Temat interpretacji
1. Czy dostawa urządzeń przeznaczonych do środków transportu morskiego znajdujących się poza granicami Wspólnoty jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, tak samo jak dla dostaw dokonywanych w kraju, czy też zastosowanie tej stawki uzależnione jest dodatkowo od uzyskania dokumentu SAD?
2. Jeżeli koniecznym dla zastosowania stawki podatku 0% jest posiadanie dokumentu SAD, a jego brak powoduje stosowanie stawki podatku w wysokości 22%, to z czego wynika nierówność w uprawnieniu do stosowania stawki podatku w wysokości 0%?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 4 czerwca 2008 r. (data wpływu 16 czerwca 2008 r.), uzupełniony pismem z dnia 18 lipca 2008 r. (data wpływu 21 lipca 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy urządzeń przeznaczonych do środków transportu morskiego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 czerwca 2008 r. złożono wniosek, uzupełniony pismem z dnia 18 lipca 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla dostawy urządzeń przeznaczonych do środków transportu morskiego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca otrzymał od zamawiającego, mającego siedzibę w Norwegii, zlecenie wykonania urządzeń i podzespołów z zakresu wentylacji, które zgodnie z przeznaczeniem będą zainstalowane na środkach transportu morskiego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Urządzenia te zostały wykonane zgodnie z zamówieniem i dostarczone do Norwegii, a następnie do innego kraju, w którym budowany był dany statek. Przewoźnik wynajęty przez zamawiającego nie dostarczył Wnioskodawcy dokumentu zgłoszenia celnego (SAD). Zdarza się również, że zwrócony przez przewoźnika dokument SAD posiada braki formalne (np. niewłaściwe ostemplowanie, niestaranne umieszczone pieczęcie, itp.). Zamawiający wydał Wnioskodawcy zaświadczenie, które potwierdza, że zamówione przez niego urządzenia i podzespoły są przeznaczone do montażu jako wyposażenie środka transportu morskiego. W tym konkretnym przypadku dostawa obejmowała wentylatory i obudowy do wentylatorów, które zostały zamontowane na statku w Korei Południowej. Na skutek tego, iż dokument SAD dotyczący procedury wywozu został zagubiony przez przewoźnika, Wnioskodawca z ostrożności opodatkował dostawę stawką podatku w wysokości 22% i odprowadził należny podatek na konto właściwego urzędu skarbowego.
W związku z powyższym zadano następujące pytania.
- Czy dostawa urządzeń przeznaczonych do środków transportu morskiego znajdujących się poza granicami Wspólnoty jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%, tak samo jak dla dostaw dokonywanych w kraju, czy też zastosowanie tej stawki uzależnione jest dodatkowo od uzyskania dokumentu SAD...
- Jeżeli koniecznym dla zastosowania stawki podatku 0% jest posiadanie dokumentu SAD, a jego brak powoduje stosowanie stawki podatku w wysokości 22%, to z czego wynika nierówność w uprawnieniu do stosowania stawki podatku w wysokości 0%...
Zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa dostawa, zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dokonana jako dostawa do środków transportu morskiego, z samego tego faktu jest opodatkowana stawką podatku w wysokości 0%. Zatem niewłaściwy dokument SAD lub jego brak nie powoduje żadnego uszczerbku w dokumentowaniu dostawy określonej w art. 83 ust. 1 cytowanej ustawy, jeżeli zamawiający wyraźnie zaświadczy o takim przeznaczeniu. Stawka ta obowiązuje bowiem niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z dostawą urządzeń okrętowych w kraju, czy na terytorium innego państwa, zarówno Wspólnoty jak i państwa trzeciego.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
- eksport towarów.
Stosownie do treści art. 2 pkt 8 ww. ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz jest dokonany przez:
- dostawcę lub na jego rzecz, lub
- nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz.
Przez dostawę rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 cytowanej ustawy).
Zgodnie z przepisem art. 41 ust. 1 ww. ustawy stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
W eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a), stawka podatku wynosi 0% (art. 41 ust. 4). Stosownie do zapisu art. 41 ust. 6 ustawy stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty. Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed złożeniem deklaracji podatkowej za ten okres. W razie nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju (art. 41 ust. 7 cytowanej ustawy). Zgodnie z ust. 8 tego artykułu przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu. Otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty w terminie późniejszym niż określony w ust. 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument (art. 41 ust. 9 ustawy). Zgodnie z art. 41 ust. 11 ww. ustawy przepis ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b), jeżeli podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. Przepis ust. 9 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie z przepisem art. 83 ust. 1 pkt 3 cytowanej ustawy stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do dostaw części do środków transportu morskiego, rybołówstwa morskiego i statków ratowniczych morskich, o których mowa w pkt 1, i wyposażenia tych środków, z wyłączeniem wyposażenia służącego celom rozrywki i sportu.
Wnioskodawca wykonał urządzenia i podzespoły z zakresu wentylacji, które - jak wskazano we wniosku - zgodnie z przeznaczeniem będą zainstalowane na środkach transportu morskiego, określonych w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Opisane we wniosku urządzenia i podzespoły zostały objęte procedurą wywozu. Wnioskodawca nie jest jednak w posiadaniu dokumentu SAD, który został zagubiony przez przewoźnika wynajętego przez zamawiającego towar.
Biorąc pod uwagę przytoczone przepisy, w szczególności art. 2 pkt 8 oraz art. 41 ust. 7 i ust. 11 ww. ustawy, w opisanym przypadku nie mamy do czynienia z eksportem towarów i z uwagi, iż miejscem dostawy na mocy art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy jest terytorium kraju zastosowanie znajdują stawki podatku właściwe dla dostawy tych towarów na terytorium kraju. Eksportem jest bowiem tylko potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty. W tym kontekście do dostawy przedmiotowych urządzeń i podzespołów z zakresu wentylacji, które zostaną zainstalowane na środkach transportu morskiego, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy, ma zastosowanie stawka podatku w wysokości 0% w oparciu o treść art. 83 ust. 1 pkt 3 ustawy.
Mając na względzie powyższe drugie pytanie pozostawia się bez odpowiedzi.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.
Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy