Czy Wnioskodawca będący podatnikiem od towarów i usług w zakresie najmu, dzierżawy i sprzedaży nieruchomości, może stosownie do art. 86 ustawy o podat... - Interpretacja - ITPP1/443-701/08/BJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2008, sygn. ITPP1/443-701/08/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

Czy Wnioskodawca będący podatnikiem od towarów i usług w zakresie najmu, dzierżawy i sprzedaży nieruchomości, może stosownie do art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług odzyskać podatek od towarów i usług, w związku z realizacją powyższego projektu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r., (data wpływu 18 sierpnia 2008 r.) uzupełnionym pismem dnia 9 września 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 sierpnia 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług z tytułu realizacji projektu niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zamierza zrealizować projekt pod nazwą Remont i zakup wyposażenia do świetlicy wiejskiej w miejscowości C. w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (Restrukturyzacja i Modernizacja Sektora Żywnościowego oraz Rozwój Obszarów Wiejskich 2004-2006), Priorytet: Zrównoważony Rozwój Obszarów Wiejskich, Działanie 2.3 Odnowa Wsi oraz Zachowanie i Ochrona Dziedzictwa Kulturowego.

Projekt polega na wykonaniu robót budowlanych takich jak: malowanie ścian i podłóg, wymiana okien i oświetlenia, modernizacja WC, licowanie ścian płytkami, malowanie i zabezpieczenie antykorozyjne dachu oraz zakupie wyposażenia (stół do tenisa, meble kuchenne, stoły, krzesła, tablica informacyjna, ławkostół z bali). Wyremontowana i wyposażona świetlica wiejska będzie stanowić miejsce spotkań mieszkańców sołectwa, imprez okolicznościowych, szkoleń rolniczych, miejsce wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Świetlica będzie udostępniona mieszkańcom nieodpłatnie. Urząd Gminy w piśmie uzupełniającym oświadczył, że za zrealizowane zadanie nie przysługuje zwrot podatku na zasadach, o których mowa w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 z późn. zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Wnioskodawca będący podatnikiem od towarów i usług w zakresie najmu, dzierżawy i sprzedaży nieruchomości, może stosownie do art. 86 ustawy o podatku od towarów i usług odzyskać podatek od towarów i usług, w związku z realizacją powyższego projektu...

Zdaniem Wnioskodawcy, realizując projekt polegający na remoncie i zakupie wyposażenia do świetlicy wiejskiej w miejscowości C. nie ma możliwości skorzystania z prawa określonego w art. 86 ustawy. Podatek naliczony związany z realizacją przedmiotowej inwestycji nie podlega odliczeniu. Świetlica będzie udostępniana mieszkańcom sołectwa nieodpłatnie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN

Treść w pliku PDF

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy