Środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku d... - Interpretacja - IPPP1-443-509/08-2/BS

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 05.06.2008, sygn. IPPP1-443-509/08-2/BS, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym tj. modernizację i adaptację laboratoriów, które służyć będą jednostce wewnętrznej szkoły centrum analitycznemu. Wyposażone w ten sposób centrum analityczne świadczyć będzie specjalistyczne usługi na rzecz pozostałych jednostek naukowo badawczych szkoły (zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy) jak również usługi na rzecz zleceniodawców z zewnątrz (opodatkowane podatkiem VAT). Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z o podatku od towarów i usług, wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków finansowanych ze środków otrzymanych z funduszy unijnych w takim zakresie, w jakim będą one służyły czynnościom opodatkowanym

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uczelni, przedstawione we wniosku z dnia 12.03.2008 r. (data wpływu 17.03.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17.03.2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Świadczenie usług edukacyjnych przez Uczelnię, jest na podstawie art. 43 ust. 1 załącznika nr 4 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwolnione z opodatkowania podatkiem VAT. Wnioskodawca złożył do sektorowego programu operacyjnego Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw, lata 2004 2006 wniosek o dofinansowanie realizacji projektu polegającego na modernizacji, adaptacji oraz wyposażeniu pomieszczeń laboratoriów dla Centrum Analitycznego. Środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Centrum Analityczne jest jednostką wewnętrzną Szkoły . Pełni ono rolę centralnego laboratorium Uczelni, a zatem podstawowym zadaniem Centrum Analitycznego jest świadczenie usług laboratoryjnych na rzecz pozostałych jednostek naukowo badawczych Uczelni. Poza swą główną działalnością Centrum analityczne świadczy również specjalistyczne usługi na rzecz przedsiębiorstw, które są opodatkowane podatkiem od towarów i usług. Sfinansowanie przedmiotowej inwestycji ze środków pochodzących z sektorowego programu operacyjnego obejmuje również zwrot podatku VAT jako kosztu kwalifikowanego.

Zgodnie z art. 3 E rozporządzenia 1084/2006/WE oraz art. 7 ust. 1 pkt d rozporządzenia 1080/2006/WE podatek VAT jest uznawany z koszt kwalifikowany, gdy nie podlega zwrotowi. Oznacza to, że odzyskanie podatku od towarów i usług przez beneficjenta nie jest możliwe w żaden sposób. Odzyskanie podatku oznacza obniżenie kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przysługuje w takim zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Beneficjent zobowiązany jest do przedstawienia oświadczenia w sprawie kwalifikowalności podatku VAT w składanych wnioskach o płatność.

W złożonych przez Uczelnię wnioskach przyjęto założenie, iż wydatki na wytworzenie środka trwałego podlegającego amortyzacji, finansowane ze środków otrzymanych z sektorowego programu operacyjnego nie posiadają prawa do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony. Po złożeniu przedmiotowych dokumentów Instytucja wdrażająca przeprowadziła audyt zewnętrzny Uczelni. W zaleceniach pokontrolnych audytor przyjął, iż Beneficjent będzie miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o 100% kwoty podatku naliczonego od nabytych środków trwałych, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy beneficjent ma prawo do skorzystania z obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony na podstawie art. 86 ust. 1 lub art. 90 ust. 2 w związku z art. 88 ust. 1 pkt 2 lub art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług w przypadku, gdy wytworzenie środków trwałych podlegających amortyzacji w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych finansowane jest z funduszy sektorowych programów operacyjnych...

Zdaniem Wnioskodawcy zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 i art. 88 ust. 3 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie ma podstaw do obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony od nabycia środków trwałych podlegających amortyzacji, finansowanego ze środków otrzymanych z funduszy unijnych (art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych)

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zmianami) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124, natomiast art. 86 ust. 2 pkt 1 precyzuje, iż kwotę podatku naliczonego stanowi z zastrzeżeniem ust. 3 7 tego artykułu, suma kwot podatku określona w fakturach otrzymanych przez podatnika.

Powyższe regulacje oznaczają, że podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony jedynie w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Aby zatem podatnik miał prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z wystawionych faktur VAT, zakupy dokumentowane tymi fakturami muszą być związane (w sposób bezpośredni i bezsporny) z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przy czym, przez dostawę towarów zasadniczo rozumie się zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, zaś przez świadczenie usług - zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy VAT zasadniczo rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy.

Zgodnie z art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. Z kolei art. 88 ust. 3 pkt 1 ustawy stanowi, że wyłączenie prawa do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy nie dotyczy wydatków związanych z nabyciem towarów i usług które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji.

Z przedstawionych przez wnioskodawcę okoliczności wynika, iż środki finansowe z sektorowego programu operacyjnego przeznaczone zostaną na nabycie i wytworzenie środków trwałych w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym tj. modernizację i adaptację i wyposażenie laboratoriów, zatem powołany wyżej przepis art. 88 ust. 1 pkt 2 ustawy nie znajduje tu zastosowania.

Zmodernizowane Centrum Analityczne świadczyć będzie specjalistyczne usługi na rzecz pozostałych jednostek naukowo badawczych szkoły ( zwolnione od podatku na podstawie art. 43 ust.1 ustawy) jak również usługi na rzecz zleceniodawców z zewnątrz (opodatkowane podatkiem VAT). W myśl powyższych przepisów, wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków finansowanych ze środków otrzymanych z funduszy unijnych w takim zakresie, w jakim będą one służyły czynnościom opodatkowanym.

Zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy o VAT w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

W myśl art. 90 ust. 2 - jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy - proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie