Temat interpretacji
Dokumenty potwierdzające nabycie nieruchomości zwolnionej z VAT.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 września 2008 r. (data wpływu 22 września 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentów potwierdzających czynność zwolnioną od podatku VAT jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentów potwierdzających czynność zwolnioną od podatku VAT.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W listopadzie 2007 r. Wnioskodawca nabył w drodze licytacji komorniczej nieruchomość, na którą składa się prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz budynek magazynowy. Po dokonaniu niezbędnych prac remontowo-adaptacyjnych, obiekt ten Zainteresowany wprowadzi do ewidencji środków trwałych i będzie wykorzystywał w działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, którego Wnioskodawca jest płatnikiem.
Głównym i jedynym dokumentem potwierdzającym fakt nabycia obiektu jest postanowienie Sądu Rejonowego w J(), przysądzające Wnioskodawcy prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności zabudowań.
Zainteresowany nie otrzymał od Komornika Sądu dokonującego zbycia, faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości. Wnioskodawca zwrócił się do ww. Komornika o wystawienie i wydanie takiej faktury, która w sposób jednoznaczny określałaby, iż nabycie nieruchomości nastąpiło ze stawką zwolnioną od podatku VAT. Wnioskodawca wskazuje, iż Komornik Sądu odmówił wystawienia faktury, a jako uzasadnienie odmowy podał pisemną odpowiedź Urzędu Skarbowego w J() otrzymaną na zapytanie o powinność odprowadzenia przez organ egzekucyjny podatku VAT dotyczący sprzedaży przedmiotowej nieruchomości. Komornik wskazał, iż w przedmiotowej sprawie nie ma on obowiązku odprowadzania podatku VAT, ponieważ dłużnik, (licytowany podmiot) nabył nieruchomość bez podatku. Brak obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku VAT skutkuje natomiast brakiem zobowiązania w postaci faktury VAT wystawionej przez Komornika.
Wnioskodawca uzyskał w Wydziale Ksiąg Wieczystych odpis aktu notarialnego z roku 2003, który potwierdza, że dłużnik (licytowany przez ww. komornika) nabył budynek jako używany ze stawką zwolnione z VAT.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy posiadane przez Wnioskodawcę dokumenty, tj. postanowienie Sądu Rejonowego przysądzające prawo wieczystego użytkowania oraz prawo własności zabudowania, pisemną odmowę wystawienia faktury VAT przez Komornika wraz z przedstawionym powyżej opisem przyczyny odmowy oraz odpis ww. aktu notarialnego z roku 2003, są wystarczające do potwierdzenia, że nabycie przedmiotowej nieruchomości nastąpiło ze stawką zwolnione z VAT...
Zdaniem Wnioskodawcy, wobec braku obowiązku wystawienia faktury VAT przez Komornika Sądowego w sytuacji, gdy sprzedaż korzysta ze zwolnienia od VAT, posiadane przez Zainteresowanego dokumenty, potwierdzające pośrednio nabycie nieruchomości bez podatku VAT, ze stawką zwolnioną, są wystarczające dla udokumentowania takiego nabycia.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 18 ustawy o podatku od towarów i usług, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 229, poz. 1954, ze zm.), oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296, ze zm.) są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku VAT, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16. W myśl ust. 8 powołanego przepisu, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, w drodze rozporządzenia określi szczegółowe zasady wystawiania faktur, dane, które powinny zawierać, oraz sposób i okres ich przechowywania.
Szczegółowe zasady, o których mówi przepis, dotyczące fakturowania czynności podlegających przedmiotowemu podatkowi zawarto w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.).
Na podstawie § 24 ust. 1 powołanego rozporządzenia, organy egzekucyjne, określone w ustawie o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów ustawy Kodeks postępowania cywilnego, w przypadku sprzedaży towarów, wystawiają w imieniu dłużnika i na jego rachunek faktury potwierdzające dokonanie sprzedaży tych towarów; kopię faktury otrzymuje dłużnik.
Fakturę wystawia się, jeżeli na dłużniku spoczywa obowiązek podatkowy związany ze sprzedażą towarów. Faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna spełniać warunki, o których mowa w § 9 i § 11 ust. 1, jak również zawierać nazwę i adresy organów egzekucyjnych, określonych w ust. 1; jako sprzedawcę wpisuje się w fakturze nazwę i adres dłużnika, przy czym za podpisy osób uprawnionych do wystawienia faktury uważa się podpisy kierowników organów egzekucyjnych (lub osób przez nich upoważnionych), o których mowa w ust. 1 (§ 24 ust. 2 i ust. 3 cyt. rozporządzenia).
Zgodnie z § 9 ust. 1 pkt 11 ww. rozporządzenia, faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać wartość sprzedaży towarów lub wykonanych usług wraz z kwotą podatku (wartość sprzedaży brutto), z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku lub zwolnionych od podatku, lub niepodlegających opodatkowaniu.
Jak stanowi ust. 7 ww. przepisu, w przypadku dostawy towarów lub świadczenia usług objętych stawką podatku niższą od określonej w art. 41 ust. 1 ustawy oraz dostawy towarów i świadczenia usług zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy albo przepisów wydanych na podstawie art. 82 ust. 3 ustawy, dane określone w ust. 1 pkt 4 obejmują również symbol towaru lub usługi, określony w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, chyba że ustawa lub przepisy wykonawcze do ustawy nie powołują tego symbolu. W tym przypadku należy podać przepis, na podstawie którego podatnik stosuje zwolnienie lub obniżoną stawkę podatku.
Oznacza to, iż w przypadku dostawy towarów korzystających ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, na fakturze VAT dokumentującej taką czynność winno się wykazać kwotę transakcji ze wskazaniem, iż czynność taka jest zwolniona od podatku i podstawę prawną tego zwolnienia.
Wyjaśnić należy także, iż na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynności handlowe dzielą się na niepodlegające ustawie o VAT będące w ten sposób nieopodatkowane oraz objęte ustawą, tj. podlegające opodatkowaniu. Te ostatnie w obowiązującym kształcie ustawy, mogą korzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług. O ile w pierwszym przypadku dokonujący dostawy nie ma obowiązku jej dokumentowania, o tyle w drugim, podmiot dokonujący sprzedaży winien transakcję taką udokumentować fakturą VAT a w przypadku towarów lub usług zwolnionych także wskazać, iż sprzedaż taka jest zwolniona z VAT.
Zgodnie ze stanem faktycznym zawartym we wniosku, Zainteresowany w listopadzie 2007 r. nabył w drodze licytacji komorniczej nieruchomość. Głównym i jedynym dokumentem potwierdzającym fakt nabycia obiektu jest postanowienie Sądu Rejonowego w J(...), przysądzające Wnioskodawcy prawo wieczystego użytkowania gruntu oraz prawo własności zabudowań. Zainteresowany nie otrzymał od Komornika Sądu dokonującego zbycia, faktury dokumentującej sprzedaż nieruchomości. Wnioskodawca zwrócił się do ww. Komornika o wystawienie i wydanie takiej faktury, która w sposób jednoznaczny określałaby, iż nabycie nieruchomości nastąpiło ze stawką zwolnioną od podatku VAT. Komornik Sądu odmówił wystawienia faktury, uzasadniając ten fakt pisemną odpowiedzią Urzędu Skarbowego w J(...), otrzymaną na zapytanie o powinność odprowadzenia przez organ egzekucyjny podatku VAT (dotyczący sprzedaży przedmiotowej nieruchomości). Komornik wskazał, iż w przedmiotowej sprawie nie ma on obowiązku odprowadzania podatku VAT, a brak obowiązku naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług skutkuje, brakiem dla Komornika zobowiązania w postaci faktury VAT. Dodatkowo Wnioskodawca uzyskał w Wydziale Ksiąg Wieczystych odpis aktu notarialnego z 2003 r., który potwierdza, że dłużnik (licytowany przez ww. komornika) nabył budynek jako używany ze stawką zwolnione z VAT.
Mając na względzie treść powołanych wyżej przepisów oraz stan faktyczny sprawy wskazać należy, iż posiadane przez Wnioskodawcę dokumenty postanowienie Sądu Rejonowego przysądzające prawo wieczystego użytkowania oraz prawo własności zabudowań, pisemna odmowa wystawienia faktury VAT przez Komornika (wraz z opisem przyczyny odmowy) oraz odpis aktu notarialnego z 2003 r. są niewystarczające w przypadku dostawy nieruchomości zabudowanej podlegającej opodatkowaniu, korzystającej jednocześnie ze zwolnienia od podatku. Czynność taka, tj. podlegająca ustawie o VAT będąca jednocześnie zwolniona od podatku VAT stosownie do treści powołanych przepisów ustawy oraz rozporządzenia, winna być udokumentowana fakturą.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu