Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporząd... - Interpretacja - IPPP1-443-204/08-3/IZ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 01.04.2008, sygn. IPPP1-443-204/08-3/IZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Podatnika, przedstawione we wniosku z dnia 04.02.2008 r. (data wpływu 11.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustanowienia odrębnej własności lokali - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11.02.2008 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania ustanowienia odrębnej własności lokali.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1995 roku Spółdzielnia przejęła nieodpłatnie od przedsiębiorstwa państwowego budynek mieszkalny (budynek zasiedlony przed 1985 r.). Z użytkownikami lokali mieszkalnych Spółdzielnia zawarła umowy najmu. W 2007 roku zgodnie z art. 48 ust. 1 pkt 1 na warunkach określonych w art. 9 i 10 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - bez konieczności wniesienia wkładu budowlanego, na pisemne żądanie najemcy lokalu mieszkalnego Spółdzielnia zawarła z najemcą umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W styczniu 2008 roku członek złożył wniosek o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność. Zgodnie z zapisem art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Spółdzielnia nie może żądać od wnioskodawcy wniesienia wkładu budowlanego z tytułu przekształcenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 19 marca 2007 roku obowiązujących od 1 stycznia 2008 r. należy od ustanowienia odrębnej własności naliczać podatek VAT i co powinno stanowić podstawę opodatkowania?

Zdaniem Wnioskodawcy podatek VAT nie powinien być naliczany, gdyż jest to dostawa części obiektu budownictwa mieszkaniowego, który jako od lat zasiedlony i zamieszkały korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 i 10 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również: ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego. Z kolei art. 146 ust. 1 pkt 3 lit. c ww. ustawy, stanowi iż w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31 grudnia 2007 r. stawkę podatku 0 % stosuje się do: przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu oraz przeniesienia na rzecz członka spółdzielni własności lokalu mieszkalnego lub własności domu jednorodzinnego.

Ustawą z dnia 19 września 2007r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (Dz. U. z 2007r. Nr 192, poz. 1382) zmieniono treść art. 41 ust. 1 i dodano ust. 12, zgodnie z którym stawka podatku na dostawę, budowę, remont, modernizację, termomodernizację lub przebudowę obiektów budowlanych lub części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym wynosi 7%. Ponadto dodano do art. 41 ust. od 12a do 12c, w których zawarto definicje budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Wskazane przepisy obowiązują od dnia 01.01.2008r.

Ponadto, zgodnie z § 5 ust. 1a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 97, poz. 970 ze zm.), stawkę podatku wymienioną w art. 41 ust. 1 ustawy, obniża się do wysokości 7%, również w odniesieniu do obiektów budownictwa mieszkaniowego, o których mowa w art. 2 pkt. 12 ustawy, lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych, oraz lokali mieszkalnych w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej klasyfikacji Obiektów Budowlanych w dziale 12 w zakresie, w jakim wymienione roboty i remonty, obiekty lub ich części oraz lokale nie są objęte tą stawką na podstawie art. 41 ust. 12-12c.

W myśl art. 29 ust. 8 powołanej ustawy jeżeli w okresie 5 lat od ustanowienia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego jest zawierana umowa o przekształcenie przysługującego członkowi prawa na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub ustanowienie w miejsce tego prawa odrębnej własności lokalu, podstawą opodatkowania jest różnica między wartością rynkową lokalu a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Spółdzielnia wskazuje, iż w 2007 r. zawarła z najemca lokalu umowę o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. W styczniu 2008 r. członek Spółdzielni złożył wniosek o przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność. Na podstawie art. 12 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych Podatnik nie może żądać od członka wniesienia wkładu budowlanego z tytułu przekształcenia.

W świetle wyżej powołanego art. 7 ust. 1 pkt 5 ustawy ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego traktowane jest jako dostawa towarów w rozumieniu tego przepisu i jako takie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Stawka właściwa na przedmiotową dostawę, zgodnie z wyżej powołany art. 41 ust. 12 wynosi 7%.

Podstawą opodatkowania dla tej czynności, stosownie do zapisu art. 29 ust. 8 ustawy powinna być różnica między wartością rynkową, a wartością zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego, pomniejszona o kwotę podatku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie