Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2008r. (data wpływu 28 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości bez limitu określonego w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu, który następnie stanowił przedmiot odpłatnej dostawy
towarów - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości bez limitu określonego w art. 86 ust. 3 uVAT, od wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu, który następnie stanowił przedmiot odpłatnej dostawy towarów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W maju 2008r. spółka pod firmą: Spółka jawna z siedzibą w W dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki M. Samochód nabyty został od firmy specjalizującej się w sprzedaży samochodów z siedzibą na terytorium Niemiec. W fakturze zakupu samochodu podany został numer identyfikacji podatkowej Spółki poprzedzony kodem PL. Sprzedawca w wystawionej przez siebie fakturze zastosował 0% stawkę VAT. Spółka w terminie rozpoznała obowiązek podatkowy z wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz odprowadziła należny 22% podatek od towarów i usług.
Samochód nabyty został w celu jego dalszej odprzedaży na rzecz firmy leasingowej specjalizującej się w leasingu zwrotnym. Odpłatna dostawa samochodu nastąpiła w tym samym miesiącu tj. w maju 2008r. samochód nie stanowił dla Spółki środka trwałego w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i przed dostawą nie był użytkowany na potrzeby własne Spółki. Po dokonaniu dostawy na rzecz firmy leasingowej samochód ten został następnie oddany w odpłatne użytkowanie Spółce na podstawie umowy leasingu operacyjnego.
Samochód nie spełnia wymogów, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 1-6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U.Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwana dalej ustawą o VAT.
Umowa Spółki nie zawiera w swym przedmiocie działalności obrotu
pojazdami samochodowymi.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 86 ust. 1 uVAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.
Kwotę podatku naliczonego w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 uVAT, stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W myśl art. 86 ust. 3 uVAT, stanowiące lex specialis do art. 86 ust. 2 uVAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Ograniczenia wynikającego z art. 86 ust. 3 nie stosuje się w przypadkach enumeratywnie wskazanych art. 86 ust. 4 uVAT. W myśl art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a uVAT, przepis ust. 3 nie dotyczy przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów). Podkreślenia wymaga, że przepis art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a VAT nie odnosi się bezpośrednio do przedmiotu działalności określonego w umowie Spółki podatnika lub we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lecz do faktycznie wykonywanej przez podatnika
działalności. Nie ulega wątpliwości, że w transakcji odpłatnej dostawy samochodu na rzecz firmy leasingowej Spółka wystąpiła w charakterze handlowca prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na odprzedaży samochodów, a to z następujących powodów:
- dokonała wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu z zamiarem jego dalszej odprzedaży,
- nie użytkowała samochodu na własne potrzeby przed dokonaniem odpłatnej dostawy,
- dokonała odpłatnej dostawy na rzecz firmy leasingowej.
Spółka uważa, że zgodnie z art. 15 ust. 2 uVAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zdaniem Spółki powyższa definicja działalności gospodarczej potwierdza tezę, że istotna dla celów podatku od towarów i usług jest działalność gospodarcza faktycznie wykonywana, a nie wynikająca z umowy Spółki.
Mając na uwadze powyższe należy uznać, że Spółka posiada prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego związanego z wewnątrzwspólnotowym nabyciem samochodu na podstawie art. 86 ust. 1 i ust. 2 pkt 4 oraz art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a w związku z art. 15 ust. 2 uVAT.
Spółka dodaje, że limit odliczenia podatku naliczonego będzie miał zastosowanie do podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących opłaty leasingowe za używanie samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a jego ograniczenie wynika z
przepisu art. 86 ust. 7 uVAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do 86 ust. 2 pkt 4 ww. ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, kwota podatku należnego od importu usług, kwota podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów.
W myśl art. 86 ust. 3 ww. ustawy, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Przepis ust. 3 nie dotyczy zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odprzedaż tych samochodów (pojazdów).
Zgodnie z art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 2.07.2004r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 ze zm.) podejmowanie, wykonywanie i zakończenie działalności gospodarczej jest wolne dla każdego na wolnych prawach, z zachowaniem warunków określonych przepisami prawa. Według art. 40 pkt 1 ustawy z dnia 20.08.1997 r. o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz. U. Nr 17, poz. 209 ze zm.) w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszcza się m. in. dane określające przedmiot działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD). W myśl art. 47 w/w ustawy podmioty podlegające obowiązkowi wpisu do rejestru przedsiębiorców są obowiązane zgłaszać informacje wymienione w art. 38-40 i w art. 44 oraz ich zmiany, niezależnie od obowiązków wynikających z odrębnych przepisów, chyba że ustawa stanowi inaczej. Według art. 14 w/w ustawy podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego. Samochód nabyty został w celu jego dalszej odsprzedaży. Odpłatna dostawa samochodu nastąpiła na rzecz firmy leasingowej, a następnie samochód ten został oddany w odpłatne użytkowanie Spółce na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Umowa Spółki nie zawiera w swym przedmiocie działalności obrotu pojazdami samochodowymi. W opinii Spółki w transakcji odpłatnej dostawy samochodu na rzecz firmy leasingowej Spółka wystąpiła w charakterze handlowca prowadzącego działalność gospodarczą polegającą na odprzedaży samochodów.
W związku z powyższym biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz obowiązujący w tym zakresie stan prawny należy stwierdzić, że Spółce nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w pełnej wysokości (bez limitu określonego w art. 86 ust. 3) z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu, który następnie stanowił przedmiot odpłatnej dostawy towarów. Z przepisu ww. art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a) ustawy o podatku od towarów i usług jednoznacznie wynika, że ust. 3 art. 86 wówczas nie ma zastosowania, gdy odprzedaż samochodów nabytych w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów jest przedmiotem działalności podatnika (w dziale 3 rejestru przedsiębiorców zamieszczone są dane określające przedmiot takiej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD)).
W przedmiotowej sprawie jak zresztą potwierdza sama Spółka w przedmiocie działalności gospodarczej nie posiada zapisu odnośnie obrotu pojazdami samochodowymi. Według art. 14 w/w ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym podmiot obowiązany do złożenia wniosku o wpis do Rejestru nie może powoływać się wobec osób trzecich działających w dobrej wierze na dane, które nie zostały wpisane do Rejestru lub uległy wykreśleniu z Rejestru.
W związku z tym w powyższej sprawie ma zastosowanie przepis ww. art. 86 ust. 3 który stanowi, że w przypadku nabycia samochodów osobowych..., kwotę podatku naliczonego stanowi 60 % kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.
Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że w powyższej interpretacji nie odnosi się do stanowiska odnośnie limitu odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących opłaty leasingowe za używanie samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego, (przepis art. 86 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Takie zagadnienie nie było przedmiotem zapytania.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock