Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 7 sierpnia 2008r. (data wpływu 11 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania do Urzędu Dzielnicy drogi publicznej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 sierpnia 2008r. wpłynął ww. wniosek o
udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności przekazania do Urzędu Dzielnicy drogi publicznej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Firma X Sp. z o.o. jest inwestorem budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. .... (dz. ew. 1; obręb ......) w ........
Zgodnie z art. 16.1 ustawy o drogach publicznych do firmy X należy budowa lub przebudowa drogi publicznej (dz. ew. 2 z obrębu ......) tj. ulicy ........ Ponieważ wspomniana ulica nie spełnia parametrów drogi publicznej koniecznym było aby Spółka uzyskała służebność gruntową przechodu i przejazdu, ułożenia infrastruktury technicznej i budowy drogi od osoby fizycznej (dz. ew. 3 z obrębu ........). Po podpisaniu stosownej umowy z Urzędem Dzielnicy i uzyskaniu decyzji o pozwoleniu na budowę drogi Spółka przystąpiła do
jej budowy. Zgodnie z interpretacjami podatkowymi wydatki poniesione na budowę drogi gminnej można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Stanowić one będą około 50% ogółu kosztów ponieważ pozostała część będzie przypadać na koszty budowy na działce będącej własnością osoby fizycznej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Zdaniem wnioskodawcy przekazanie do Urzędu Dzielnicy drogi publicznej wybudowanej częściowo na działce 3 z obrębu ....... będącej własnością osoby fizycznej nie powinno być opodatkowane podatkiem VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia
przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 533 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terenie kraju.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji,
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Zauważyć jednak należy, że niektóre czynności wykonane nieodpłatnie ustawodawca zrównał z odpłatnym świadczeniem usług. Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jako odpłatne świadczenie usług.
Z powyższego zapisu wynika, że nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów uznaje się za odpłatne świadczenie usług, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki wynikające z ww. przepisu:
- nieodpłatne świadczenie usług nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa
- podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami.
Przez świadczenie usług niezwiązane z prowadzeniem przedsiębiorstwa należy rozumieć takie świadczenie usług, które odbyło się bez związku z potrzebami prowadzonej działalności.
Niedopełnienie któregokolwiek z warunków określonych w art. 8 ust. 2 ustawy jest podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W opisanej przez Spółkę sytuacji dojdzie do nieodpłatnego świadczenia usług, polegających na wybudowaniu drogi publicznej przy ul. ...... w ....... Aby droga spełniała parametry drogi publicznej koniecznym było uzyskanie służebności gruntowej przechodu i przejazdu od osoby fizycznej. Wybudowana droga zostanie nieodpłatnie przekazana przez Spółkę, na cele związane z prowadzonym przedsiębiorstwem, do Urzędu Dzielnicy. Spółka jest inwestorem budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. ...... w ........ i do niej należy (zgodnie z ustawą o drogach publicznych) budowa lub przebudowa drogi publicznej.
Przekazanie budynku mieszkalnego do jego użytkowania związane jest z koniecznością wybudowania drogi dojazdowej do tego budynku, a zatem należy uznać że wybudowanie drogi i następnie przekazanie jej do Urzędu Dzielnicy (właściwego w sprawie zarządzania drogami publicznymi) związane jest z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem.
Biorąc pod uwagę powyższe okoliczności i przedstawione przepisy prawa, należy stwierdzić, że nie została spełniona jedna z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 ustawy warunkujących zrównanie nieodpłatnego świadczenia usług z odpłatnym świadczeniem usług, ponieważ nieodpłatne przekazanie drogi publicznej związane jest z prowadzonym przez Spółkę przedsiębiorstwem. Oznacza to, że niezależnie od spełnienia bądź niespełnienia drugiej z przesłanek zawartych w art. 8 ust. 2 ustawy, dotyczącej prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z prowadzoną inwestycją, niespełnienie przesłanki dot. związku z prowadzoną działalnością, jest już podstawą do traktowania nieodpłatnej usługi jako niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
A zatem, nieodpłatne przekazanie drogi publicznej przez Wnioskodawcę wybudowanej częściowo na działce osoby fizycznej, do której ustanowiono służebność gruntową, na rzecz Urzędu Dzielnicy
jako świadczenie usług nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, iż w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.