Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPP1/443-354/08-5/GD

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 23.04.2008, sygn. IPPP1/443-354/08-5/GD, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko M sp. z o. o., przedstawione we wniosku z dnia 21.02.2008r. (data wpływu 25.02.2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25.02.2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony na wezwanie w dniu 14.04.2008r. oraz w dniu 16.04.2008r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Drukarnia M sp. z o. o. świadczy między innymi usługi drukowania książek z..... na papierze własnym. Nie jest wydawcą, nie ma prawa swobodnego dysponowania wydrukowanym nakładam (tak jak np. sprzedaż w kioskach ruchu, sprzedaż dowolnym odbiorcom w dowolnych ilościach), nie jest również właścicielem numerów ...... nadawanych poszczególnym tytułom przez Bibliotekę X, nie posiada również praw autorskich do drukowanych przez siebie książek. W związku z powyższym do tej pory uznawała, że świadczy usługi drukowania książek z ...... i stosowała na fakturach sprzedaży stawkę VAT 22% oraz rozliczała je zgodnie z art. 19 ust.13 pkt 8 i 15 ustawy o VAT (Dz.U.54 poz.535) oraz zgodnie z Dz.U.97 poz.971 par.18.1 i 18.2. Klienci Wnioskodawcy odmawiają przyjmowania faktur z 22% stawką VAT, powołując się na stosowanie stawki 0% przez drukarnię E sp. z o. o., NIP ............. Drukarnia ta w oparciu o decyzję nr 1........... z 30.11.2005 wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie stosuje stawkę VAT 0% i fakturuje sprzedaż książek z I, (a nie usługi drukowania książek z I) wprowadzając jedynie obowiązek umieszczenia w zamówieniach składanych przez odbiorców, następującej klauzuli: Od momentu wydania nakładu wydawcy lub wskazanej przez niego osobie na wydawcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel... oraz fakturując wykonaną usługę przed datą wydania nakładu do odbiorcy. E sp. z o. o. jest drukarnią, która również nie jest wydawcą, nie ma praw autorskich, nie jest właścicielem nr ISBN, nie może swobodnie sprzedawać nakładu dowolnym odbiorcom w dowolnych ilościach. Dotychczasowe stosowanie przez Wnioskodawcę stawki VAT 22% i traktowanie sprzedaży, jako usługi drukowania książek z ISBN powoduje, że Spółka traci klientów na rzecz drukarń stosujących tak jak firma E stawkę VAT 0% na omawiane usługi. Stwarza to niekorzystne dla Spółki warunki rynkowe. Wnioskodawca chce fakturować sprzedaż książek z ISBN z zastosowaniem stawki 0%. Przedmiotem zapytania są ksiązki objęte PKWiU 22.11, posiadające ISBN, na druk, których uda się Wnioskodawcy zdobyć zamówienie z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem wnioskodawcy.

Spółka uważa, że po wprowadzeniu do zamówień odbiorców klauzuli podanej w zapytaniu, do czasu wydania nakładu odbiorcy drukarnia M będzie miała prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel i wystawiając fakturę przed datą wydania nakładu będzie dokonywała sprzedaży książek z I (a nie usług drukowania książek z I). Tym samym może stosować do tej sprzedaży stawkę 0%

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn zm. ) - opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług). Istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W wyżej powołanym przepisie mowa jest o czynności, która daje otrzymującemu towar, prawo do rozporządzania rzeczą jak właściciel (prawo do wyzbycia się, obciążania, korzystania z nabytych rzeczy). Chodzi tutaj przede wszystkim o możliwość faktycznego dysponowania rzeczą, a nie rozporządzania nią w sensie prawnym. Zgodnie z zawartą w art. 2 pkt 6 definicją, towary w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług - to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Spółka drukuje książki z nadanym I na papierze własnym. Do chwili wydania nabywcy nakładu Drukarnia będzie miała prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel (zamówienie składane przez wydawcę będzie zawierało klauzulę , zgodnie, z którą z chwilą wydania nakładu wydawcy lub osobie przez niego wyznaczonej, na wydawcę przechodzi prawo do rozporządzania nakładem jak właściciel). Spółka nie jest właścicielem praw autorskich, nie jest też właścicielem numeru I, nie może też dokonać sprzedaży nakładu dowolnemu odbiorcy.

W przypadku, gdy przedmiotem czynności wykonywanych przez drukarnię jest wykonanie produktu w postaci książki, która została wydrukowana na materiale własnym drukarni, czynność ta może spełniać przesłanki uznania jej za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, o ile wykonujący zlecenie przenosi prawo do rozporządzania tym produktem jak właściciel na nabywcę. W przedmiotowej sytuacji należy uznać, ze mamy do czynienia z dostawą towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ww. ustawy.

Przedmiotem dostawy są książki o symbolu PKWiU 22.11, posiadające ISBN z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek.

Zgodnie z § 7 ust.1 pkt 9 lit a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) dodanym przez § 1 pkt 2 lit a tiret drugi rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 grudnia 2007 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 249, poz. 1861), obowiązującym od dnia 01.01.2008r., obniżoną do wysokości 0 % stawkę podatku stosuje się do dostaw w kraju i wewnątrzwspólnotowego nabycia książek (PKWiU ex 22.11) - z wyłączeniem książek adresowych o zasięgu krajowym, regionalnym i lokalnym, książek telefonicznych, teleksów i telefaksów (PKWiU 22.11.20-60.10), nut, map i ulotek - oznaczonych stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami I.

Co do zasady zgodnie z §13 ust.1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 95, poz. 798 ze zm.) - fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Wystawienie przez Wnioskodawcę faktury dwa dni przed wydaniem nakładu nabywcy nie wpłynie na stawkę podatku od towarów i usług.

Stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że nie jest organem uprawnionym do dokonywania klasyfikacji statystycznych. Organem właściwym w tym zakresie jest Ośrodek Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego , który dokonuje klasyfikacji usług, na wniosek zainteresowanego. Ponadto wskazać należy, iż na potrzeby ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz.535 ze zm.), zgodnie z § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 kwietnia 2004r. w sprawie Polskiej klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2004r. nr 89, poz. 844 ze zm.) stosuje się rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 marca 1997r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) i nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2008 r.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie