu, przepisy ust. 1, 4, 5, 11, ust. 13 pkt 1 lit. b i c, pkt 2, 4 i 7-9 oraz ust. 14-16 stosuje się odpowiednio do importu usług, z zastrzeżeniem ust. 19a i 19b.

W myśl ust. 19a tegoż artykułu, w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b, stanowiących import usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wykonania usług, z tym że:

  1. usługi, dla których, w związku z ich świadczeniem, ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń, uznaje się za wykonane z upływem każdego okresu, do którego odnoszą się te rozliczenia lub płatności, do momentu zakończenia świadczenia tych usług;
  2. usługi świadczone w sposób ciągły przez okres dłuższy niż rok, dla których, w związku z ich świadczeniem, w danym roku nie upływają terminy rozliczeń lub płatności, uznaje się za wykonane z upływem każdego roku podatkowego, do momentu zakończenia świadczenia tych usług.

W oparciu o ust. 19b ww. artykułu, do usług, o których mowa w ust. 19a, przepis ust. 11 stosuje się odpowiednio.

Przez import usług w myśl art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju.

Stosownie do ust. 1a ww. artykułu, przepisy ust. 1 pkt 4 i 5 stosuje się również w przypadku, gdy usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej lub inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej usługodawcy lub dokonującego dostawy towarów, jeżeli usługodawca lub dokonujący dostawy towarów posiada takie inne miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, nie uczestniczy w tych transakcjach.

Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę lub stałe miejsce zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1, art. 28g ust. 1, art. 28i, 28j i 28n.

Dla celów określenia miejsca świadczenia usług, ustawodawca odrębnie zdefiniował pojęcie podatnika. Z art. 28a pkt 1 ustawy wynika, iż przez podatnika należy rozumieć:

  1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
  2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej.

Z przestawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 9 lutego 2011 r. podpisał Pan kontrakt z firmą niemiecką (czynnym podatnikiem podatku od wartości dodanej) na dostawę urządzeń systemu odzysku energii i przebudowy systemu gotowania brzeczki. Jest Pan zarejestrowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Montaż i rozruch urządzeń ma być przeprowadzony przez Pana jako kupującego, pod nadzorem specjalistów sprzedającego. Za świadczone usługi nadzoru nad montażem firma niemiecka wystawi fakturę po wykonaniu usługi. W stosunku do świadczonych usług nadzoru nie ma ustalonych po sobie terminów płatności. Kontrahent niemiecki posiada oddział w Polsce, który jest podatnikiem podatku od towarów i usług, lecz nie bierze udział w ww. transakcjach.

Odnosząc przedstawiony stan prawny do opisanego we wniosku stanu faktycznego należy stwierdzić, że skoro usługi nadzoru nad montażem są wykonywane przez kontrahenta niemieckiego na rzecz Pana, jako podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług, do przedmiotowych usług ma zastosowanie art. 28b ustawy. W związku z powyższym obowiązek podatkowy powstanie stosownie do treści art. 19 ust. 19a ustawy z chwilą wykonania tych usług.

Jednocześnie informuje się, że rozstrzygnięcia kwestii uznania dokonanego zakupu urządzeń systemu za wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów oraz powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconych zaliczek i dokonanej dostawy, dokonano w interpretacjach indywidualnych o numerach ITPP2/443-1099a/11/RS, ITPP2/443-1099b/11/RS.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy