Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2008 r. (data wpływu 01.08.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług, w zakresie wysokości stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek wraz z płytami CD lub DVD - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01.08.2008 r. wpłynął ww. wniosek o
udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wysokości stawki podatku VAT stosowanej przy sprzedaży książek wraz z płytami CD lub DVD.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wydawnictwo X jest częścią międzynarodowej grupy medialnej, będącej potentatem w dziedzinie informacji i edukacji.
Podstawową działalnością firmy jest sprzedaż podręczników do nauki języka angielskiego nabywanych jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów z firmy X w Wielkiej Brytanii.
Do większości sprzedawanych przez Wnioskodawcę publikacji dołączone są nośniki: płyty CD lub DVD, ale zarówno książka jak i płyta posiadają takie same zakresy funkcjonalności - służą nauce języka obcego. Płyta stanowi integralną część książki i nie zawiera dodatkowych informacji niezwiązanych z tematyką książki. Dodanie do książki płyty, podnosi jedynie walory nauczania języka.
Na wyżej wspomnianych nośnikach umieszczane są fragmenty książki - merytorycznie i technicznie z nią związane, np.: ćwiczenia językowe, nagrania dialogów, wymowy słów, niektórych tekstów, map, ilustracji, jak również części ćwiczeniowe podręcznika.
Wnioskodawca zaznacza, iż zamieszcza część podręcznika na płycie ze względu na praktyczny aspekt wykorzystania tego rodzaju nośnika (np. aby umożliwić wielokrotne odsłuchania zawartych nagrań lub wykonywanie ćwiczeń w celu utrwalenia przyswojonego materiału i zdobytej wiedzy).
Komplet w postaci książki drukowanej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej stanowią funkcjonalnie i merytorycznie nierozłączną całość, które nie mogą funkcjonować oddzielnie. W związku z tym nie jest możliwa dostawa tylko jednej części, lecz jedynie obu połączonych ze sobą elementów w ramach jednej transakcji, jako jednego przedmiotu sprzedaży.
Ze względu na opisany charakter publikacji Spółka X nie oferuje do sprzedaży tylko części drukowanej ani samej części na płycie, traktując je łącznie jako jeden produkt.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług jest między innymi odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez odpłatną dostawę w myśl art. 7 ust. 1 cyt. ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Co do zasady stawka podatku VAT - stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy o VAT - wynosi 22 %. Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi. W oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od
towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2008 r. obniżoną do 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia:
- książek (PKWiU ex 22.11), z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN;
- czasopism specjalistycznych.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Zdaniem Wnioskodawcy książka i płyta CD lub DVD stanowi jeden produkt, a to oznacza, że do dostawy tego produktu winna być zastosowana obniżona stawka podatku VAT w wysokości 0 %.
Zgodnie z § 7 ust. 1 pkt 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) stawkę 0% stosuje się do m.in. do dostaw w kraju książek PKWiU ex 22.11 (z pewnymi nieistotnymi w opisanym zdarzeniu przyszłym wyjątkami), oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.
Książka wraz z płytą CD jest zaliczana do grupowania statystycznego ex 22.11 PKWiU, do którego zalicza się książki (bez względu na formę ich wydania: papierową czy elektroniczną) co nie ogranicza możliwości stosowania obniżonej stawki wyłącznie do części książki, która została wytworzona poprzez drukowanie.
W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, dostawa książki wraz z dołączoną do niej płytą CD lub DVD podlega opodatkowaniu podatkiem VAT w wysokości 0 %.
Spółka stoi na stanowisku, iż dołączane do książek płyty stanowią integralną część publikacji, składającej się z dwóch elementów: książki i płyty, pamiętając jednocześnie, iż wszystkie materiały zawarte na nośnikach są ściśle związane z tematyką książki i nie mogą stanowić odrębnego przedmiotu dostawy.
Powyższe stanowisko znajduje również oparcie w ukształtowanej linii interpretacyjnej organów skarbowych. Znalazło ono swój wyraz między innymi w:
- postanowieniu Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 17.02.2006 r. (sygn. 1472/RPP1/443-105/06/KB),
- postanowieniu Naczelnika Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie z dnia 16.10.2006 r. (sygn. 1471/NUR2/443-290/06/JP),
- decyzji Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25.01.2008 r. (sygn. 1401/PH-l/4407/14-51/07/AŁ/PV-l).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś w myśl z art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. Zatem dla prawidłowego określenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla czynności, których przedmiotem są poszczególne towary i usługi, ustawodawca odsyła do klasyfikacji statystycznych wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, powołując w przepisach dotyczących obniżonych stawek podatku oraz w załącznikach do ustawy symbole PKWiU.
Co do zasady stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z tego podatku.
W oparciu o § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97 poz. 970 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od dnia 01.01.2008 r. obniżoną do wysokości 0% stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN.
Jak wynika z wyżej przywołanych uregulowań rozporządzenia, dostawa lub wewnątrzwspólnotowe nabycie książek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 0%, jeżeli łącznie zostaną spełnione trzy warunki:
- przedmiotem transakcji są książki sklasyfikowane do pozycji PKWiU 22.11, oraz
- transakcja nie dotyczy książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek, a także
- sprzedawane książki oznaczone są symbolem ISBN.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż przedmiotem dostawy są podręczniki do nauki języka angielskiego wraz z dołączonymi do nich płytami CD lub DVD. Płyta CD lub DVD stanowi integralną część książki i nie zawiera dodatkowych informacji niezwiązanych z tematyką książki. Komplet w postaci książki drukowanej i płyty z treściami będącymi uzupełnieniem części drukowanej stanowią funkcjonalnie i merytorycznie nierozłączną całość, które nie mogą funkcjonować oddzielnie. Spółka nadmienia, iż nie jest możliwa dostawa tylko jednej części, lecz jedynie obu połączonych ze sobą elementów jako jednego przedmiotu sprzedaży. Ponadto, przedmiotowe książki wraz z dołączanymi do nich płytami Wnioskodawca zalicza do grupowania statystycznego PKWiU ex 22.11 Książki.
W tym miejscu organ podatkowy zauważa, iż konstrukcja prawna przedmiotu opodatkowania, stawek podatkowych i zwolnień podatkowych w ustawie o VAT opiera się na właściwych klasyfikacjach statystycznych, tj. Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 06.04.2004 r. w sprawie PKWiU; Dz. U. Nr 89 poz. 844 ze zm.). Tym bardziej, że konstrukcja ustawy i załączników do niej powoduje, iż to stosowna klasyfikacja w większości przypadków decyduje o tym jaką stawkę podatku należy zastosować w odniesieniu do danej sytuacji. Z tego też względu sprawa klasyfikacji statystycznej towarów i usług nabiera szczególnego znaczenia.
Należy podkreślić również, iż do zaklasyfikowania danego towaru bądź usługi do odpowiedniej grupy towarów nie są kompetentne organy podatkowe. W myśl bowiem Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1 poz.11):
- Zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej.
- W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania: rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według:
- Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),
- Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),
- Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN),
- Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),
- Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB),zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.
zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania wyżej powołanych standardów klasyfikacyjnych.
W związku z powyższym, warunkiem stosowania 0% stawki podatku VAT dla dostawy wspomnianego towaru, tj. książki wraz z załączoną do niej płytą, stanowiącymi nierozerwalną całość, jest właściwa jego klasyfikacja, zgodna z PKWiU.
Mając na uwadze przedstawione przez Wnioskodawcę zdarzenie przyszłe oraz przywołane powyżej przepisy ustawy o VAT oraz rozporządzenia wykonawczego należy stwierdzić, iż dostawa książki, której dotyczy zapytanie, wraz ze stanowiącą jej integralną część płytą CD bądź DVD, będące jednolitym przedmiotem sprzedaży, sklasyfikowana przez Spółkę pod symbolem PKWiU ex 22.11 oraz oznaczona symbolem ISBN, będzie stanowiła dostawę jednego towaru, a Wnioskodawca będzie uprawniony do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0%, na mocy § 7 ust. 1 pkt 9 lit. a) ww. rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy raz jeszcze podkreślić, iż obowiązek prawidłowego zaklasyfikowania dostarczanego towaru lub świadczonej usługi do właściwego grupowania statystycznego spoczywa wyłącznie na dostawcy towaru lub wykonawcy usługi. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania wyrobu lub usługi według PKWiU zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul.1 Maja 10, 09-402 Płock.