NTERPRETACJA INDYWIDUALNA - Interpretacja - ITPP2/443-269/08/AP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2008, sygn. ITPP2/443-269/08/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Temat interpretacji

NTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2008 r. (data wpływu 20 marca 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 29 maja 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu nabycia towaru wraz z montażem od kontrahenta z kraju UE jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2008 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 29 maja 2008 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego z tytułu nabycia towaru wraz z montażem od kontrahenta z kraju UE.

W przedmiotowym wniosku oraz piśmie uzupełniającym zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług prowadzącym zakład produkcyjny. Na potrzeby zakładu zamierza nabyć urządzenie od dostawcy z innego kraju UE. Dostawca urządzenia dokona również jego montażu w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Dostawa urządzenia poprzedzona zostanie zapłatą przez Wnioskodawcę zaliczki na podstawie faktury otrzymanej od dostawcy (faktura będzie wystawiona przed wypłatą zaliczki). Spółka nie posiada informacji czy dostawca urządzenia jest lub będzie dla tej transakcji zarejestrowany na terenie kraju dla celów rozliczenia podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek podatkowy powstanie:

  • w stosunku do kwoty zaliczki z chwilą jej otrzymania przez dostawcę,
  • w stosunku do pozostałej kwoty z chwilą wystawienia przez Spółkę faktury wewnętrznej, ale nie później niż 7 dni od dostawy (zakończenia montażu).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub osobę trzecią miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.

Stosownie do art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy, w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz miejscem dostawy towarów jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane; nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.

Na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające towary, jeżeli dokonującym dostawy towarów na terytorium kraju jest podatnik nieposiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju, z zastrzeżeniem art. 135-138.

Według art. 17 ust. 2 ustawy wymienionego wyżej przepisu nie stosuje się w przypadku świadczenia usług i dostawy towarów, od których podatek należny został rozliczony przez usługodawcę dokonującego dostawy towarów na terytorium kraju, z wyłączeniem świadczenia usług określonych w art. 27 ust. 3 lub art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 oraz dostawy gazu w systemie gazowym lub energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym, dla których w każdym przypadku podatnikiem jest usługobiorca lub nabywca towarów.

Wyłączenia powyższe nie mają zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Zgodnie z ogólną zasadą zawartą w art. 19 ust. 1 ustawy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi. Jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi. Przepisu tego nie stosuje się w sytuacji przewidzianej w art. 19 ust. 11 ustawy tj. jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części. Regulacja ta przewiduje, iż każdego rodzaju płatność bez względu na jej formę przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi rodzi obowiązek podatkowy w części, której dotyczy.

Pytanie Wnioskodawcy zawarte we wniosku dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego w opisanej transakcji. W złożonym wniosku wskazano, iż dostawca urządzenia z innego kraju dokona jego montażu w rozumieniu art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Ponadto w piśmie uzupełniającym Spółka wskazała, iż nie posiada informacji czy kontrahent z innego kraju UE jest w Polsce zarejestrowanym podatnikiem. Jeśli zatem dostawca urządzenia nie rozliczy na terytorium kraju podatku od tej transakcji, zobowiązanym do jej rozliczenia będzie Wnioskodawca. W tym przypadku będzie to transakcja, dla której podatnikiem jest nabywca i zastosowanie znajdzie art. 19 ust. 20 ustawy, zgodnie z którym powołane wyżej przepisy art. 19 ust. 4 i 11 stosuje się odpowiednio do dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca. Stosując zatem wskazany przepis w odniesieniu do zaliczki, o której Spółka wspomina we wniosku, obowiązek podatkowy powstanie w momencie wygaśnięcia roszczenia o zapłatę, a więc w dacie zapłaty zaliczki.

Na podstawie art. 106 ust. 1 ustawy podatnicy są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy.

Stosownie do art. 106 ust. 7 w przypadku dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, wystawiane są faktury wewnętrzne.

W odniesieniu zatem do pozostałej kwoty transakcji (po odjęciu zaliczki) obowiązek podatkowy powstanie, stosownie do powołanego przepisu, z chwilą wystawienia faktury wewnętrznej, nie później niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Złożenie przez Wnioskodawcę fałszywego oświadczenia, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, postępowania kontrolnego organu kontroli skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego lub organu kontroli skarbowej powoduje, iż niniejsza interpretacja indywidualna nie wywołuje skutków prawnych (art. 14b § 4 Ordynacji podatkowej).

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy