Czy przedmiotowa sprzedaż domków wraz z gruntem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką 23%, czy podlega zwolnieniu? - Interpretacja - IPTPP1/443-577/11-4/IG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 24.10.2011, sygn. IPTPP1/443-577/11-4/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi

Temat interpretacji

Czy przedmiotowa sprzedaż domków wraz z gruntem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką 23%, czy podlega zwolnieniu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Wodno-Ściekowej przedstawione we wniosku z dnia 29 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT planowanej sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT planowanej sprzedaży nieruchomości.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 października 2011 r. (data wpływu 17 października 2011 r.) nadesłanym w odpowiedzi na wezwanie z dnia 5 października 2011 r. nr IPTPP1/443-577/11-2/IG.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka Wodno-Ściekowa została powołana dla ochrony wód jezior, a także zapewnienia wody i odprowadzenia ścieków z terenów rekreacyjnych intensywnie zabudowanych i okolicznych mieszkańców. Spółka działa w oparciu o ustawę z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne, przedmiotem przeważającej działalności jest odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Spółka rozpoczęła prowadzenie działalności od 01.01.1985r. Ponadto Wnioskodawca informuje, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Spółka Wodno-Ściekowa nabyła w dniu 17 listopada 1988 roku nieruchomość gruntową od osoby fizycznej w formie Aktu Notarialnego pod budowę stacji wodociągowej. Ponownie w roku 1989r. zakupiono dwa domki drewniane w celu zabezpieczenia zaplecza budowy realizowanej inwestycji, doprowadzono niezbędne media (elektryczne, wodociągowe, kanalizacyjne) dostosowując domki do zamieszkania na czas prowadzonej budowy. Domki drewniane są posadowione na fundamentach. Po zakończeniu i rozliczeniu finansowym inwestycji w grudniu 1995r. przyjęto na stan księgowy środków trwałych kwalifikując przedmiotowe domki do grupy 1 klasyfikacji środków trwałych. W trakcie prowadzonej działalności gospodarczej Spółka w sezonie letnim wynajmuje domki pracownikom i innym osobą przebywającym nad Jeziorem. W roku 2011 dokonano przekwlifikowania działki gruntu z rolnej (RZ) na działkę budowlaną (BI) zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego. Obecnie dokonano umownego podziału działki po ½, na których jest po jednym domku z zamiarem sprzedaży w przetargu nieograniczonym.

Uzyskane ze sprzedaży nieruchomości środki Spółka zamierza przeznaczyć na działalność statutową związaną z prowadzoną inwestycją realizowaną z udziałem funduszy unijnych RPO WL 2007 - 2011 - uzupełnienie własnych środków.

W nadesłanym uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, iż domki znajdujące się na nieruchomości po wybudowaniu były przedmiotem czynności opodatkowanych tj.:

  • w latach 1996-1999 sprzedaż z tytułu wynajmu domków na rzecz pracowników i innych osób fizycznych była opodatkowana;
  • w latach 2000-2004 sprzedaż na rzecz pracowników zwolniona, natomiast sprzedaż na rzecz innych osób fizycznych opodatkowana;
  • w latach 2005-2011 sprzedaż na rzecz pracowników i innych osób fizycznych opodatkowana.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie były ponoszone wydatki na ulepszenie domków znajdujących się na nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przedmiotowa sprzedaż domków wraz z gruntem podlega opodatkowaniu podatkiem VAT stawką 23%, czy podlega zwolnieniu...

Zdaniem Wnioskodawcy, w oparciu o ustawę o podatku od towarów i usług art. 43 ust. 1 pkt 10a przedmiotowa sprzedaż domków wraz z gruntem podlega zwolnieniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. tj. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ww. ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Podstawowa stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r. z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110 wynosi 23%.

Zgodnie art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie - rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do wydania budynku (budowli) do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany budynek (obiekt) zostanie sprzedany lub np. oddany w najem, bowiem zarówno sprzedaż, jak i najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Z kolei w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem.

W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków, budowli lub ich części dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Spółka nabyła w dniu 17 listopada 1988r. nieruchomość gruntową od osoby fizycznej celem budowy stacji wodociągowej. W roku 1989 zakupiono dwa domki drewniane w celu zabezpieczenia zaplecza budowy, doprowadzono niezbędne media. Przedmiotowe domki zostały posadowione na fundamentach, tym samym należy uznać, że są to domki trwale z gruntem związane.

Po zakończeniu inwestycji w grudniu 1995r. przyjęto domki na stan środków trwałych Spółki. W opisie stanu faktycznego Wnioskodawca wskazał ponadto, iż od 1996r. powyższe domki były przedmiotem czynności opodatkowanych. Spółka wynajmowała je na rzecz pracowników oraz innych osób fizycznych. Ponadto Wnioskodawca wyjaśnił, iż nie ponosił w stosunku do ww. domków wydatków na ich ulepszenie. Obecnie Spółka planuje podzielić przedmiotową nieruchomość na dwie działki (na każdej działce po jednym domku) i sprzedać w przetargu nieograniczonym. Wątpliwości Wnioskodawcy odnoszą się do ewentualnego zastosowania w stosunku do planowanej sprzedaży nieruchomości zabudowanych domkami, zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Jak wskazano wyżej wynajem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Zatem należy uznać, iż w omawianej sytuacji do pierwszego zasiedlenia nieruchomości doszło w momencie wynajęcia przedmiotowych domków tj. w 1996r.

Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, iż planowana przez Wnioskodawcę sprzedaż opisanej we wniosku nieruchomości (dwóch działek każda zabudowana domkiem) nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą zabudowanych działek upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Zatem, w przypadku przedmiotowej dostawy, nie będzie miał zastosowania żaden z wyjątków wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W związku z tym, dostawa ww. nieruchomości wraz z gruntem przez Wnioskodawcę będzie podlegała zwolnieniu od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29 ust. 5 ustawy.

Art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy ma z kolei zastosowanie do dostawy budynków, nieobjętych zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10 ustawy. Ponieważ planowana sprzedaż została już objęta zwolnieniem na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, przepis pkt 10a nie będzie miał zastosowania w sprawie. Wobec powyższego stanowisko przedstawione przez Wnioskodawcę uznać należy za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi