Temat interpretacji
Działając na podstawie art. 216, art. 14a § 1, § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w tutejszym Urzędzie w dniu 10.01.2006r. (uzupełnionego w dniu 20.02.2006r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług w zakresie odliczania podatku VAT naliczonego w fakturach VAT RR, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Głownie uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione w złożonym wniosku.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Podatnik nabywa produkty rolne od rolników ryczałtowych wystawiając faktury VAT RR oraz jednocześnie dostarcza (sprzedaje) tym samym rolnikom towary lub usługi.
W związku z powyższym, Wnioskujący zwrócił się z zapytaniem, czy jeżeli dokona całkowitej kompensaty należności z tytułu dostawy towarów ze zobowiązaniami z tytułu nabycia towarów od rolnika ryczałtowego, będzie miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur VAT RR.
Zdaniem Podatnika, warunkiem odliczenia podatku wynikającego z faktur VAT RR z tytułu dokonania zakupów od rolników ryczałtowych jest uregulowanie należności w określonym terminie, a jego zdaniem kompensatę można uznać za uregulowanie zobowiązania.
Stosownie do przepisów art. 115 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, rolnikowi ryczałtowemu dokonującemu dostawy produktów rolnych dla podatnika, który rozlicza ten podatek, przysługuje zryczałtowany zwrot podatku z tytułu nabywania niektórych środków produkcji dla rolnictwa opodatkowanych tym podatkiem. Kwota zryczałtowanego zwrotu podatku jest wypłacona rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę produktów rolnych.
Zgodnie z art. 116 ust. 6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zryczałtowany zwrot podatku zwiększa u nabywcy produktów rolnych kwotę podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, w rozliczeniu za miesiąc, w którym dokonano zapłaty, pod warunkiem że:
- nabycie produktów rolnych jest związane z dostawą opodatkowaną;
- zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku, nastąpiła na rachunek bankowy rolnika zryczałtowanego nie później niż 14 dnia, licząc od dnia zakupu, z wyjątkiem przypadku, gdy rolnik zawarł umowę z podmiotem nabywającym produkty rolne określającą dłuższy termin płatności;
- w dokumencie stwierdzającym dokonanie zapłaty, o której mowa w pkt. 2 zostaną podane numery i data wystawienia faktury potwierdzającej nabycie produktów rolnych.
Z powyższego wynika, iż musi być spełniony warunek zapłaty należności na określony przez rolnika rachunek bankowy. Możliwość realizacji tego warunku jest jednak ograniczona, jeżeli nabywca produktów rolnych jest jednocześnie dostawcą towarów i usług dla rolnika ryczałtowego. Bowiem w myśl art. 116 ust. 8 ustawy ww. warunek dotyczy tej części zapłaty, która stanowi różnicę między kwotą należności za dostarczone produkty rolne a kwotą należności za towary i usługi dostarczone rolnikowi ryczałtowemu przez nabywcę tych produktów rolnych.
Z ww. przepisu wynika, iż wymóg dokonywania rozliczeń za pomocą rachunku bankowego nie ma zastosowania do tej części należności z tytułu dostaw produktów rolnych, które zostaną skompensowane z należnościami z dostawy na rzecz rolnika ryczałtowego towarów oraz świadczenia jednoznacznie sklasyfikowanych usług.
Wobec powyższego w sytuacji skompensowania należności z tytułu dostaw produktów rolnych z należnościami z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług, cała kwota zryczałtowanego zwrotu podatku z tytułu nabycia produktów rolnych wykazana na fakturze VAT RR powiększa kwotę podatku naliczonego.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji. Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania postanowienia. Zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, natomiast jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i zgodnie z art. 14b § 2 Ordynacji podatkowej może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji przez organ odwoławczy.