Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2008 r. (data wpływu 29 lipca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania otrzymanych bonusów jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29
lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie udokumentowania otrzymanych bonusów. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 17 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka sprzedaje ozdoby choinkowe firmie holenderskiej. Strony ustaliły w porozumieniu, że Wnioskodawca otrzymuje od klienta holenderskiego bonus dotyczący obrotów za okres od 18 marca 2008 r. do 30 czerwca 2008 r.
W okresie tym Spółka wystawiła 48 faktur wielopozycyjnych (na ozdoby gładkie i dekorowane). Przedmiotowy bonus został określony dla ozdób gładkich 6% wartości obrotu oraz dla ozdób dekorowanych 4% wartości obrotu.
W uzupełnieniu do wniosku Zainteresowany poinformował, że:
- dokonuje wewnątrzwspónotowych dostaw towarów,
- otrzymuje od klienta holenderskiego bonus z tytułu terminowych dostaw i osiągnięcia określonego w porozumieniu wysokości obrotu do konkretnych dostaw,
- w porozumieniu z klientem holenderskim, Spółka zobowiązała się do dostarczenia w określonym czasie i zgodnie z zamówieniem towaru (ozdób choinkowych); po dotrzymaniu warunków porozumienia firma holenderska zobowiązała się zapłacić dodatkowo 6% wartości obrotu dla ozdób gładkich i 4% wartości obrotu dla ozdób dekorowanych; wartość obrotu była wyliczona z sumy wszystkich faktur wystawionych w przedmiotowym okresie,
- wypłata bonusu wynika z porozumienia zawartego między kontrahentem holenderskim, a Wnioskodawcą,
- sprzedawany towar jest ujęty jako wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów z 0% stawką VAT,
- Zainteresowany wystawił do wszystkich faktur pierwotnych faktury korygujące podwyższając cenę bombek gładkich o 6%, a dekorowanych o 4%, ale zastanawia się nad możliwością wystawienia jednej faktury z zastosowaniem wyliczenia obrót razy procent bonusu.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Wnioskodawca uważa, że można wystawić jedną zbiorczą fakturę korygującą ze stawką 0%, a w pozycjach wyszczególnić sumę obrotu bombek gładkich i dekorowanych za dany okres.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
- eksport towarów,
- import towarów,
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z art. 7 ust. 1 ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
W myśl postanowień art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W myśl art. 29 ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.
Na podstawie art. 29 ust. 4 ustawy, obrót zmniejsza się o kwoty
udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.
Podatnicy podejmują różnorodne działania w zakresie intensyfikacji sprzedaży towarów, w efekcie których wypłacane są tzw. premie pieniężne/bonusy. Skutki podatkowe wypłaconych premii pieniężnych/bonusów są uzależnione od wielu czynników, m.in. od ustalenia za co faktycznie zostały wypłacone, tzn.: czy dotyczą konkretnych dostaw, czy też odnoszą się do wszystkich dostaw w określonym czasie.
W przypadkach, gdy wypłacona przez nabywcę towarów premia pieniężna/bonus jest związana z konkretną dostawą, nawet jeżeli jest wypłacona po dokonaniu zapłaty, ma bezpośredni wpływ na wartość tej dostawy i w efekcie
prowadzi do zmiany wartości (ceny) dostawy.
W praktyce występują również sytuacje, w których premia pieniężna/bonus jest wypłacana z tytułu dokonywania nabyć/dostaw o określonej wartości czy ilości towarów w określonym czasie i nie jest związana z żadną konkretną dostawą. W takiej sytuacji należy uznać, że wypłacona premia pieniężna/bonus związana jest z określonymi zachowaniami nabywcy/dostawcy, a zatem ze świadczeniem usług przez otrzymującego taką premię, które to usługi podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach. Świadczeniem usług jest bowiem każde zachowanie się podmiotu w wykonaniu stosunku zależności, które niekoniecznie polega na fizycznym wykonaniu jakiejkolwiek czynności lub podjęciu działania.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Wnioskodawca dokonuje wewnątrzwspónotowych dostaw towarów. Spółka sprzedaje ozdoby choinkowe (gładkie i dekorowane) firmie holenderskiej, od której w ramach zawartej umowy, otrzymuje bonus z tytułu terminowych dostaw i osiągnięcia określonej w porozumieniu wysokości obrotów dotyczących konkretnych dostaw. Firma holenderska, po dotrzymaniu warunków wynikających z porozumienia, zobowiązała się zapłacić dodatkowo 6% wartości obrotu dla ozdób gładkich i 4% wartości obrotu dla ozdób dekorowanych.
Mając powyższe na uwadze, należy stwierdzić, iż otrzymywany przez Spółkę bonus nie stanowi zapłaty za dodatkowe usługi, ale dopłatę do konkretnych dostaw, w związku z powyższym wpływa na zmianę ceny towarów, tj. na jej podwyższenie.
Uregulowania dotyczące warunków, jakie musi spełniać faktura dokumentująca podwyżkę cen po wystawieniu faktury, zawarte są w przepisie § 17 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.), zwanego dalej rozporządzeniem.
Zgodnie z § 17 ust. 2 rozporządzenia, faktura korygująca dotycząca podwyższenia ceny powinna zawierać co najmniej:
- numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
- dane zawarte w fakturze, której dotyczy faktura korygująca:
a) określone w § 9 ust. 1 pkt 1-3,
b) nazwę towaru lub usługi objętych podwyżką ceny; - kwotę podwyższenia ceny bez podatku;
- kwotę podwyższenia podatku należnego.
Ponadto należy nadmienić, iż zgodnie z § 16 ust. 7 rozporządzenia, faktury korygujące powinny zawierać wyraz KOREKTA albo wyrazy FAKTURA KORYGUJĄCA.
Z opisu zawartego we wniosku wynika, iż Spółka wystawiła do wszystkich faktur pierwotnych faktury korygujące podwyższając cenę bombek, ale zastanawia się nad możliwością wystawienia jednej
zbiorczej faktury korygującej, wyszczególniając w pozycjach sumę obrotu bombek gładkich i dekorowanych za dany okres.
Zaznaczyć należy, iż przepisy prawa podatkowego nie stanowią wprost o zbiorczej fakturze korygującej, lecz wystawienie takiego dokumentu, o ile dokumentuje prawnie dopuszczalną zmianę obrotu i zawiera wszystkie wymagane elementy należy uznać za prawidłowe. Dlatego też nie ma przeszkód, by wystawiać zbiorcze faktury korygujące do co najmniej kilku faktur. Na takiej zbiorczej fakturze powinny być podane wszelkie informacje dotyczące faktur pierwotnych, które pozwolą jednoznacznie stwierdzić, których faktur pierwotnych przedmiotowa faktura korygująca dotyczy, w szczególności obejmować korektą sprzedaż co do gatunku i tożsamą podmiotowo oraz wymieniać elementy kwotowe dotknięte tą samą stawką podatku.
Biorąc powyższe pod uwagę, tut. Organ stwierdza, że jeżeli faktury korygujące wystawione przez Spółkę w związku z podniesieniem ceny będą zawierać sumaryczne ujęcie kwot obrotu wynikających z podwyższenia cen konkretnych towarów oraz pozostałe elementy wynikające z § 17 ust. 2 rozporządzenia, to postępowanie Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami
administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.