Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 lipca 2008 r. (data wpływu 28 lipca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 9 października 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży dwóch mieszkań zakupionych i zasiedlonych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 lipca 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży dwóch mieszkań zakupionych i zasiedlonych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
W dniu 19 marca 2007 r. zakupił Pan trzy mieszkania usytuowane w jednej nieruchomości na podstawie faktury VAT. Od miesiąca czerwca 2006 r. wpłacał Pan zaliczki na poczet zakupu, udokumentowane fakturami. Jedno z mieszkań zakupił Pan z zamiarem dalszej odsprzedaży, natomiast dwa pozostałe mieszkania miały służyć Panu i rodzinie. Podatek naliczony odliczył Pan tylko w części dotyczącej mieszkania zakupionego z zamiarem sprzedaży tj. 34,86%. Pozostałej kwoty podatku nie odliczał Pan. W dniu 26 września 2007 r. dokonał Pan sprzedaży mieszkania, którego wielkość odpowiada 34,86% ogółu zakupionych od developera powierzchni. Wystawił Pan fakturę VAT i przekazał podatek należny do urzędu skarbowego. W akcie notarialnym podatek od towarów i usług był również uwzględniony. Pozostałe dwa mieszkania zostały przez Pana zasiedlone, a następnie po półrocznym użytkowaniu sprzedane. Nabywcami mieszkań były osoby fizyczne nie prowadzące działalności gospodarczej, dlatego sprzedaż nastąpiła na podstawie aktów notarialnych, a nie faktur VAT.
Ponadto wyjaśnił Pan, iż jest osobą prowadzącą działalność gospodarczą w zakresie handlu i usług elektronicznych (montaż anten TV i SAT), a także w zakresie Pana działalności jest wynajem lokali użytkowych.
Czy sprzedaż opisanych dwóch lokali mieszkalnych zakupionych celem zamieszkania w nich jest zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług?
Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż tych mieszkań korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Co do zasady stawka podatku na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy - wynosi 22%. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku. I tak, zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 powołanej ustawy zwalnia się od podatku dostawę obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyjątkiem obiektów i ich części, które mają być zasiedlone lub zamieszkane po raz pierwszy; zwolnienie nie dotyczy części budynków przeznaczonych na cele inne niż mieszkaniowe.
W myśl art. 2 pkt 12 ustawy, przez obiekty budownictwa mieszkaniowego rozumieć należy budynki mieszkalne stałego zamieszkania sklasyfikowane Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych dziale 11.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy przez pierwsze zasiedlenie rozumie się wydanie pierwszemu nabywcy lub pierwszemu użytkownikowi obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu.
Zatem, przez pierwsze zasiedlenie należy rozumieć objęcie we władanie obiektu budownictwa mieszkaniowego lub jego części (lokalu mieszkalnego) przez pierwszego nabywcę lub pierwszego użytkownika. Przedmiotowy obiekt (lokal) nie musi być faktycznie zamieszkały, lecz winien być przejęty przez nabywcę do użytkowania. Wydanie przedmiotowych obiektów nabywcy winno nastąpić w ramach wykonania przez sprzedającego czynności podlegających opodatkowaniu. Wówczas, jak wynika z przepisów ustawy, zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe
Z przedstawionego zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku wynika, że w dniu 19 marca 2007 r. dokonał Pan zakupu trzech mieszkań od developera. Jedno z nich zostało sprzedane w dniu 26 września 2007 r., natomiast pozostałe dwa po półrocznym ich użytkowaniu.
Analiza definicji pierwszego zasiedlenia, zawartej w art. 2 pkt 14 ww. ustawy oraz opisu stanu faktycznego prowadzi do wniosku, iż w przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z lokalami mieszkalnymi innymi, niż mającymi być zasiedlone po raz pierwszy.
Zwolnienie od podatku od towarów i usług stosuje się w odniesieniu do sprzedaży obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, jeśli są one już zasiedlone lub zamieszkane oraz są przeznaczone na cele mieszkaniowe.
Zatem, o ile przedmiotowe lokale mieszkalne są przeznaczone na cele mieszkaniowe, sprzedaż ich będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 cytowanej ustawy.
Końcowo nadmienić należy, iż w niniejszej interpretacji nie oceniono poprawności opodatkowania sprzedaży pierwszego mieszkania, gdyż kwestia ta nie była przedmiotem zapytania oraz nie przedstawił Pan w tym zakresie własnego stanowiska.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.