Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 roz... - Interpretacja - ILPP2/443-616/08-2/SJ

www.shutterstock.com
Interpretacja indywidualna z dnia 02.10.2008, sygn. ILPP2/443-616/08-2/SJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu

Temat interpretacji


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani ..., przedstawione we wniosku z dnia 20 czerwca 2008 r. (data wpływu 4 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi wybudowania stoiska targowego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 4 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usługi wybudowania stoiska targowego.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni, za wybudowanie stoiska targowego za granicą, wystawiła fakturę dla polskiego podatnika. Usługa ta nie była związana z najmem nieruchomości, na której powstało stoisko. W zakres tej usługi wchodziło:

  • wybudowanie zabudowy targowej,
  • złożenie jej po targach,
  • dodatkowa obsługa, tj. np.: najem personelu, podłączenie mediów.

Na powyższą usługę Zainteresowana wystawiła fakturę, naliczając 22% podatek VAT, natomiast odbiorca faktury domaga się wystawienia faktury bez tego podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.


Zdaniem Wnioskodawczyni, w myśl art. 27 ust. 1 ustawy o VAT, usługi są opodatkowane w miejscu posiadania siedziby przez świadczącego usługę. Dlatego też, miejscem świadczenia ww. usługi jest Polska, a Zainteresowana powinna naliczyć podatek VAT w wysokości 22%.

Tylko usługi związane z najmem powierzchni wystawienniczej, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, są opodatkowane w miejscu świadczenia usługi.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu ww. podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

W przypadku świadczenia usług bardzo istotnym dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług, jest określenie miejsca świadczenia danej usługi. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy dane świadczenie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.

Ogólna reguła wyrażona w art. 27 ust. 1 ustawy stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.


Z przedstawionego przez Zainteresowaną stanu faktycznego wynika, iż dla podatnika polskiego świadczyła usługę w zakresie wybudowania stoiska targowego bez wynajmu powierzchni wystawienniczej.

W przypadku, gdyby usługa wybudowania stoiska targowego, obejmowała swoim zakresem jako usługę główną wynajem powierzchni wystawienniczej, a także usługi powiązane z wynajmem tej powierzchni, powinna być traktowana jako usługa związana z nieruchomością. Miejscem opodatkowania usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości, zgodnie z przepisem art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy.

W związku z faktem, iż zakres świadczonych przez Wnioskodawczynię usług nie obejmuje usługi głównej (najmu powierzchni wystawienniczej), nie został spełniony warunek określony w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, polegający na związku świadczonej usługi z nieruchomością.

Wobec powyższego, w celu określenia miejsca świadczenia usługi należy wziąć pod uwagę ogólną regułę, wyrażoną w przepisie art. 27 ust. 1 ustawy.

Biorąc pod uwagę przedstawione przepisy ustawy VAT stwierdza się, że miejscem świadczenia wykonanej przez Wnioskodawczynię usługi wybudowania stoiska targowego jest Polska, a tym samym przedmiotowa usługa podlega opodatkowaniu wg stawki podatku w wysokości 22%, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy.


W sytuacji, gdyby ww. usługa wybudowania stoiska targowego związana była z wynajmem powierzchni wystawienniczej, to wówczas, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy, miejscem jej opodatkowania będzie kraj położenia nieruchomości, której przedmiotowa usługa dotyczy.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Nadmienia się, iż zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008 r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016), rozpoznawanie spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych dotyczących wydawania w indywidualnych sprawach pisemnych interpretacji przepisów prawa podatkowego (interpretacje indywidualne), o których mowa w art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), przekazuje się wojewódzkim sądom administracyjnym, na których obszarze właściwości strona skarżąca zamieszkuje lub ma siedzibę. Powyższe rozporządzenie, zgodnie z brzmieniem § 3, wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, tj. z dniem 11 października 2008 r.


W związku z powyższym tut. Organ informuje, że jeżeli skarga na niniejszą interpretację będzie składana po dniu 10 października 2008 r., właściwym do jej rozpoznania będzie Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań.


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu