Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPP1-443-198/08-2/JL

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 26.03.2008, sygn. IPPP1-443-198/08-2/JL, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Uniwersytetu, przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2008 r. (data wpływu 06.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od realizowanego projektu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 06.02.2008 r. wpłynął wniosek Uniwersytetu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w jego indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od realizowanego projektu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Uniwersytet w dniu 14.12.2004 r. zawarł umowę z samorządem województwa o dofinansowanie projektu Akademia rozwoju zawodowego w ramach Priorytetu 2. Wzmocnienie zasobów ludzkich w regionach którego działanie miało na celu rozwój umiejętności powiązanej z potrzebami regionalnego rynku pracy i możliwości kształcenia ustawicznego w regionie. Głównym celem było wdrożenie jak najdalej idących kompleksowych i spójnych działań podwyższających atrakcyjność absolwentów na rynku pracy, by zapobiec wzrostowi liczby osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Realizacja Projektu miała doprowadzić do poprawy jakości życia społeczności lokalnej. Beneficjentami ostatecznymi byli studenci IV i V roku wszystkich wydziałów uczelni. Studenci zostali objęci doradztwem zawodowym o charakterze indywidualnym i grupowym, oraz doradztwem on-line przy pomocy forum internetowego. Końcowym efektem uczestnictwa w doradztwie było stworzenie własnego portfolio zawodowego oraz udostępnienie pracodawcom drogą internetową bazy danych potencjalnych pracowników. Zaprojektowany program poradnictwa pozwolił na dostosowanie usług do indywidualnych potrzeb beneficjentów, kształtowanie postaw i umiejętności niezbędnych do poruszania się na rynku pracy. Wybór takiej formy wsparcia podyktowany był większym zapotrzebowaniem na takie usługi oraz tym że w ciągu całego procesu edukacyjnego nie byli oni objęci żadnym procesem doradztwa zawodowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizacja projektu w formie poradnictwa zawodowego, którym objęta została grupa studentów jest kontynuacją procesu dydaktycznego. Usługi dydaktyczne korzystały i w świetle obowiązujących przepisów prawnych korzystają ze zwolnienia z podatku VAT. Uniwersytet jest podatnikiem i płatnikiem podatku od towarów i usług. Oprócz działalności edukacyjnej korzystającej ze zwolnienia prowadzi również w bardzo małym zakresie działalność gospodarczą polegającą głównie na: wynajmie powierzchni, sprzedaż książek oraz sprzedaż prac badawczych, które to czynności w aktualnym stanie prawnym podlegają opodatkowaniu. Zgodnie z art.86 ust.1 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego VAT. Z wyżej cytowanego przepisu wynika, że prawo do odliczenia podatku uczelni przysługuje, ale tylko w zakresie w jakim te towary i usługi wykorzystywane są do wykonania czynności opodatkowanych.

Odliczyć, zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Istotną zasadą pozwalającą na odliczenie podatku VAT naliczonego od zakupów jest związek zakupów opodatkowanych z czynnościami opodatkowanymi. Wskazana zasada wyłącza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego od zakupów towarów i usług, które nie są wykorzystywane do sprzedaży opodatkowanej, a tylko do czynności zwolnionych z opodatkowania. Jednocześnie z zasady tej wynika, że może być częściowe odliczenie podatku naliczonego VAT, ale tylko w takiej części w jakiej dane towary i usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych. Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot podatku naliczonego co do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego, jak i czynności, z którymi takie prawo nie przysługuje,

Podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżania kwoty podatku należnego-zgodnie z art.90 ustawy o podatku od towarów i usług. Dodatkowo podatek VAT naliczony podlega odliczeniu, gdy nabyte towary i usługi wykorzystywane są do czynności w sposób bezpośredni i bezsporny.

A zatem wydatki na realizację przez uczelnię omawianego projektu, którego głównym celem jest poradnictwo zawodowe nie będą mogły skorzystać z odliczenia podatku naliczonego.

Według Wnioskodawcy, usługi poradnictwa zawodowego świadczone przez uczelnię w ramach realizowanego projektu finansowego ze środków funduszy strukturalnych mieszczą się w zakresie szeroko rozumianych usług edukacyjnych, które korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54, poz. 535 ze zm.) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Podstawową przesłanką warunkującą prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego jest związek tego podatku z wykonywaniem czynności opodatkowanych.

W przedstawionym we wniosku stanie faktycznym Uniwersytet realizuje projekt, którego celem jest wdrożenie działań podwyższających atrakcyjność absolwentów na rynku pracy, by zapobiec wzrostowi liczby osób bezrobotnych z wyższym wykształceniem. Zdaniem Wnioskodawcy, realizacja projektu w formie poradnictwa zawodowego, którym objęta została grupa studentów jest kontynuacją procesu dydaktycznego.

Zgodnie z art. 43 ust . 1 pkt 1 zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy, w poz. 7 tegoż załącznika do ustawy wymieniono usługi w zakresie edukacji.

A zatem świadczenie przez Uniwersytet usług edukacyjnych w ramach realizowanego projektu jest zwolnione od podatku od towarów i usług.

Z uwagi na fakt, iż nie został spełniony warunek określony w art. 86 ust. 1 ustawy Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od wydatków związanych z realizacją przedmiotowego projektu.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie