Temat interpretacji
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 12 maja 2008 r. (data wpływu 16 maj 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na dostawę preparatu w postaci tabletek do ssania jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 maja 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej
interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku na dostawę preparatu w postaci tabletek do ssania.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na produkcji preparatów w postaci tabletek do ssania, w skład których wchodzą m.in. wyciągi z korzenia prawoślazu, liści szałwii, ziela jeżówki purpurowej, olejek eukaliptusowy, szałwiowy, bioflawonoidy, witamina C.
Zgodnie z zasadami określonymi w pkt 7.3 Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) obowiązującej w polskim systemie podatkowym, zaliczenie danego produktu do odpowiedniego grupowania jest obowiązkiem producenta. Mając zatem na uwadze powyższe uregulowania Zainteresowany kierując się komunikatem Prezesa GUS z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11), zwrócił się o wydanie opinii do Urzędu Statystycznego w Ł.. Do złożonego zapytania Wnioskodawca dołączył pełne i szczegółowe dane o składzie preparatów.
Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł. w oparciu o przedstawiony opis produktu wydał opinię, zgodnie z którą produkowane przez podatnika preparaty mieszczą się w grupowaniu PKWiU 15.89.14-99.00 Ser fondue oraz pozostałe artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z postanowieniami art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%.
W załączniku nr 3 do ustawy w poz. 34 wymienione zostały towary o symbolu PKWiU 15.89.14 Produkty spożywcze pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1).
Zdaniem podatnika na podstawie posiadanej opinii Ośrodka Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł., będącej wypełnieniem obowiązku ciążącego na producencie zakwalifikowania wyrobu do właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, do produkowanych preparatów podatnik ma prawo zastosować preferencyjną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 7%.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Stosownie do art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl przepisu art. 41 ust. 2 ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.
Stosownie do pozycji 34 załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego wykaz towarów i usług, opodatkowanych stawką podatku w wysokości 7%, obniżoną do wysokości 7% stawkę podatku stosuje się do dostawy produktów spożywczych pozostałych, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 15.89.14) z wyłączeniem ekstraktów słodowych (PKWiU 15.89.14-30.1).
Towary zaliczane do grupowania o symbolu PKWiU 15.89.14-99.00 ser fondue oraz pozostałe produkty spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane będące przedmiotem wniosku, zostały wymienione w załączniku nr 3 do ustawy o podatku od towarów i usług pod poz. 34 i nie mieszczą się w wyłączeniu wskazanym w tej pozycji.
Biorąc pod uwagę powyższą analizę stwierdza się, iż dostawa preparatu w postaci tabletek do ssania, zaklasyfikowanego przez Ośrodek Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Ł. do grupowania PKWiU 15.89.14-99.00, korzysta z preferencyjnej stawki podatku w wysokości 7%.
Tut. Organ zwraca jednak uwagę, iż kwestie dotyczące klasyfikacji statystycznych, nie mieszczą się w ramach określonych przepisem art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), zgodnie z którym minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). W związku z powyższym Minister Finansów nie jest uprawniony do oceny stanowiska dotyczącego powołanej klasyfikacji statystycznej, a interpretację wydano na podstawie informacji udzielonych przez Zainteresowanego.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację
w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).
Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.