Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozp... - Interpretacja - IBPP1/443-974/08/AZb (KAN-6917/07/08)

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2008, sygn. IBPP1/443-974/08/AZb (KAN-6917/07/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach

Temat interpretacji

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Centrum Doskonalenia Nauczycieli przedstawione we wniosku z dnia 3 lipca 2008r. (data wpływu 8 lipca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług poniesionych w związku z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lipca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług poniesionych w związku z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - Centrum Doskonalenia Nauczycieli jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, której celem statutowym jest dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli. W tym zakresie działalność Wnioskodawcy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, co powoduje, iż nie jest możliwym dokonywanie odliczeń podatku naliczonego. Jednocześnie w ramach Centrum Doskonalenia Nauczycieli, jako jego odrębna część działalności, funkcjonuje Centrum Edukacyjne zajmujące się świadczeniem różnego rodzaju usług, w tym hotelarsko - gastronomicznych. W tej części działalności Wnioskodawca jest podatnikiem od towarów i usług i dokonuje, w granicach uprawnień ustawowych, odliczeń podatku naliczonego od należnego.

W ostatnim czasie Centrum Doskonalenia Nauczycieli podjęło w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie starania o uzyskanie dofinansowania do pokrycia kosztów utworzenia stanowiska pracy (pracownik biurowy) związanego z działalnością statutową, które będzie funkcjonowało/istniało w budynku znajdującym się w siedzibie Centrum.

Warunkiem dofinansowania i rozliczenia kosztów związanych z utworzeniem tego miejsca pracy w pełnej wysokości, a więc obejmujących także naliczony podatek VAT, jest przedłożenie przez Wnioskodawcę stosownego zaświadczenia/interpretacji z właściwego Urzędu/Izby Skarbowej potwierdzającego brak prawa do odliczenia podatku naliczonego od podatku należnego.

W obecnej chwili podatek VAT ponoszony przez Wnioskodawcę, a związany z jego działalnością statutową, która jest zwolniona z tego podatku, faktycznie nie podlega odliczeniu. Odliczeniu podlega wyłącznie naliczony podatek VAT wiążący się działalnością Wnioskodawcy, która jest opodatkowana tym podatkiem.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Zdaniem Wnioskodawcy, w tak zaistniałym stanie faktycznym nie będzie możliwości odliczenia podatku naliczonego przy wydatkach dokonywanych na potrzeby działalności statutowej (zwolnionej od tego podatku) od podatku należnego pobranego przez Wnioskodawcę w ramach tej części działalności, która jest opodatkowana podatkiem VAT.

Odliczenie bowiem, zgodnie z treścią art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług, może dotyczyć tylko tego podatku VAT, który został naliczony przy dokonywaniu wydatków na towary i usługi, które są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Kwestie dotyczące prawa do odliczenia podatku naliczonego uregulowane zostały w dziale IX ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, oraz zgodnie z dyspozycją ustawową w rozdziale 7 i 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.).

W myśl postanowień art. 86 ust. 1 ww. ustawy, w zakresie, w jakim towary są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Z opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego w przedmiotowej sprawie wynika, iż Wnioskodawca jest wojewódzką samorządową jednostką organizacyjną, której celem statutowym jest dokształcanie i doskonalenie zawodowe nauczycieli. W tym zakresie działalność Wnioskodawcy jest zwolniona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Wnioskodawca podjął starania w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie o uzyskanie dofinansowania do pokrycia kosztów utworzenia stanowiska pracy dla pracownika biurowego związanego z działalnością statutową, które będzie funkcjonowało/istniało w budynku znajdującym się w siedzibie Centrum.

Wprawdzie Wnioskodawca informuje, iż w ramach Centrum Doskonalenia Nauczycieli, jako jego odrębna część działalności, funkcjonuje Centrum Edukacyjne zajmujące się świadczeniem różnego rodzaju usług, w tym hotelarsko gastronomicznych, podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jednak z treści wniosku wynika, iż zarówno wydatki poniesione na stworzenie stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, jak i samo stanowisko pracy związane będą z działalnością statutową Wnioskodawcy zwolnioną od podatku od towarów i usług.

Tym samym stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania cytowany na wstępie art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, bowiem jak już wskazano wyżej obniżenie podatku należnego o podatek naliczony może nastąpić jedynie na ściśle określonych przez ustawodawcę zasadach, a jedną z podstawowych przesłanek pozytywnych jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

W świetle powołanych przepisów i przedstawionego zdarzenia przyszłego nabywane towary i usługi, związane z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej, będą służyć świadczeniu usług statutowych (usługi zwolnione od podatku VAT), zatem nie zostanie spełniona podstawowa pozytywna przesłanka warunkująca prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Zatem Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług związanych z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej funkcjonującego w budynku znajdującym się w siedzibie Centrum.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Na marginesie niniejszej interpretacji tut. organ pragnie nadmienić, iż w przypadku gdy nabywane towary i usługi związane z utworzeniem stanowiska pracy dla osoby niepełnosprawnej będą wykorzystywane zarówno do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, należy mieć na uwadze przepisy art. 90 ustawy o podatku od towarów i usług.

Dodatkowo podkreślenia wymaga, iż interpretacja indywidualna rozstrzyga tylko w kwestii wyczerpująco przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji. Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa cyt. w sentencji, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego.

Zaznaczyć zatem należy, że niniejsza interpretacja indywidualna traci swoją ważność w przypadku zmiany któregokolwiek z elementów przedstawionego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

Wniosek ORD-IN
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach