Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Firmy przedstawione we wniosku z dnia 18 stycznia 2008r. (data wpływu 23 stycznia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez podatnika używanych telefonów komórkowych i innych składników majątku - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 stycznia 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży przez podatnika używanych telefonów komórkowych i innych składników majątku.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Podstawowa działalność Zakładu X nie podlega ustawie o podatku od towarów i usług. Do głównych działań Zakładu należą między innymi: stwierdzanie i ustalanie obowiązku ubezpieczeń społecznych, ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych oraz wypłata tych świadczeń, wymierzanie i pobieranie składek na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. W sporadycznych przypadkach Zakład jest dostawcą towarów i usług w myśl ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, które nie są związane z prowadzeniem podstawowej działalności.
Zakład dokonuje zakupu telefonów komórkowych dla celów służbowych z których korzystają pracownicy. Zdarza się, że z telefonów służbowych przeprowadzane są rozmowy prywatne, wówczas pracownicy obciążani są za rozmowy fakturami VAT z naliczonym 22% podatkiem od towarów i usług. Po dłuższym okresie użytkowania przekraczającym pół roku, Zakład dokonuje sprzedaży używanych telefonów komórkowych na rzecz pracowników korzystając ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
Zakład sprzedaje także pracownikom inne używane składniki majątku które użytkowane są powyżej 6 miesięcy stosując stawkę zwolnioną od podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Zdaniem wnioskodawcy sprzedaż używanych telefonów komórkowych i innych składników majątku w stawce zwolnionej od podatku od towarów i usług jest zgodna z przepisami ustawy z dnia z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, ponieważ spełnione zostały następujące warunki:
- w momencie zakupu telefonów komórkowych i innych składników majątku nie przysługiwało zakładowi prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony
- okres używania przez Zakład telefonów komórkowych i innych składników majątku przekroczył pół roku.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem pkt 10, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze;
Art. 43 ust. 2 ustawy stanowi, że przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się: 1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat;
- pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.
Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wnioskodawca będzie dokonywał sprzedaży telefonów komórkowych i innych składników majątku, przy zakupie których firmie nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony i okres ich używania przez podatnika przekroczył pół roku.
W związku z tym sprzedaż używanych telefonów komórkowych i innych składników majątku przez wnioskodawcę będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie wyżej cytowanego przepisu.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1 Maja 10 09-402 Płock.